google27eaa3905ca3fee3.html

stress-ball-green-628x363_0Naše vzťahy sú stále aktuálnou témou. O tom, ako ich mať čo najlepšie, hovoríme s psychoterapeutom MUDr. Vladimírom Savčenkom

Starší ľudia hovoria, že kedysi sa žilo lepšie, život bol pokojnejší, ľudia k sebe milší. Dá sa v dnešnej dobe vyhnúť podráždeniu a byť k ľuďom milší, príjemnejší?

Ešte v minulom storočí plynul život pomalšie, pokiaľ ide o dopravu i prenos informácií. Samozrejmosťou nebol televízor, telefón, rádio. V súčasnosti sa životné tempo niekoľkonásobne zrýchlilo, obrovský progres nastal vo vede. Žiaľ, naša psychika nestíha s nimi držať krok. Tlak, ktorý pociťujeme, ukazuje, nakoľko sme psychicky, emocionálne a dokonca aj fyzicky nepripravení na tento život. Obrazne povedané zostali sme v minulom storočí. Preto máme také problémy s psychikou, so vzťahmi. Zmeniť to môžeme tak, že sa zbavíme psychologickej negramotnosti. Odporúčam absolvovať psychotréning, kde sa dá naučiť zvládať ťažké situácie.

Psychotréningy robia napríklad aj firmy pre svojich zamestnancov. Učia sa v nich tváriť milo, byť príjemní. Ak to človek nemá v sebe, nie je s tým stotožnený, ostane vraj vnútorne nespokojný a trpí. Existuje „technológia“, ktorá pomôže zmeniť sa, mať ľudí rád, byť spokojný so sebou, zvládať stres?

Kurzy, ktoré sa všeobecne ponúkajú firmám, považujem za make-up na otlaky. Podľa mna sú to mechanické postupy, ktoré neberú do úvahy individualitu človeka. Preto je to umelé a výsledok dočasný. Človek si nasadí masku, a nič viac. My ponúkame spôsob, ako upraviť, zmeniť základ človeka.

Znamená to, vnútorne sa vysporiadať hoci s hádkou a jeho úsmev je prirodzený?

Ponúkame technológiu, ako zvládať záťažovú situáciu. Nezáleží na stupni záťaže a stresu. Táto technológia je univerzálna a funguje v akýchkoľvek podmienkach – v práci, v rodine, v partnerskom vzťahu. Ľudia si myslia, že každá situácia je iná, ja tvrdím, že všetky majú spoločný fundament. V záťažovej situácii vo všeobecnosti vám nerozumejú, nepodporujú vás, nesúcitia s vami, nepomáhajú vám. A vy cítite bezmocnosť, bezradnosť, únavu, apatiu, hnev, zlosť, depresiu, nenávisť… A je jedno, kde situáciu prežívate.

Ako z nej von?

Väčšinou sa radí, čo v určitej situácii robiť. U nás sa sústreďujeme na to, čo nerobiť. Po prvé nehrať rolu nešťastnej obete. Treba sa narovnať, zdvihnúť hlavu, predstaviť si, že vás nakrúca kamera a situáciu zvládate. Po druhé si treba zapamätať, že vám nikto nič nedlhuje. Keď vediete monológ, kto vám čo dlhuje, kto vás podrazil, prijímate rolu obete. Po tretie byť pripravený na takúto situáciu. Keď nastane, väčšina ľudí si hovorí, že to snáď ani nie je pravda, nie je to možné. Jednoznačne to znamená, že neprijímate realitu, zatvárate pred ňou oči a nespolupracujete. Čím viac sa skutočnosti bránite, tým viac trpíte. Až keď situáciu prijmete, začnete s ňou spolupracovať, ukáže sa riešenie. Takéto postupy odporúčame v partnerských vzťahoch, v komunikácii a inými ľuďmi.

Čo sa na tréningu ľudia naučia?

Nežijeme v jaskyni, sme v stálom kontakte s ľuďmi, preto by sme si mali uvedomiť, že ak máme pod kontrolou svoje vzťahy, máme pod kontrolou aj svoj život. Úroveň našich vzťahov je úrovňou nášho života. No je tu aj ďalší aspekt – ak sa človek nezaoberá sebou a nerozmýšľa nad tým, čo by mohol na sebe zlepšiť, zaraďuje sa medzi “záškodníkov”. Keďže je nekultivovaný a živelný, svojimi postojmi a reakciami, svojou psychologickou negramotnosťou škodí svojmu okoliu.


Tip našej redakcie knihu:

David D. Burns – Cítit se dobře s druhými – Profesionálny psychiater a terapeut vám s pomocou množstva príkladov z praxe vysvetlí, v čom spočíva tajomstvo dobrej komunikácia a naopak, aké chyby v komunikácii a empatii robíme. Naučí vás, jako jednať s ľuďmi spôsobom, ktorý vám pomôže výrazne zlepšiť a prehĺbiť vaše vzťahy. Nezáleží na tom, s kým máte problém: s manželom/manželkou, rodičom, súrodencom alebo kamarátom. Najpozoruhodnejšie na tejto knihe sú hĺbka a detailnosť, s akými Dr. Burns rozoberá rôzne formy efektívnej aj neefektívnej komunikácie.

Úryvok: Pohlazení je pátým tajemstvím efektivní komunikace. Pohlazení znamená vyjádření pozitivní úcty druhé osobě, nehledě na to, jak moc jste naštvaní. Všichni toužíme po lásce a respektu, ale někdy prostě lásku a respekt nechceme dávat. A to zvláště tehdy, jsme-li naštvaní, cítíme se zranění, nebo pokud si s někým nerozumíme. Někteří lidé nechtějí používat techniku pohlazení jen proto, že se bojí, že budou znít strojeně. Nicméně při použití techniky pohlazení nemusíte jednat falešně ani nemusíte popírat nebo potlačovat své skutečné pocity. Předpokládejme, že jste naštvaná na svého manžela. Můžete svůj vztek vyjádřit přímo, ale s respektem, aniž byste zněla falešně, třeba takto: „Gregory, jsem na tebe naštvaná. Ale taky vidím, že i ty jsi na mě naštvaný. Opravdu tě miluju a vadí mi, že se spolu takhle hádáme. Pojďme si o tom promluvit. Můžeš mi říct, čím tě tak štvu?“

Pôvodná cena: 11.90 EUR, Naša cena: 10.12 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.79 EUR


 Súvisiace články:


imagdddes

(Prečítané 1 612 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.