google27eaa3905ca3fee3.html

Stavba konštitúcie pitta sa prejavuje veľmi charakteristickým vonkajším vzhľadom. Ak ste červenolíci, ryšavý človek, určite je vo vás veľmi výrazne vyjadrená dóša pitta. Ľudia typu pitta nie sú ani vysokí, ani nízki, nie sú ani tlstí, ani chudí, ich telo má správne proporcie. Váha je zvyčajne stredná/priemerná/, môže kolísať v rozmedzí 2-3 kilogramov, v závislosti od potravy alebo sezóny, avšak toto ľudí typu pitta obvykle vôbec netrápi, pretože ako ľahko váhu naberú, tak ľahko ju dokážu aj zhodiť. Pitta je práve tým typom, čo dokáže schudnúť z diét.

Ak by sme mali hovoriť o tvári ľudí typu pitta, tak majú zvyčajne proporčné črty. Ich oči, ako napokon aj všetko ostatné v ich zovňajšku, sú strednej veľkosti. Mimochodom, pri kontakte s ľuďmi konštitúcie pitta vznikne občas pocit, že do spolubesedníka prenikajú pohľadom. Majú röntgenové oči. Ľudia typu pitta mávajú vlasy zväčša rovné, tenké a svetlé: sú to blondiaci, rusovlasí a ryšavci. Silná alebo prebytočná sila pitta spôsobuje skoré šedivenie a plešivenie. Ľudia typu pitta majú šťastie na pokožku, majú ju svetlú, teplú a mäkkú. Často (častejšie ako u ľudí iných typov) možno na nej vidieť pehy alebo materské znamienka. Pravda, niektorí z ľudí typu pitta majú sklony k podráždenej koži a zápalom a vtedy ich sužujú pupienky alebo červenanie sa, ktoré je však len dočasné, keďže ho v podstate spôsobujú vnútorné popudy. Okrem toho, ľudia typu pitta sa ťažko opália, ich koža podlieha slnečnému spáleniu, obzvlášť ľudia so svetlými a tenkými vlasmi. Mali by sa vyvarovať priamym slnečným lúčom.

Charakteristickým príznakom ľudí typu pitta je ich očná citlivosť. Bielka im rýchlo sčervenejú od hocakého podráždenia, či už zo svetla alebo menšej špinky. Práve ľudia typu pitta častejšie ako ostatní nosia slnečné okuliare. Ak sa pitta dostane z rovnováhy, môže sa takémuto človeku zhoršiť zrak. Ľudia typu pitta zvyčajne dobre spia, no môžu sa budiť na to, že im je teplo. Spia dosť tuho a „naspia“ štandardných osem hodín. Ak sa pitta dostane z rovnováhy, tak ľudí tohto typu začína trápiť nespavosť, najmä ak musia nad niečím premýšľať a niečím sa znepokojovať.

Typ pitta je v každom ohľade „najhorúcejším“ typom ľudí. Povahou sú to zvyčajne netrpezliví, vrúcni ľudia, dovolíme si o nich hovoriť ako o tých, čo sa do všetkého „vrhajú po hlave“. Fyziologicky sa horúčava prejavuje takmer vždy teplými rukami a nohami a stratou rovnováhy konštitúcie vzniká pocit pálenia v očiach, na pokožke a v žalúdočno-črevnom trakte. Kvôli vnútornej horúčosti ľudia typu pitta ťažko znášajú horúčavu a dusno; vtedy sa rýchlo unavia a nevydržia telesnú záťaž, ktorá je pre nich za iných podmienok normálnou. Ľudia typu pitta podliehajú hnevlivosti, osobitne rýchlo sa u nich v stresovej situácii prejavuje hnev, podráždenie, netrpezlivosť a prísnosť a vtedy, keď sa pitta dostane z rovnováhy.

Ľudia typu pitta bývajú dobrými riadiacimi pracovníkmi, keďže disponujú vlastnosťami, ktoré sú vo vedení potrebné, no nikdy nebývajú demokratickými a ústupčivými riaditeľmi. Spravidla ich podriadení nemajú radi kvôli prudkému, výbušnému charakteru a pre nadmernú prísnosť a sekírovanie. Jasná myseľ a schopnosť sústrediť sa umožňujú ľuďom typu pitta úspešne si plniť svoje odborné povinnosti. Všetko je u nich v poriadku: duševný stav, peniaze i ich počiny. Ale aj tak majú sklony míňať peniaze na prepychové veci (ach, ako sa len radi obklopujú krásnymi vecami!), ich vrecká to však ani najmenej nevyprázdňuje, pretože dokážu zarábať.

Ľudia konštitúcie pitta sú dobrí rečníci, majú nielen skvelý ústny prejav a správnu reč, ale aj dostatočne jasné myslenie, ktoré umožňuje vyjadriť ich názor pred poslucháčmi, ak je to potrebné, aj si ho obhájiť. Časom bývajú kritickí a vo svojich rečiach uštipační, čo vypovedá o tom, že sa dóša pitta dostala z rovnováhy. Avšak v mnohých prípadoch sú silní, aby si priznali svoju chybu, keď iní hovoria o ich prehnanej prísnosti, uštipačnosti alebo nejakej inej nekorektnosti.

