google27eaa3905ca3fee3.html

V našej škole máme dvoch chlapcov prvákov, ktorí sa síce majú radi, ale keďže majú podobný živší temperament, voláme ich zrkadielka. Tento názov má aj jedna rozprávka z pripravovanej knihy. Ide o rozprávku, v ktorej škriatok Súcitko vysvetľuje deťom, ktoré sú podobné tým, že sa často ťahajú o veci, sem tam sa pobijú, sem tam sa hádajú, že sú zrkadlami a s ubližovaním prestanú, keď si aspoň jeden z nich uvedomí, že kamarátstvo a pocity spojené s ním sú príjemnejšie ako pocity spojené s hádkou a bitkami a že stačí, aby si aspoň jedno z tých zrkadiel uvedomilo, že chce ostať kamarátom a hľadať dohody.

V dnešný deň sa naše dve zrkadielka pohádali o plastový obal na malé čokolády so štyrmi priehlbinkami. Obaja ten obal chceli, z očí im už lietali iskry nevraživosti a schyľovalo sa k bitke. Zrejme v poslednej chvíli som im obal zobrala a poprosila ich aj všetky deti ako svedkov, aby počúvali a odpovedali mi na moje otázky:

1.Ako sa skončila rozprávka o zrkadielkach?

Deti si hneď spomenuli, že chlapci v rozprávke uzavreli dohodu.

2.Čo chlapcom poradil Súcitko? Prečo je dohoda dôležitá?

Deti sa hlásili a odpovedali, že kamarátstvo by malo byť vždy prednejšie.

Vlastne z tejto rozprávky som vyvodila nasledovný rozhovor:

Predstavte si, že sa pobijete, neustúpite si. Ako sa budete cítiť pri takomto riešení konfliktu? Predstavte si, že nájdete dohodu, ako sa budete cítiť, že ste sa nepohádali?

Z vnímavých očí detí, ktoré sa na mňa upreli, som vycítila, že sa naozaj nad týmito otázkami zamýšľajú. Jeden z tých chlapcov zrkadielok sa prihlásil, odpovedal, že chce byť kamarátom a navrhol obal prestrihnúť na dve polovice. Druhý sa usmial a súhlasil. Obom som podala ruky, aby som odľahčila situáciu a chlapci si spokojne odnášali svoje polky plastových obalov:)

*

Zaujímavá a inšpiratívna kniha o deťoch a aj pre deti:

Paul Liekens/Ann Delnoy – Léčivé příběhy pro děti – Kniha popisuje jednoduchú pôsobivú metódu, ako sa zbaviť nejrôznejších chronických ťažkostí. Jedná sa o vnútorné prekonanie problému s pomocou rozprávania rozprávok. Tieto rozprávky však musia byť špeciálne vymyslené pre danú situáciu. Predstavuje sa tu viacero konkrétnych prípadov, ako aj pravidlá, aby si rodičia mohli sami vytvoriť príbeh pre svoje deti.

Pôvodná cena:6.24 EUR – Naša cena:1.20 EUR – Zľava:80.77% – Ušetríte:5.04 EUR

*

(Prečítané 628 krát, 1 dnes)

Comments are closed.