google27eaa3905ca3fee3.html

shiatsu5Ležím na futóne na zemi, v pohodlnom voľnom oblečení a ponožkách. Hovorí mi, že nasledujúcu hodinu nemusím robiť vôbec nič. Že bude manipulovať časťami môjho tela, možno ma pretočí na druhú stranu, a že ja Jej pri tom nemám vôbec pomáhať. Ukladám si hlavu do príjemnej polohy, zatváram oči a uvoľňujem svoju váhu do zeme. Pokladá ruky na môj chrbát. Toto je moje prvé shiatsu ošetrenie.

Z diaľky počujem príjemnú tichú hudbu, cítim jemnú vôňu vonnej tyčinky a cítim Jej ruky pohybujúce sa po mojom chrbte. Z miesta na miesto, s meniacou sa, ale pevnou kvalitou dotyku. Niekedy sú Jej ruky rýchlejšie, rytmickejšie, silnejšie, niekedy pomalšie a jemnejšie, občas takmer hravé. A niekedy sú proste len statické. Niekedy cítim len dotyk palca. Prostredníctvom Jej dotyku si neuveriteľným spôsobom začínam uvedomovať vlastné dýchanie, vlastné telo, seba. Čoskoro zisťujem, že som prestal mať v hlave myšlienky. Moja myseľ je bez myšlienok.

Teraz sú Jej ruky pri mojom kolene. Niekde, veľmi blízko kolennému kĺbu sa Jej prst jemne a precízne ponára do malého miesta na mojom tele. Začínam cítiť, akoby ihlou prenikala mojou pokožkou a vpúšťala dnu nejakú tekutinu. Bolí to. Pocit prenikajúcej ihly trvá pár sekúnd a pomaličky sa vytráca tým, ako odďaľuje svoju ruku z tohto miesta. Bolesť mizne. Po skončení ošetrenia mi povedala, že ten bod je energeticky prepojený s bedrovou chrbticou.

Dôvod, prečo som chcel vyskúšať shiatsu bola bolesť mojej bedrovej chrbtice. Je to zrejme moje slabé miesto a bolesť sa tam vracia pravidelne. Hlavne keď som v strese. Ďalším dôvodom pre shiatsu bolo hľadanie rovnováhy v mojom nestabilnom emocionálnom živote. Som človek, ktorý sa ľahko dostane do stresu a obáv, skákajúci pri tom z jednej emócie do druhej. Nemám nedostatok stability.

Pár dní po ošetrení som sa rozhodne cítil pokojnejšie. Nepotreboval som sa zamestnávať prácou či myšlienkami tak ako obvykle. Viac som si dovolil a užíval nič nerobenie. Objavil sa aj pocit priestrannosti. Na bolesť chrbta som zabudol, neotravovala ma. Dnes je môj chrbát v poriadku, i keď neviem do akej miery je to zásluhou shiatsu. A možno to nie je dôležité vedieť.

V minulosti som bol značne kritický k alternatívnej medicíne. Koncept energie tela, čchi, aury a meridiánov, ktoré som počúval v súvislosti s čínskou medicínou, neboli nikdy pre mňa moc presvedčivé. Niektoré z ideí mi prišli vzdialené od jasných vedeckých podkladov, ktoré som potreboval počuť. Veď ako by nejaký druh manuálneho bodyworku dokázal taký veľký posun v celkovom zdraví a dobrom pocite zo života? Dnes, po vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ten veľký posun môže urobiť.

Ležím na chrbte. Ona pretáča moju hlavu do rôznych smerov a pokladá mi ju na zem. Hlava je ľahká. Ležím tu už takmer hodinu. Skenuje moje telo od koncov prstov na nohách až po hlavu. Cítim Jej dlaň pod pupkom. Pomaly dlaň odďaľuje. Už sa ma nedotýka. Avšak ja začínam na tom mieste pod pupkom cítiť neuveriteľné teplo! Akoby mi posielala energiu bez fyzického kontaktu. Pýtam sa samého seba: ”Je to skutočnosť, alebo si to len predstavujem?” Nenachádzam odpoveď. Možno to nie je dôležité.

Počujem ako odchádza z miestnosti. Ostal som tu sám, stále ležiaci na chrbte. Pomaly otváram oči. Dýchanie je pomalé a hlboké. Cítim sa veľmi uvoľnený – bez obáv, stresu, napätia. Cítim vôňu tyčinky, počujem mäkkú hudbu a vidím zopár sviečok osvetľujúcich miestnosť. Síce sa mi nechce, ale sadám si. Ona prichádza späť a ponúka mi pohár vody.

Pekka Kortelainen / Fínsko


shiatsu.dieta5

tehuľka1

shiatsu4


Tip našej redakcie na knihu:

Tony Neuman – Masáž vsedě – Amma – Jedna z jednoduchých a nenáročných foriem masáže – rýchla a účinná úľava. Vychádza z tradičného japonského akupresúrneho systému zvaného amma. Táto príručka, podrobne ilustrovaná profesionálnymi fotografiami, je dostačujúca na to, aby ste techniku masáže posediačky zvládli aj bez akýchkoľvek predchádzajúcich skúseností.

Pôvodná cena: 6.00 EUR, Naša cena: 4.50 EUR

Zľava: 25.00 %, Ušetríte: 1.50 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 1 156 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.