google27eaa3905ca3fee3.html

Sri Swami Vishwananda

Cestou na prvý Slovenský daršan Swámiho Vishwanandu som bol trochu rozpačitý. A samozrejme aj veľmi zvedavý, po tom všetkom, čo som o tomto učiteľovi počul na prvom Óm healingu (liečebná meditácia)  u nás. Nemám rád glorifikáciu a mýtizovanie akéhokoľvek duchovného učiteľa, toho jediného skutočného, správneho a osvieteného majstra. A okolo tohto Swámiho, jeho učenia, žiakov a najmä okolo jeho nesmrteľného gurua sa nájde mnoho, jemne povedané, legiend.

Však posúďte sami čo o ňom píšu jeho verní:  Swami Vishwananda je Veľkým Avatarom nášho veku. Avatar je veľmi vysoká duchovná bytosť, ktorá prichádza na Zem z Najvyššieho Svetla, z Božskej podstaty, absolútna. Je priamym vtelením Božskej inkarnácie do ľudského tela a je si už od začiatku vedomý toho, kým je a s akým poslaním prišiel. Poslúchol volanie uvedomelých bytostí túžiacich po jeho prítomnosti. Vôľou Veľkého Avatara je pomáhať prorokom, duchovným majstrom i ďalším guruom v ich poslaní. Je to sľub samotného Stvoriteľa, ktorý dal Zemi a ľudstvu. Byť stále prítomný a chrániť Zem a jej bytosti, ak to bude potrebné. Jeho prítomnosť je požehnaním nebies svetu.

Toto je autentická fotografia Mahavatara Babajiho, ktorú Swámi Vishwananda nedávno zverejnil. (???)

Aby toho nebolo málo, je jediným priamym žijúcim žiakom Mahavatara Babajiho, najvyššej duchovnej entity na svete – Mahavatar Babaji (Babadži) – nesmrteľný majster – je tajomný himalájsky jogín, ktorého slávny mystik Yogananda popísal vo svojej knihe Autobiografia jogína ako Kristovi sa podobajúci nesmrteľný guru. Tu Yogananda uviedol, ako Babaji strávil stáročia v Himalájách zrejme ovládajúc techniky, ktoré mu umožnili prekročiť hranicu smrti. Existujú aj legendy, že v osamelých častiach Himalájí je miesto, kde majú domov veční majstri, ktorí sa dožili stovky rokov. Ich domovom je Šambala. Yogananda uviedol, že Babaji je jeden taký „majster“ zo Šambaly. Babaji nie je nikto vymyslený, lebo jeho existenciu potvrdili aj ďalší učitelia. Niektoré osobnosti napísali, že Babaji je samotný Krišna.

A napokon slová samotného Swámiho Vishwanandu – Babaji je velký asketa. Je to jogín žijící v Himaláji a ještě stále tam žije. Manifestoval se sám před 5000 lety. Byl sem přivolán, aby byl Guruem všech Guruů. Babaji je přibližně 1,90 cm vysoký, štíhlý a má dlouhé černé vlasy, které mu sahají po kolena. Jeho překrásná pleť je vždycky perfektně oholená (nebo jemná). Možná, že mu rostou vousy. Mahavatar je velmi tichý a vlídný; ale především je velmi skromný a plný Lásky.

S týmito informáciami v hlave som zapol kameru a začal natáčať. Napokon som bol slovami a prístupom Swámiho Vishwanandu veľmi milo prekvapený a potešený. Chvalabohu bolo jeho „bratislavské posolstvo“ univerzálne a prekračujúce dogmy. Tento charizmatický učiteľ vyžaruje vôkol veľmi pozitívnu, tvorivú energiu. Hudba na tradičných indických nástrojoch, rytmické nápevy, vonné tyčinky, pestrofarebné sári, Swámiho príhovor, to všetko pripravilo nevšednú atmosféru k vyvrcholeniu večera, ktorým bol takmer trojhodinový daršan.

Autor tohto blogu sa nemôže prestať čudovať, prečo niekto, na tak očividne vysokej duchovnej úrovni cíti potrebu nechať sa oslavovať, adorovať a vyhlasovať sa za najvyššieho Avatara, učiteľa, atd. Predpokladám, že jeho žiaci pri čítaní týchto slov, iba sústrastne nado mnou pokyvkávajú hlavou, že som ešte duchovne nedorástol tej úrovne, aby som pochopil a vnútorným zrakom objavil skutočného gurua. Čo už so mnou? Hádam ma v niektorom z budúcich životov pritiahne magnetizmus nesmrteľného Babajiho.  Koniec koncov, ak niekomu pomáha v jeho raste viera, zbožťovanie a mýtus, tak je to skvelé. Často to však končí fatalizmom až fanatizmom, ako to môžme vidieť vo všetkých náboženstvách. Ja za seba môžem iba parafrázovať známy výrok od Oscara Wildea o zázrakoch – Neverím na jediného vyvoleného majstra, ktorý nás všetkých môže spasiť. Videl som ich už príliš veľa.

