google27eaa3905ca3fee3.html

Už som tu písala príbehy, v ktorých som riešila situácie so strachom, hnevom a teraz som nabrala odvahu, aby som sa aj s rozprávkami, ktoré som využila pri týchto situáciach, podelila. Ide o sadu rozprávok, v ktorých škriatkovia z krajiny harmónie prichádzajú na pomoc deťom, vysvetlia im ich vnútorný svet a pokračovanie je v tom, ako si deti pomôžu v konkrétnych situáciach a o dve sa podelím.

Prvá je o strachu.

Odvážlivko a Bojko 

Bol raz jeden chlapec Peter, ktorého ľudia nazývali Bojkom. Mal zo všetkého strach, bál sa vyskúšať nové veci, a bol presvedčený, že sa mu nič, do čoho sa pustí, nepodarí. Jedného dňa sa mu objavil škriatok so špicatou čiapočkou, veľkými, jasnými očami, ktoré mu žiarili ako hviezdy. Zadíval sa spod špicatej čiapočky na Petra: „Môj milý Peter, čo ťa trápi?Čo ti chýba?“ spýtal sa škriatok Petra. „Nikto mi nemôže pomôcť..“odpovedal smutný Peter. „A ty si kto a ako vieš, ako sa volám?“ spýtal sa Peter zvedavo škriatka. Škriatok mu odpovedal: „Som škriatok Odvážlivko a prichádzam, aby som ti pomohol. Skús zavrieť oči a pocítiš, že vnútri máš svoj vnútorný svet a ty sa máš naučiť,že kráľom svojho vnútorného neviditeľného sveta môžeš byť len ty. V tvojom svete máš služobníkov-myšlienky. Keď ich nekontroluješ, robia si, čo chcú. Presviedčajú ťa, že sa ti nepodarí nič, že všetko pokazíš, chcú, aby si nič nové neskúmal.“ Peter so zavretými očami pozorne počúval a škriatok Odvážlivko pokračoval: „ Ale okolo je toľko krásnych vecí a ty si prišiel na svet, aby si ich objavoval. Predstav si, že keď budeš služobníkov-myšlienky kontrolovať, tie ustráchané zmiznú a ostanú tam iba tie, ktoré ti budú vnútorný svet udržiavať v poriadku , v kľude a ktoré ťa budú povzbudzovať. Ty ako kráľ môžeš od nich vyžadovať, aby ťa presviedčali, že si šikovný, že sa ti darí a keď aj nepôjde všetko podľa tvojich predstáv hneď, pôjde to neskôr.“ Peter zapochyboval: „Ale, keď ja sa bojím, že to nepôjde. Stále mi chýba odvaha.“ „ Nie je odvážny ten, ktorý si neprizná strach,“odpovedal Odvážlivko, „ odvážny je ten, kto si prizná, že sa niečoho bojí. Odmenou ti za tvoju úprimnosť bude odvaha. Okolo teba je veľa ľudí, ktorí ti radi poradia a pomôžu, keď sa budeš báť. Nezabudni na moje slová.“ Odvážlivko, ako sa objavil, tak aj zmizol. Peter nikdy nezabudol na jeho slová a povedal si, že služobníkov-myšlienky si bude starostlivo kontrolovať a nebude mať strach poprosiť o pomoc.

Ďalšia podobná je o hneve.

Súcitko a Hnevko. 

V inom meste ako Peter žil zasa chlapec Denis. Bol to taký prudkoš, často sa hádal, bíjaval a postupne strácal kamarátov. Ľudia ho začali volať Hnevkom. Keď už nemal ani jedného kamaráta, ostal veľmi smutný. Odrazu sa pred ním zjavil malý škriatok s milým úsmevom na tvári: „Ahoj , ja som Súcitko, objavím sa vždy vtedy, keď u detí cítim nejakú boliestku.“ Denis so slzami v očiach odpovedal: „Máš pravdu, som smutný, nemám ani jedného kamaráta.“ Súcitko s porozumením odpovedal: „Preto som tu. Prichádzam ti pomôcť, poznám tvoj problém. Prichádzam z krajiny, v ktorej všetci spolunažívame v porozumení a keď nás potrebuje niekto z ľudí, objavíme sa, pomôžeme a poradíme. Ty si smutný a ja viem, čo ťa trápi.“ Denis s nádejou v očiach počúva Súcitka: „Budem ťa pozorne počúvať , chýbajú mi moji kamaráti.“ Súcitko pokračuje: „Často sa premieňaš na hnev, ktorý ovláda teba a nie ty jeho. Keď sa niekedy znovu nahneváš, skús si všímať myšlienky v tvojom vnútornom svete. Vtedy sa správajú ako vojaci. Ony ti nechcú zle, len ťa chránia, ak máš pocit, že sa ti deje niečo nespravodlivé. Skús ich vnímať a pozorovať, ako ťa budú nútiť do skutkov, ktorými môžeš nepekne ublížiť. Pokiaľ ich nepozoruješ , sú tvojimi pánmi ony a preto robíš, do čoho ťa nútia. Ak ich pozoruješ, môžeš popredu porozmýšľať, čo urobíš. Zhlboka dýchaj, premeň svoje neviditeľné myšlienky napríklad na čarbanice, prenes ich do denníka, tam neublížia nikomu. Spôsobov je veľa. Len vždy urob niečo také, aby si ostal kráľom aj seba aj svojich myšlienok. Keď sa obzrieš naspäť, budeš hrdý na svoje konanie. Potom sa porozprávaj s človekom, ktorý ti ublížil. Jednoducho mu opíš, čo ťa zabolelo.“ Denis dal odvtedy sľub sám sebe, že nedovolí hnevu, aby ho ovládal.

*

*

Zaujímavá a  inšpiratívna kniha o deťoch a aj pre deti:

Paul Liekens/Ann Delnoy – Léčivé příběhy pro děti – Pomocou jednoduchých zobrazení a príbehov sa ako rodič naučíte liečiť svoje dieťa sám. Kniha ponúka jednoduché pravidlá a príklady, aby rodičia sami mohli vytvoriť prirovnanie alebo príbeh pre svoje vlastné deti. Nebude ich to nič stáť a ich dieťa aj oni budú ušetrení od mnohých trápení, ktoré niekedy môžu pretrvávať po celý život.

Pôvodná cena:6.24 EUR – Naša cena:1.20 EUR – Zľava:80.77% – Ušetríte:5.04 EUR

*

(Prečítané 842 krát, 1 dnes)

Comments are closed.