google27eaa3905ca3fee3.html

Ostara-WWW-1998

Vonku to ako vizuálne, tak zvukovo, a nielen teplotne, pôsobí ako mohutný príliv jarnej energie, hoci podľa kalendára by ešte vonku mala pevnou rukou vládnuť Pani Zima a Bohyňa Morana, alebo od Imbolcu či slovanských Hromníc Brigid, Biela Bohyňa. Snáď preto to láka skôr k témam jarného prerodu, než k hĺbavej zimnej filozofii. Koniec koncov, od jarnej rovnodennosti nás delí vlastne už len pár dní.

Alban Eiler znamená „Svetlo Zeme“ a je prekrásnym sviatkom návratu Slnca k matke Zemi, čiže oslavou jarnej rovnodennosti, každoročnou obnovou a návratom k životu, k jeho regenerovaniu a vzkrieseniu. Je časom požehnávania polí a rituálov obnovovania plodnosti, rovnováhy a harmónie, rovnakej dĺžky dňa a noci.  Nastáva doba sadenia semiačok vkladaných do tela Veľkej Matky, ale aj „vsádzania magických semien“ slov, zámerov, vízií, plánov a pod. do nášho vedomia i nevedomia, ktoré vzklíčia a prinesú plody o niečo neskôr, v priebehu ďalších ročných cyklov Kola roku.

Mnohé „pohanské“, druidské, antické a podobné ríty zahrnovali ideu zrodu a znovuvzkriesenia, nového rastu a počiatku cyklu budúcej hojnosti. Bolo to obdobie krstu detí a ich požehnávania, ale aj manifestácie snov a vízií. Najsilnejšou časťou dňa jarnej rovnodennosti bol obyčajne východ (niekde však západ) Slnka, keď samotné slnečné božstvo balancovalo na hrane dňa a noci.

Pre tento slávnostný  deň bolo symbolom mnohých kultúr vajíčko (okrem veľmi plodného zajaca), ktorým sa zdobili oltáre i hodovné stoly. Vajíčka sa často rituálne konzumovali ako súčasť viac či menej tajných obradov. Bielko sa spájalo s čistotou a nevinnosťou bohyne Ostary (Eostre, alebo akejkoľvek jarnej bohyne rôznych kultúr). Žĺtok predstavoval ako Slnce, tak vracajúceho sa, znovu sa rodiaceho Boha. Takže aj v takomto malom symbole a rituálnom „predmete“ sa ukrýva harmónia a rovnováha medzi ženským a mužským, medzi Bohom a Bohyňou, medzi tmou a svetlom, medzi dvomi zdanlivo rozdielnymi prvkami toho istého. Vajce ako celok je znakom znovuzrodenia a nového života i jeho prebúdzajúcej sa sily, lež i potenciálu, ktorý sa začína práve rozvíjať.  Ďalšími symbolmi jarnej rovnodennosti bolo svetlo v akejkoľvek podobe (ohníky, sviečky atď.) predstavujúce vracajúcu sa a regenerujúcu sa silu Slnka, ale aj kvety ako znak rodiaceho sa, bujnejúceho života a jeho krásy, rodiaceho sa a tvorivého ohňa, prebúdzajúcej sa prírody, ako aj prísľubu budúcej hojnosti, krásy a zdaru, naplneného a radostného života. Ďalším zo symbolov obradov jarnej rovnodennosti boli šírom sveta semená, predstavujúce taktiež potenciál budúcej úrody, plodnosti a hojnosti, ktoré dievčatá, príp. inde ženy zasievali v rámci jarných rituálov.

Farbou tohto sviatku cyklického Kola roku bola veľmi často zelená, ale aj červená, zlatá, lež v niektorých kultúrach svetlé farby jarných kvetov, biela, ružová, žltá…

K niektorým tradičným aktivitám v rámci rituálov jarnej rovnodennosti patrilo farbenie a zdobenie vajec rituálnymi farbami a symbolmi (prastará egyptská tradícia z osláv bohyne Izis), zvonenie zvonov, rozžíhanie nových ohňov, „bylinková mágia“, zakladanie bylinkových záhrad alebo aspoň záhonov, liečebné rituály zamerané najmä na uzdravovanie týkajúce sa plodnosti, rastu, vitality, čistenie kútov obydlia i zákutí svojej mysle, rituál východu i západu slnka, silné magické rituály starých druidov,  cielené prechádzky v prírode zamerané na spojenie sa s jej rytmami a cyklami.

Okrem vajec sa v priebehu osláv znovuzrodenia mladého solárneho boha a návratu panenskej bohyne konzumoval med, prvé sezónne plody, ryby, šunka, koláče, listová zelenina, mliečne výrobky, orechy a výhonky.

Jarná rovnodennosť, Ostara, Alban Eiler (temer všetky panenské bohyne, ďalej bohyňa Eostre, Artha, Lady Day, Ishtar, Aštarta, Starte, Sunna, Izis, Eos, Aurora, Cernunnos… Festival stromov, Bacchanálie, Earrach, Gŵyl Ganol y Gwanwyn, voľakedajší začiatok nového roku…) je ten správny čas na začiatok realizácie plánov (napríklad z doby Imbolcu) a uskutočňovania prvých akcií či krokov k ich naplneniu. Je to taktiež vhodná doba na prácu s afirmáciami, formulkami a slovnými magickými praktikami na zlepšenie komunikácie, zvýšenie plodnosti, prílivu hojnosti a celkom nové začiatky čohokoľvek, čo vás len napadne.

JUDITA PESCHLOVÁ, http://www.angelcity.cz/


Spring-Equinox.-Ostara


Súvisiace články:


(Prečítané 1 475 krát, 1 dnes)
 

One Response to Jarná rovnodennosť – manifestácia snov a vízií v realite

  1. venus puzzle píše:

    tak tento článok ma veľmi naplnil. a dosť som sa dozvedel. vďaka.