Vychutnajte si nevšednú návštevu Swámiho Vishwanandu na Slovensku v nasledujúcom videu, ktorý pripravila Eugenika.TV:

Ako to už v živote býva, najmä v živote veriaceho, ak ten posledný v poradí dostane istú funkciu a akúkoľvek možnosť rozhodovania v rámci hierarchie, toho či onoho organizovaného spoločenstva, stáva sa pápežskejším ako sám pápež. Presne to sa deje vo všetkých svetových náboženstvách, či komunitách, ktoré vychádzajú z „lukratívnej“ božskej podstaty svojho učiteľa. Vždy tu bude riziko, ak napríklad spasiteľ vyhlási, že jeho otec je na nebesiach, že ho potom jeho nasledovníci budú pokladať za jediného bigotného božieho syna, v ktorého je dôležitejšie veriť, ako počúvať to podstatné, posolstvo, ktoré hlása. A končí to upaľovaním, perzekvovaním, prenasledovaním, atď. Alebo sa prehlási za jediného pravého proroka a jeho žiaci to pochopia tak pokrivene, že ak niekto spáli svätú prorockú knihu, aj keby omylom, tak nebudú váhať siahnuť na jeho život kvôli údajnému hanobeniu toho Jediného.  Postupne sa totiž dostávajú k moci tí najviac fanatický, pre ktorých nie je dôležité mystérium, to čo je medzi riadkami a slovami, to jemnučké ticho jednoty, o ktorom hlásajú skutoční Majstri, ale práve to hrubé, kánonické, dogmatické. Presne to sa deje vo všetkých duchovných organizáciách, jednoducho preto, lebo ak chce niekto organizovať a paušalizovať vieru, tak skončí v slepej ulici diktátu. A slepé ulice milujú práve tí s klapkami na očiach, tí ktorých desí vlastná malosť a radšej zatlačia seba aj ostatných do kúta, len aby si kryli oči pred mnoho-rozmernosťou stvorenia.

A čosi podobné sa mi udialo v spojitosti s istým pánom Petrom K., s človekom, ktorý na Slovensku  snaží organizovať komunitu Swámiho Vishwanandu. Požiadali sme ho, či môžme prísť natočiť daršan a prednášku Swámiho. Prišla odpoveď od nemeckých organizátorov, že to môžme natočiť, ale predtým ako to uverejníme pre verejnosť, to chcú vidieť a vyjadriť sa ako sa im to pozdáva, prípadne požiadať o pridanie, či vystrihnutie niektorých častí. Samozrejme sme s tým súhlasili. Ešte som s niekoľkými z nich dohodol, že mi pošlú zvukový záznam celej akcie, ktorú  priamo nahrávali z mixu. Parádička. Napokon mi však zvuk ani po dlhšom čase neposlali a tak som sa pár hodín potrápil so zvukom, ktorý skákal cez rôzne šumy, pozície kamery, atď.

A teraz tá „zábavna“ časť: konečne som vyexportoval video a poslal ho onomu organizátorovi slovenskej komunity. Aké prekvapenie mi však prišlo obratom od človeka, ktorému som niekoľkokrát propagoval jeho akcie cez náš blog a facebook, dokonca som mu zadarmo zasielal plagátiky po celom Slovensku do predajní, kde distribuuje Eugenika, aby som spropagoval Swámiho a jeho učenie. Videl som totiž na tom človeku veľkú oddanosť a lásku k Swámimu a akosi som si to poplietol s pokorou a súcitom k všetkému ostatnému. Tak to však chodí, podáš fanatikovi prst a chce ti odtrhnúť celú ruku. Ten človek sa mi začal vyhrážať, že celé moje video je majetkom Bhakti Marga a ak toto video niekde uverejním bez ich písomného súhlasu, tak to bude krádež, dokonca podá žalobu (?!?). Ďalej vraj budem musieť zrušiť úvodný titulok Eugenika.TV, pretože tam nemá čo robiť a bezpodmienečne tam musím pridať aj záverečný rituál daršanu so sviečkou a pod. Nakoniec mi ešte dal na vedomie, že to video malo byť hotové omnoho skôr a nie až teraz. (Len dodám, že ono video má stálo niekoľko dní práce, bez honoráru či nejakej zmluvy.)

Chráň nás Boh takýchto „duchovných bytostí“, plných bezpodmienečnej lásky a súcitu, kráčajúcich tou jedinou pravou cestou! Nuž som milému oddanému napísal a poslal ho kam patrí a odpísal som aj priamo do Nemecka. A aký rozdiel! Títo milí ľudia z Bhakti Margi mi poďakovali za krásne nastrihané a natočené video a poprosili ma, či si ho môžu zavesiť na ich Youtube channel…


Tu zopár fotiek z bratislavského Daršanu:(Prečítané 1 581 krát, 1 dnes)

Comments are closed.