google27eaa3905ca3fee3.html

Dlhodobým javom sveta ľudí je usilovanie od jednoduchosti k zložitosti. A je to úplne všade, nezáleží či v politike, súdnictve, školstve, náboženstve alebo v medicíne. Keď ľudský rozum raz (možno) vypátra všetky látky, ktoré vypitval z celku, aby ich pomenoval, a určil im čiastkové určenia, ukáže pri úplnom zlyhaní, že jednotlivosti samy osebe veľa neprospeli. Vždy sa objaví niečo, čo nedocenil, o čom nemal jasno z celku. Skôr, či neskôr bude musieť človek uznať, že príroda to vie lepšie, nezaoberá sa jednotlivosťami odtrhnutými od celku. Preto je už samo jablko, či bylinka liekom sama osebe. Ani jediná látka, ktorú získal plod, nie je zbytočná, ani nadbytočná.

Dovtedy si každý  domýšľavec môže nahovárať, koľko toho pozná, v skutočnosti však nevie nič. Nevie, lebo nad prírodu sa len vynášal, miesto aby sa z nej učil a odpozoroval podstatu dejov, ktoré napriek tomu, že chýbajú v učebniciach, sú úplne reálne.

Každý záhradkár vie, že ak chce mať na svojej záhradke úrodu, musí najprv zasiať.  Zdanlivo tak samozrejmé. Ak ide povedzme o mrkvu, stačí mu len zasiať: semeno mrkvy! Všetko ostatné ale vykonajú prírodné zákony samy! Zem, oheň, vzduch i voda vo všetkých premenách svojich druhov, spustí svoje pôsobenie na volanie semena – ako živý vesmírny orchester.

Jasnovidní ľudia vedia rozprávať o speve semiačka, ktoré po zasiatí, zvláštnym tónom privoláva sily vesmíru. Ako volanie túžby k rastu po svojom prebudení. Na tento zvláštny tón sa zachveje vesmír aby mu odpovedal na prosbu, po ktorej nastane pohyb, pozorovateľný vo farbách a tónoch. Presne podľa druhu semiačka. Možno to znie zvláštne, ale nemalo by prekvapiť, že v prírode sa neustále odohrávajú deje, ktoré by sme mohli nazvať volaním a odpoveďou na volanie.

Odpoveď na prosbu a spájanie druhov umožňuje pôsobiaca láska vo stvorení. Aj volanie semiačka vsadeného do pôdy nie je zrejme nič iné, než prosba v odovzdaní sa mocným silám, k rozvoju. Ako v modlitbe.

My sme však vzdelaní, nevidíme a nepočujeme žiadne tóny, nevidíme farby, zato však niečo málo vieme o bio-fyzikálnych silách. Pritom berieme ako samozrejmé, keď sa objaví po čase klíček a napokon plody rôznorodej farby, vôní i tvarov. Kde sa to všetko vzalo? Odpoveď biológie i fyziky bude sotva niekedy stačiť na to, aby tento neustály zázrak vedela podať v celej hĺbke tajuplného diania, aké sa deje od zasadenia semena do zrelého plodu.

Nevadí, život semiačka sa kvôli tomu nezastaví, jeho rast nie je podriadený vôli človeka. Dobrý človek ale dokáže udržovať so svojim semiačkom vzťah prostredníctvom svojho citu, keď sa ku práci blíži s láskou, čo je tiež podobné modlitbe. A účinok takého spolupôsobenia človeka a prírody nie je bez odozvy. Spočíva v ľahko zrovnateľnom rozdieli medzi úrodou z mechanickej práce a tej, ktorá dozrievala za spoluúčasti láskavého človeka.

Fyzicky pritom záhradník pre rast semena nič mimoriadne neurobí, iba ak ho občas poleje, či ochráni pred škodcami. To je všetko čo človek môže pri svojom očakávaní úrody poskytnúť. Na ostatné nemá žiadnu zásluhu ani vplyv. Všetko dostáva darom!

Ani ho nenapadne aby štúral každý deň do zeme, či sa má semienko k životu. Má dôveru a tým i trpezlivosť v poznaní zákonov, ktoré – v tomto smere – plne rešpektuje. Tak nejako je to na poli.

Ale čo iné je tvorivá myšlienka človeka, než zasiate semiačko do pôdy stvorenia? Veď všade a vo všetkom platia rovnaké zákony pri sejbe, raste a dozrievaní.
Človek teda zatúži po niečom a zaseje tomu zodpovedajúcu myšlienku. Neverí a zrejme ani nevie, že po každej sejbe sa ihneď dostáva semiačko tiež pod vplyv samočinných vesmírnych zákonov. Namiesto toho, aby ich prácu trpezlivo podporoval iba pozemsky nevyhnutným pohybom činu, chce rovno celý proces riadiť. Je iste veľmi komická predstava ako sa človek na svoje semiačko neustále vrhá, pričom všade naokolo šliape, rozhadzuje rukami, narobí ohromný rámus, len aby mu semiačko nespalo, či aby mu ho snáď neohrozil nepriateľ alebo neukradol. Hlavne ale, aby sa už rýchlo, rýchlo malo k svetu.

Dajte už, dajte nebesá, ja už chcem!

