google27eaa3905ca3fee3.html

,,Sloboda znamená zodpovednosť. Preto sa jej väčšina ľudí desí.”

O akej slobode sa píše na obrázku? Neviem čo sloboda je. Pretože nie som slobodný.

Vnímam hovorené inými, že sloboda je slobodné konanie.
Slobodné konanie človeka. Slobodné konanie, slobodné rozhodovanie.
Slobodné konanie v poňatí mysle?

Myseľ je posúdenie. Myseľ je dualita, polarita, hranica. A kde je hranica nie je sloboda. Myseľ človeka je to najneslobodnejšie čo môže existovať. Myseľ sa totižto nikdy nevie rozhodnúť.

Točí sa Zem okolo svojej osi slobodne?
Slobodne obieha Zem okolo Slnka?
Svieti Slnko slobodne?
Ak je točenie Zeme slobodné, nech sa točiť prestane.
Slnko nech prestane svietiť. Na jeden deň. A potom nech svietiť začne znovu.
Zem nech slobodne od Slnka odletí a potom nech sa zase slobodne vráti.

Človeče. Dýchaš slobodne? Ani náhodou. Niečo to za teba robí. Ak si slobodný, nuž prestaň dýchať. Na desať dní. Len tak si slobodne desať dní nedýchaj a potom znovu začni.

,,Éééj, to som si slobodne desať dní nedýchal.“

Jedz, pi a nechoď na toaletu. Slobodne nechoď tri mesiace na toaletu. Nedokážeš to. Alebo prestaň slobodne jesť a piť. Na desať rokov. Skús to slobodne.

Prestaň zo dňa na deň jesť. Iste, že sa to dá. Slobodne prestať jesť zo dňa na deň.
Ale keď to rozhodnutie slobodne urobíš, skús potom aj slobodne od hladu a smedu nezomrieť.

Sloboda neexistuje. Existuje možnosť výberu. A možnosti výberu sú ohraničené. Lietať ako vták nebudeš. Ani žiť ako ryba pod vodou. Vykašli sa slobodne na gravitáciu a pohybuj sa a ži život 5 metrov nad zemou.

Možnosť výberu nie je sloboda. A zodpovednosť o ktorej sa píše na obrázku? Ak ideš hlbšie zistíš, že je nezmysel byť zodpovedný za niečo čo si urobil. Ak si niečo urobil, už sa to stalo. Ak si spáchal samovraždu, alebo vypustil vodu z vane po kúpeli, o akej zodpovednosti sa bavíme, keď si to už urobil? Zodpovednosť by mala byť na začiatku, keď si ešte nič neurobil. Keď sa ešte len ideš rozhodnúť. Rozhodnúť z možností, ktoré myseľ ponúka. Ale ako môžeš byť zodpovedný za to, čo si ešte neurobil?

Na tejto planéte sa všetci navzájom požierajú. Vnímaš to? Všetko tu na Zemi je potravou pre niekoho iného. Niekto je trávu. Toho čo je trávu, zje ten čo je meso. Ak niekto v prírode zomrie od staroby jeho telo zjedia-rozložia mikroorganizmy.

Je toto sloboda? Chcem slobodne nezomrieť. Chcem slobodne nebyť niekym iným zjedený. Mudrci hovoria, že človek, ešte ako nenarodená energia, si vyberá svojich rodičov, ktorým sa tu na Zem narodí.
Ak by som sa mal ako nenarodená energia slobodne rozhodnúť, tak mojim rozhodnutím by bolo nikdy sa nijakým rodičom nenarodiť. Tu? Narodiť sa niekam, kde sa navzájom všetci požierajú?

Odkedy existuje písomná forma na Zemi, keď je zdokumentovaný život ľudí, národov, z toho čo som čítal, počul, videl a vidím dnes, jeden jediný jav sa prelína ako neprerušená niť všetkých predošlých ľudí. Trvá dodnes. Tomu javu sa hovorí práca. Aby si prežil musíš pracovať. Ak pracovať nebudeš zomrieš. Nekúpiš si jedlo. Musíš si nejakým spôsobom zadovážiť jedlo, pitie.

A to nie je sloboda.

Mudrci vravia, užívaj si život. Ži prítomný okamih. Život je kolobeh zrodenia a smrti. Smrť a zrodenie neexistuje. Je to len forma energie. Život je energia. Život je nekonečný.

Je energia slobodná?

Energie ktoré vnímam tu na Zemi. Energia rieky nebude slobodne tiecť hore kopcom. Energia teplého vzduchu nebude slobodne klesať dole.  Energiu prúdiacu v tvojom tele nevypneš. Vypínač neexistuje.

A Vesmír? Kam sa to slobodne rozpínaš? To, že sa rozpínaš, robíš slobodne? Vravia, že všetko čo tu je, je stvoriteľom stvorené? Je stvoriteľ slobodný? Ak niekto niečo vytvorí môže to aj zničiť. Som súčasťou stvoreného. Mám slobodu vyhnúť sa zničeniu? Ak sa tvorca rozhodne zničiť stvorené?

Prišiel mi tento vnem.

Keď si slobodný nemusíš robiť nič. A na strane druhej, môžeš robiť všetko. Čokoľvek. Sloboda je ničnerobenie. A robenie čohokoľvek. Je treba to ale správne pochopiť. Pretože sloboda v ničnerobení neznamená si sadnúť a viac nepohnúť prstom. Takže keď si slobodný nie si za nič zodpovedný, pretože za ničnerobenie zodpovednosť nie je potrebná. Keď si slobodný si v súlade. V súlade so všetkým a všetkými. Nič nepotrebuješ, nikoho neobťažuješ. O nič nikoho nežiadaš. Jednoducho a proste žiješ. A nepotrebuješ k tomu nikoho. Dokonca ani seba samého. Pretože stačí si sadnúť na začiatku pramienka a ničnerobením bez odporu sa nechať unášať až do mora do ktorého sa vlieva všetka voda sveta. V mori splynúť, stratiť sa, vypariť a nechať sa bez odporu vzdušnými vírmi odniesť znovu na začiatok.
K prameňu.
Ľudia sa nedesia slobody. Ľudia sa desia toho, čo nevedia čo je. Desí sa toho ich myseľ.

Čo je to sloboda?


(Prečítané 111 krát, 1 dnes)
 

One Response to SLOBODA

  1. milanpu píše:

    Je to predsa jednoduché, človek pocíti neslobodu vždy keď poruší Zákon. Zostáva teda, aby správne cítil a poznával Zákon a nestaval sa proti Nemu, ale ho dobrovoľne rešpektoval. Ale kto správne poznáva Zákon, nemôže ho vlastne ani plniť inak, než dobrovoľne, z lásky a v radosti. Syn Boží to povedal úplne jednoducho: zbavte sa svojho vlastného nepriateľa, ktorého nosíte vo svojom vnútri a zostanete slobodní. Slobodu teda neupiera nikto vonku, slobody sa zbavuje každý sám ak chce utiecť od Zákonov, ktorých je sám súčasťou.