google27eaa3905ca3fee3.html

VACHTA TROJLISTÁ (MENYANTHES TRIFOLIATA)

V tomto jesennom čase si zem berie všetky svoje byliny späť a svoju silu skryje pod snehovú perinu. Prichádza čas, kedy si musíme svoju imunitu pred sychravým počasím posilniť, očistiť svoje telo od toxínov a po hodoch a „zbere úrody“ si upraviť svoj metabolizmus. Trávenie až na 80% ovplyvňuje našu psychiku a mentálne myslenie. Zhonom a nesprávnym stravovaním si častokrát poškodzujeme dlhodobo svoje trávenie, sme unavení a až neskôr sa to odrazí na našom zdraví – na našej telesnej schránke. Skôr než siahnete po liekoch, skúste si vybrať niečo z prírodnej lekárne, kde silu tejto liečby netreba podceňovať ani v akútnejších prípadoch. S touto bylinou a zmenou v životospráve si môžete vyliečiť svoj neduh. V staroveku bola vachta považovaná za jedovatú bylinu a bola využívaná iba ako protijed pri rôznych otravách. Až po 17.storočí objavili jej liečivé účinky. Začala byť veľmi vzácna hlavne pri liečbe vtedy obávaného skorbutu (krvácanie ďasien, vypadávanie zubov, mäknutie kostí a spomalenie tvorby červených krviniek). Tiež ju používali proti horúčkam, pri zimnici a zápche, žltačke, hystérii a bolestiam hlavy. Vachta je považovaná v Írsku za národnú bylinu.

Dnes sa užíva hlavne ako liek pri: pokazenom žalúdku, nechutenstve, žalúdočnej neuróze, lieči pečeň a žlčník. Zvyšuje tvorbu tráviacich štiav a upravuje tráviace procesy.

Veľmi významnú úlohu tvorí pri chorobách žlčníka. Keď príde k poruche tvorby žlče je vachta jednou z najúčinnejších rastlín, ktoré vám môžu pomôcť. Odstraňuje zápalové ložiská, neutralizuje nadbytočnú kyselinu v žalúdku. Upokojuje podráždenú sliznicu žalúdka, dvanástnika a čriev. Predovšetkým upravuje vylučovanie žlče a zabraňuje tvorbe žlčových kameňov.

Vachta trojlistá patrí v súčastnosti medzi ohrozené rastliny a je čiastočne chránená.

Veľmi účinne pôsobia aj kvapky alebo tinktúra vyrobená z vachty trojlistej. Jej výrazné účinky sa prejavili pri liečení dny (kyseliny močovej) a pri reumatizme. Je výborným posilňujúcim a doplnkovým liečivom pri všetkých krvných chorobách i pri leukémii.

Tinktúra sa tiež používa pri poruchách látkovej výmeny, v nervovej oblasti, pri bolestiach hlavy, zápale trojklaného nervu a lícneho nervu. Okrem tinktúry sa môže používať aj ako čaj. Plnú polievkovú lyžicu listu zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať 5 minút. Pijeme pri bolestiach.

Výroba tinktúry:

60 g vachty trojlistej zalejeme 500ml lekárskeho liehu alebo vodky a na tri týždne uložíme do chladničky. Dávkuje sa 3x denne po ôsmych kvapkách pol hodiny pred jedlom alebo jednu polievkovú lyžicu jedenkrát denne. Doporučená kúra užívania byliny sú dva mesiace. Po dvoch mesiacoch môžete kúru znova zopakovať. Vachta nie je vhodná pre tehotné a kojace ženy.

VACHTA TROJLISTÁ (MENYANTHES TRIFOLIATA):

Výskyt: Je rozšírená na slatinách, v bahnitých rybníkoch a v okolí vodných priekop a tôní. Vachta trojlistá patrí v súčastnosti medzi ohrozené rastliny a je čiastočne chránená. Nesmú sa zbierať korene a podzemok.

Vzhľad: Je to trvácna, bahenná rastlina. Z podzemku vyháňa trojpočetné listy, ktoré sú zakončené strapcom ružovkastých kvetov. Kvitne v máji a júni.

Zber: Ako liečivá časť sa používajú listy. Správne usušené listy sú bez zápachu ale majú výraznú horkú chuť. Vďaka tomu sa zaraďuje medzi najhorkejšie rastliny vôbec. Listy obsahujú glykozidickú horčinu loganín a menyatín, flavonoidy rutín, hyperozid, triesloviny, iridoidy a tiež prvky mangán, železo a jód.

autori: Monika Jančíková, Radka Trenčanská


Čaj z Vachty trojlistej si môžte kúpiť tu:

Vachta trojlistá

Vachta trojlistá – Druh tovaru: Bylinné čisté čaje, List, 30g. Droga priaznivo ovplyvňuje črevnú peristaltiku, činnosť pečene a žlčníka. Používa sa pri poruchách trávenia.

Pôvodná cena: 1.96 EUR | Naša cena: 1.86 EUR

Ušetríte: 0.10 EUR | Zľava: 5%


Vachta je považovaná v Írsku za národnú bylinu.


Súvisiace články:


(Prečítané 9 157 krát, 1 dnes)
 

One Response to Zabudnutá sila byliny – VACHTA TROJLISTÁ

  1. ta by mi pomohla len kde ju najst