Aj keď je tento obraz zábavný, rozhodne nie je nereálny! Iste, že výsledok má potom aj tomu zodpovedajúce formy, nehovoriac už o tých formách, ktorí následne po takej horlivosti neplánovanej sejby povznikajú a napokon prerastú a zničia i tú, o ktorú vlastne išlo. Už len sejba nedôvery prinesie plody rovnakým spôsobom procesu ako každá iná sejba! Nie nadarmo sa hovorí, že pochábeľ v akcii je horší, než rota vycvičených diverzantov.

No tu je aspoň pohyb, hoci podobný cvalu slona v porceláne, je však typ človeka, ktorý je ešte domýšľavejší. U neho sa túžba spojí s prosbou ihneď:
Ó nebesá, zasievajte, ja chcem!
A že ho nik nevypočuje? – nuž, osud mu asi nepraje … ! Z nejasnej, vlastne neexistujúcej sejby mu nechcú vyrásť – šťastia plody.

Ak sa má niekedy zamedziť narastanie hlúposti vzniknutej z nevedomosti, mali by rodičia už od malička viesť svoje deti k úzkemu vzťahu s prírodou, a nechať ich na vlastnej koži prežívať zákony dávania a prijímania. Vedenie o tom by im potom vošlo do krvi ako niečo úplne prirodzené a správne. Rovnako tak vychovávatelia v škôlkach, jasliach a ani školy by nemali v tom zaostávať. Rastúci rozsah školskej osnovy nie je argument. Je však isté, že bez osvietených tvorcov učebných osnov to nepôjde.

Keďže v myšlienkovom svete rozumu z nedostatku srdečnosti sú dospelí ľudia uväznení, konajú podľa toho i so svojimi deťmi. Chránia ich a bránia prirodzenému životu pred nástrahami v prírode i na ulici. Sú bez seba, ak zbadajú komára, ba čo ešte horšie chrobáka v byte, či pavúka na stene. Katastrofou je už nájdený kliešť na nohe. Japonský robot je priateľskejší, než poletujúca včela. I to je sejba. Zasievanie strachu a výsledok – hlúposť.

Dieťa odchádza do života so všeobecným pomenovaním hmyzu ako háveď, ktorú chápe ako prekážajúcu, ktorú je nutné ničiť. Veď sú z toho aj alergie!! Tak sa vzďaľuje životu ešte viac. Dieťatko je za mrežami vypapané, milučké, za to však bledučké a hlúpučké. Ovšem podľa toho ako sa to vezme, lebo za počítačom môže vyzerať niekomu úplne inak.

Pamätám si na niekdajšieho kolegu, zdanlivo pokojného, hoci neustále podozrievavo číhajúceho  človeka, ktorý sa začal správať úplne nepríčetne, keď okolo neho zakrúžila mucha. U dospelého človeka nielen smiešne ale i dosť trápne. Že patril medzi alergikov už vôbec neprekvapilo. Alergia na život si so somatizovanou alergiou rozumie.

Spoluúčasť rodičov a detí pri siatí, sadení i zbere úrody je tou najjednoduchšou a zároveň najmilšou sejbou do duše dieťaťa. Dokáže poskytnúť  nespočetné radosti detí z prežívaných zázrakov bytostného pôsobenia ako je klíčenie rastlinky, tajomné premeny ohňa, vody, stromov, rozmanitosť kvetov, kameňov i zvierat, pričom sa i dospelí dokážu preniesť do sveta zabudnutej radosti, akoby dávno odviateho šťastia. A akým naplnením sú chvíle z pozorovania hviezdnej oblohy alebo vychádzky denným i nočným lesom. Patrí k tomu i nenútené poznávanie tajuplného dotyku sveta prírodných bytostí a živlov prírody. Alebo to je na nás už priveľa? Naozaj si človek nikdy nevšimol ako naťahuje maličké dieťa rúčky k takému rozkvitnutému stromu akoby sa snažilo niekomu prihovoriť?

Prirodzené správanie rodičov dáva dieťaťu oporu a výzbroj do života, v ktorom sa nebude cítiť slabé, lebo má pevnú pôdu pod nohami, získanú poznaním zákonitosti v prírode vlastnou osobnou skúsenosťou, osobným prežitím. A na to už môže pokojne nadviazať vyšší duchovný rast.

Nebude prekvapením, že človek, ktorý si nesie v duši správne prežité detstvo, bude i svoj život viesť v súlade s prírodou ako dobrý človek, ktorá mu je oporou pri nadväzovaní vzťahu so stále vyššími zákonmi stupňovaním zrelosti svojho ducha.

Lebo sily vesmíru to nie je žiadna mechanika. Sú to živé Zákony! Nová sejba môže nastať iba ak ich človek vedome prežíva. A z novej sejby sú potom aj iné plody.

Lebo my všetci sme rozsievači.

***

***

Tip na knihu od vydavateľstva Eugenika:

(kniha je odporúčaním redakcie a nemusí byť v súlade s názorom autora blogu)

Omraam Mikhaël Aïvanhov – Semena štěstí – Významný duchovný učiteľ a filozof, pôvodom z Bulharska, pôsobiaci vo Francúzsku, žijúci v r. 1900-1986. Zameriaval sa na človeka a jeho rast k dokonalosti. Táto knižka jeho učenia sa zaoberá prístumi a myšlienkami, aké človeku umožňujú žiť lepšie a šťastnejšie, bez zbytočného utrpenia a pritom duchovne.

Pôvodná cena: 5.80 EUR, Naša cena: 4.64 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.16 EUR

***

(Prečítané 636 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.