google27eaa3905ca3fee3.html

V poslednom čase je častou témou klebetiacich mamičiek porucha pozornosti. Trpí ňou čoraz viac detí. Typickým obrazom dieťaťa trpiaceho touto diagnózou je chlapec, v školskom veku, ktorý neobsedí na vyučovacej hodine,  má problémy s učením, neustále pobehuje a vyrušuje ostatných, čím znervózňuje svoje okolie. Traduje sa, že porucha pozornosti a hyperaktivita, sa týka takmer výlučne chlapcov. Nie je to pravda, dievčatá však často nemajú poruchu pozornosti spojenú s hyperaktivitou a tak si ju ako diagnózu zväčša rodičia nevšimnú a  ignorujú jej prejavy.

Mnohé ženy si potom ani v dospelosti neuvedomia, že ich problémy súvisia s touto chorobou. V detstve totiž jej prejavy mohli prekryť láskyplní, podporujúci rodičia, štruktúra školského poriadku, disciplína v škole. Všetky tieto atribúty udržali v ich živote istý poriadok. Okrem toho, tieto deti s poruchou pozornosti bez hyperaktivity unikli pozornosti dospelých aj preto, že „neliezli okoliu na nervy“. Problémy sa začnú až v čase, keď dievčatá dozrievajú a majú zrazu čoraz viac zodpovednosti na svojich pleciach. Prelomom môže byť maturita, zvládnutie vysokej školy, manželstvo, materstvo, prvé povolanie. Kým muži s poruchou pozornosti, ktorí často vyniknú, si z rodičov, asistentov, manželiek, súrodencov… urobia tím, ktorý udržuje ich život v istom poriadku.

Ženy, ktorým v detstve chorobu Attention Deficit Disorder (ADD) nediagnostikovali, takže o nej nevedia, žijú v čoraz väčšom chaose, ktorý im prerastá cez hlavu a oni si vôbec neuvedomujú, že niečo s nimi nie je v poriadku, len cítia, že si nedokážu usporiadať svoj život tak, ako by chceli, lebo sú príliš chaotické. Skúste zistiť, či aj za vašimi neúspechmi sa neskrýva nediagnostikovaná porucha pozornosti. Prečo? Odpoveď je na konci tohto článku. 

Ako sa cítia ženy s touto poruchou?

  • 1. Často podliehajú depresívnym náladám, lebo chaos, v ktorom žijú ich oberá o úspechy a každý jeden neúspech ich rozloží a privolá depresiu a stratu nádeje na úspešný život.
  • 2. Zväčša sú to inteligentné a kreatívne ženy, ktoré cítia, že ich život by mohol bežať aj v lepších koľajach, ale vďaka tomu, že nedokážu využiť svoje danosti, narobia v živote veľa chýb, čo neskôr ľutujú a z čoho sú frustrované.
  • 3. Niektoré si pripadajú úplne nekompetentné a tento pocit v sebe neustále živia. Čo vedie k sérii neúspechov v ich živote.
  • 4. Niektoré vynaložia enormné úsilie a celú svoju energiu na to, aby boli na pracovisku rovnako úspešné ako ich kolegovia, ale doma už nedokážu zvládnuť ani základné veci (úhrada faktúr, varenie, upratovanie, výchova detí). Energiu vyčerpali v práci, aby mali pocit, že sú v poriadku, ale ich pracovná súťaživosť iba zakrýva ich nízke sebahodnotenie
  • 5. Cítia sa nezrelé a nie sú schopné naplniť svoje dospelé sny, pretože si nedokážu usporiadať život tak, aby mohli ísť k cieľu. Trápi ich neusporiadaný život.
  • 6. Trpia pocitom menejcennosti.

Ako myslia ženy s nediagnostikovanou poruchou pozornosti?

  • 1. Žena, ktorá trpí poruchou pozornosti vníma denne veľa rozptyľujúcich faktorov z prostredia: hluk, niektoré veci majú zvláštne tiene, príliš voňajú…, niekedy jej aj vlastné myšlienky prekážajú v schopnosti zamerať pozornosť na niečo.
  • 2. Ich pozornosť sa veľmi ľahko odpúta od sledovanej veci. Ľahko preskakuje z jednej nedokončenej veci k druhej.
  • 3.Problém majú s plánovaním, organizovaním vecí a so stanovením hodnotových priorít. Často prekročia časové limity a nedokážu efektívne využiť naplánovaný čas.
  • 4. Vnútorne sú plné nápadov, ktoré sa v nich rodia neprestajne a veľmi ľahko, ale vonkajšie informácie spracovávajú oveľa pomalšie.
  • 5. Trávia veľa času hľadaním nového systému, ktorý by vniesol organizáciu a poriadok do ich života.

Ako myslí žena, ktorá si uvedomila svoju poruchu

Odkedy som si uvedomila, vďaka štúdiu liečebnej pedagogiky, že od detstva trpím ADHD – teda poruchou pozornosti, veľa vecí z mojej minulosti sa objasnilo. Ako šibnutím čarovného prútika som sa zbavila mnohých komplexov a blokov. Pochopila som, že základnú školu som zvládala omnoho horšie ako moja sestra nie preto, že som bola lenivá, alebo hlúpa, ale môj mozog bol inak nastavený. Zistila som, že keď chcem dokončiť začatú prácu, tak si musím naplánovať pár krát oddych. Niektoré väčšie projekty, ktoré začnem, sú neskôr nad moje sily, ale teraz viem, že to netreba vzdať, stačí požiadať niekoho vytrvalejšieho, aby dobrý nápad dotiahol do konca. A tak namiesto neúspechov a komplexov si čoraz častejšie pripisujem na svoje konto úspechy a plodnú spoluprácu. Chaos v mojom živote som prijala ako istú osobnostnú črtu a veci, na ktorých mi naozaj záleží, napríklad výchova detí- tie sa snažím mať pod kontrolou.“

(Helena, 40 rokov)


Tip na knihu:

Eľ Tat – Vítězství nad nemocí – Dozviete sa o piatich základných prvkoch, z ktorých je vybudovaný tento svet, a tiež o vlastnostiach siedmych farieb dúhy, ktoré ovplyvňujú zdravie a správanie ľudí. Poznanie získané z tejto knihy môžete využiť v oblasti zdravia, vzťahov, k dosiahnutiu duševnej pohody atď. Ak bude plniť úlohy uvedené v knihe, naučíte sa vo svojom organizme aktivovať všetky životné sily a koordinovať prácu všetkých orgánov. Ak sa poznáte, môžete rozšíriť hranice svojich predstáv o usporiadaní světa, odhaliť novú časť svojho života a získať harmonický vzťah k sebe samému.

Pôvodná cena: 10.90 EUR, Naša cena: 2.18 EUR

Zľava: 80.00 %, Ušetríte: 8.72 EUR



Súvisiace články:


 

(Prečítané 7 552 krát, 1 dnes)

One Response to Diagnóza – porucha pozornosti

  1. udekubnp píše:

    497726 501643so considerably wonderful data on here, : D. 610431