Keď sa ľudia typu pitta nachádzajú v rovnováhe, sú v každom prípade príjemní, sebaistí, majú radosť zo života a sú odvážni. Radi prekonávajú prekážky a majú radosť z extrémnych situácií. Tam, kde iný človek stráca hlavu a podlieha panike, človek typu pitta berie opraty do vlastných rúk. Vo všeobecnosti sa hovorí, že ľudia typu pitta sú ctižiadostiví, žiarliví, odvážni, bojujú s čistým štítom a nemajú sklony ku konzervativizmu a formálnostiam. Sú racionálni, čas si vedia rozvrhnúť a majú energickú chôdzu. Pre zharmonizovanú dóšu pitta je typické duševné teplo, vášnivosť, láskyplnosť a životná spokojnosť.

Dóša pitta riadi úplne u všetkých ľudí metabolizmus, t.j. má pod kontrolou látkovú výmenu. Veď obzvlášť sa to prejavuje u ľudí typu pitta. V mladosti mávajú mimoriadne dobré trávenie, ale v priebehu života ich začína zrádzať – z jednej potraviny majú pálenie záhy, z druhej sa im prehlbujú žalúdočné vredy a v starobe sa takmer u všetkých vyskytujú hemoroidy… Tomu je na vine ich vnútorná horúčava a predovšetkým zažívací oheň. Kvôli nemu mávajú ľudia typu pitta vlčiu chuť na jedlo a často sa u nich prejavuje výrazný pocit hladu, a preto zvyknú príliš veľa zjesť. Ľudia typu pitta sa s veľkou námahou dokážu zriecť jedla a veľmi trpia, ak sa príjem jedla oneskorí. Toto ich znervózňuje. Takýto vzťah k jedlu skôr či neskôr privodí choroby a aby sa ich zbavili, je potrebné dostať dóšu pitta do vzájomnej rovnováhy s ostatnými dóšami. Je to neuveriteľne dôležité, pretože, keď je dóša pitta v nerovnováhe, vo fyzickom tele, aj vo všetkých „jemných“ telách človeka sa začínajú rýchlo hromadiť toxíny. A ľudia typu pitta sú na toto viac ako ostatní citliví. Ťažko znášajú jedlo so škodlivými látkami, nečistý vzduch a vodu, alkohol a tabak a taktiež negatívne emócie – nevraživosť, nenávisť, žiarlivosť a iné.

Dóša pitta dáva každému človeku, nezávisle od toho, k akému typu patrí, inštinktívny zmysel pre striedmosť a čistotu, čo je vlastne základom zdravia.

Najrozšírenejšími príčinami nerovnováhy dóše pitta sú:

  • 1. hnev a žiarlivosť
  • 2. neúspechy v životne dôležitých veciach
  • 3. fyzická námaha, obzvlášť v horúčave, pri sporáku a pri peci
  • 4. horúčava, dusno a príliš suchý vzduch
  • 5. požívanie kyslých potravín a alkoholu Dóša pitta sa zväčšuje, keď človek konzumuje jedlo kyslej, ostrej alebo horkej chuti, korenisté a príliš horúce jedlo.

Dóšu pitta môžeme vyviezť z rovnováhy požívaním množstva horčice, čierneho korenia, sezamového alebo horčicového oleja, zelenej zeleniny, cibule, cesnaku, vína, jogurtov a smotany. Najľahšie sa dóša pitta dostane z rovnováhy počas leta, v čase páľav, napoludnie alebo o polnoci, pri narušenom trávení a vychýlení zo stravovacieho režimu (nezabudnite, že toto je pre ľudí typu pitta veľmi dôležité).

Text je úryvok z knihy:

Valerij Sineľnikov – Harmonická strava – Populárny ruský autor zostavil vynikajúcu praktickú kuchársku knihu, založenú na princípoch blahodarne pôsobiacej a veľmi chutnej vegetariánskej stravy. Dozviete sa veľa zaujímavého a dôležitého o strave i jej príprave. Zistíte, aký ste konštitučný typ (z troch možností, podľa východnej filozofie). Získate prehľadné tabuľky vhodných a nevhodných potravín, ako aj správneho kombinovania prísad pre jednotlivé typy. Objavíte veľké množstvo receptov na pomerne neznáme vynikajúce jedlá, z ktorých mnohé sú tradičné ruské.

Úryvok: Ľudia typu váta sú spravidla ušetrení nadbytočného tuku, čo zasa celý život môže trápiť typy pitta alebo kapha. Niektorí ľudia typu váta sa kvôli tomu dosť trápia, ale nedokážu pribrať. Typy váta, ktoré sú so svojou telesnou stavbou spokojné, možno nazvať šťastlivcami, pretože zostanú driečni, dokonca i keď sa budú oddávať labužníctvu. Môžu jesť všetko – mäso, tuky a cukry, a pritom sa ich váha nezmení. U niektorých ľudí typu váta sa váha predsa len vekom mení. Zhodiť nadbytočné kilogramy je pre takýchto ľudí dosť ťažké, keďže to v skutočnosti nezávisí od množstva zjedenej potravy. Pôvodnú váhu môžu dosiahnuť vyvážením princípu váta.

Pôvodná cena: 11.60 EUR, Naša cena: 10.67 EUR

Zľava: 8.00 %, Ušetríte: 0.93 EUR


Súvisiace články:

Ľudia typu vata – nepokojné tvory

Ľudia typu kappa – ťažné kone


(Prečítané 12 374 krát, 1 dnes)

Comments are closed.