google27eaa3905ca3fee3.html

Koncept jogy ako celostného prístupu k liečbe pracuje s trojicou telo-myseľ-duša – a tá ide ruka v ruke s očistou tela.

Predtým však, než si začneme mechanicky vymývať črevá, si musíme uvedomiť to, čo hlása okrem jogy dnes i každý motivačný rečník : najťažším a prvým krokom je ZMENA myslenia. Postupné zbavenie sa negatívnych, „toxických“ myšlienok a ich nahradenie pozitívnymi zvykmi  – tie sú popísané v systéme zákazov a príkazov, v joge nazývaných “jamy a nijamy” (niečo ako desať prikázaní v kresťanstve).

Ďalším krokom je očista tela skrz cvičenie jogy. Zatiaľ čo cvičenie jogových polôh (tzv. ásan) prispieva k zlepšeniu funkcie vnútorných orgánov, cirkulácie krvi a distribúcii vitamínov a výživných látok do tkanív, očistné techniky významne zlepšujú stav trávenia, a tým i celkový náš zdravotný i psychický stav.

Okrem zdravotných prínosov majú očistné techniky v joge aj preventívny účinok: znižujú riziko ochorenia tráviacej sústavy, vzniku rakoviny, a zlepšujú celkové zdravie.

Jednou z najrozšírenejších jogových očistných techník je šankprakšalána – očista tráviaceho traktu i hrubého čreva pomocou mierne slanej vody. Tá sa vďaka soli nevstrebe okamžite do tela, ale pomocou série cvikov preženie cez celý tráviaci systém, a postupne odnesie zo sebou všetky nánosy a zvyšky trávenia, uchytené na stenách orgánov. Tým zároveň celý trakt odhlieni a osvieži, čím značne zlepší jeho funkciu.

V zdravom čreve zdravý pohyb

Hromadenie toxínov v našom tele je prirodzený proces – nedá sa mu vyhnúť. S rozumným množstvom toxínov si zdravé telo poradí SAMO – má na to mechanizmy, ktoré fungujú viac-menej spoľahlivo, ak nie sú “prepracované”. V tejto práci im môžeme pomôcť aj my, a to pravidelným prísunom vlákniny – v cereáliách, grahamovom pečive, ovsených vločkách, otrubách, ovocí a zelenine. Vláknina pôsobí proti lenivosti čriev, a napomáha čistiacemu efektu. A taktiež množstvom vody, ktorú cez deň vypijeme.

Sú však isté situácie, keď telo si už nevie rady samo. Hrubé črevo ako posledná fáza trávenia sa spoločne s pečeňou zanáša  najviac toxínmi z nášho vlastného metabolizmu, ako aj cudzorodých látok, ktoré prijmeme do tela zvonka. Sú to situácie, keď sme absolvovali dlhodobejšiu liečbu liekmi, alebo máme jednoducho nevhodný jedálniček. Prejavuje sa to na rôznych úrovniach – trpíme chronickými ochoreniami tráviacej sústavy, nadúvaním, zápchou, chronickou únavou, znečistenou pleťou, zníženou imunitou či alergiami… a celkovo rýchlejšie starneme.

Platí teda, že ak jeme zdravo a cítime sa zdravo,  je očista čriev zbytočná?

Je jogová očista čriev potrebná, ak  som vegetarián?

Kedysi mali  očistné techniky vrátane očisty hrubého čreva iný význam – robili sa kvôli  tomu, aby sa adept jogy sa mohol očistiť od VŠETKÝCH nánosov  v hrubohmotnom tele, a mohol sa priblížiť k vyšším stavom vedomia, ktoré by skrz „zanesené“ telo a myseľ nemal možnosť prežiť.

Dnes je doba iná  – mnohým z nás nejde o dosiahnutie samádhi, ale o zdravý,  plnohodnotný život. Povedzme si úprimne – to, čo skutočne vplýva na naše  zdravie, je to, čo jeme, nie fakt, že si cez črevá preženieme liter slanej  vody.

Mnoho lekárov a odborníkov na zdravú stravu tvrdí, že očistu čriev (alebo jej modernú variantu črevnú sprchu) nemusíme absolvovať, ak sa stravujeme zdravo a vyvážene. Tým majú na mysli stravu s veľkým obsahom  zeleniny a ovocia, strukovín, obilovín, celozrnných potravín a malým, resp. žiadnym podielom mäsa. Telo si predsa poradí samo, tak prečo podporovať komerčné záujmy iných.

A tu sa  dostávame ku kľúčovému problému „zdravej stravy“. Je faktom, že konzumáciou mäsa  sa nám do tela dostávajú okrem dávky stresových hormónov, ktoré zviera pri usmrtení zaplavia aj rôzne antibiotiká a hormóny. Toto sú pre náš organizmus toxíny. Na strane druhej tu máme alternatívu – vegetariánstvo.

Ak sa pozrieme bližšie na regály supermarketov, máme tam ovocie, zeleninu a dokonca i strukoviny, ktoré precestovali pol sveta, a boli neraz 20 i viackrát striekané, kým sa dostali na náš tanier. Napríklad vedeli ste, že taká šošovica  k nám cestuje až z Kanady? V koľkých skladoch, a ako dlho tam asi sedela, kým uzrela svetlo slovenskej domácnosti… Čističky odpadových vôd taktiež nečistia vodu na antibiotiká – tie sa dostávajú v istom množstve späť do nášho tela.

Ani toto neznie ako výrazne lepšia alternatívna…

Preto má očista tela  pre nás ZMYSEL – či sme vegetariáni, alebo všežravci – dokonca aj keď sa subjektívne cítime zdraví. Okrem toho väčšina populácie žije v mestách  – nemáme si možnosť všetci dopestovať vlastnú zeleninu, a niečo jesť  musíme. Akokoľvek sa budeme snažiť objavovať múdrosť tradičného spôsobu stravovania – globalizácii sa úplne nevyhneme. Je to masívny trend, ktorým platíme za pestrosť potravín v našich regáloch počas celého roka – a to za najnižšiu možnú cenu, ktorú pre nás nákupcovia v supermarketoch vyjednali na regionálnych úrovniach. Ruku na srdce – nie každý má ekonomické možnosti si zadovážiť kvalitné bio potraviny, keď Slovensko i celá Európa sa zmieta v ekonomickej neistote.

Máme však možnosť stravovať sa sezónne, ak to ide, i podporiť lokálnych pestovateľov, aby sa zachoval malý zvyšok  toho, čo sa kedysi na Slovensku pestovalo. Máme možnosť si vyberať v rámci našich možností pestrú a vyváženú stravu, ktorá nám prospieva. A nakoniec  máme možnosť očisťovať svoje telo, žalúdok a črevá pomocou tisícky rokov starých, overených a účinných techník jogy – šankprakšalány i pôstu. A nemusíme pritom minúť ani cent – sú totiž úplne zadarmo. 🙂

Detailný popis  jogovej očisty čriev nájdete tu: Šankprakšalána – jogová črevná sprcha, Joga pre zdravie.



Tip na knihu:

Lucy Edge – Jóga v Indii – Vtipné rozprávanie modernej mladej ženy, ktorá sa vydá do Indie študovať jogu. Skúša kráčať exotickou duchovnou cestou, ale pritom túži po partnerovi a normálnom šťastnom živote. Na tejto knihe je zaujímavé spojenie odľahčeného, humorného prístupu a zároveň reálneho popisu rôznych duchovných škôl a ich myšlienok.

Úryvok: Ášram byl velice rušný. Žáci v bílém, s bílými tvářemi a ostříhanými vlasy pospíchali kolem. Malí chlapci v nezvyklých oblecích stáli strnule, jejich sestřičky s očima obmalovanýma uhlem a zlatými kruhy v uších skrývaly zářivé nylonové šaty v záhybech svátečního sárí matky. Amma byla všude. Její kulatá usměvavá tvář dítěte zářila z nesčetných fotografií, přívěsků na klíče a nahrávek ve stáncích se suvenýry – nevypadala na svých padesát; v dárkovém obchodě byla k dostání „vaše vlastní mantra“ a štítky s nápisem „Buď nevinný“. Byla tu i místnost, kde prodávali panenky Ammy, které vyráběli obyvatelé ášramu. Ať už byla ztvárněna jakkoli, vždycky vypadala jako ukázka dokonalého zdraví a mladistvé vitality; zářily jí oči, vlasy i pleť, široký úsměv odhaloval řady hollywoodsky dokonalých zubů. Když jsme se vrátily dolů, potkaly jsme Charlieho. Objetí proběhlo rychle – ve frontě bylo jen pár lidí. Charliemu se objetí líbilo, ale říkal, že nezaznamenal rozdíl proti objetí někoho na ulici. „A? Stalo se pak něco?“ „Ještě mi zašeptala něco do ucha – znělo to jako ‚trak, trak, trak’ – a měl jsem pocit tepla, a to bylo všechno.“ Byly jsme zklamané.

Pôvodná cena: 12.20 EUR, Naša cena: 9.76 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.44 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 4 863 krát, 1 dnes)

One Response to Je jogová očista čriev potrebná pre všetkých?

  1. tibor píše:

    Otazka znie takto. Aku stravu mam konzumovat po cviceni sankhapraksalan ked moja strava je vyslovene surova a po cviceni sankhapraksalan je zakazane jest vlakninu. Prve pripustne jedlo je varena az rovarena ryza s roztavenym maslom. Kedze varenu stravu nekonzumujem mam inu moznost?
    Tibor.