google27eaa3905ca3fee3.html

V nehostinnej púšti, neďaleko egyptského mesta El Gouna a pláží Červeného mora, sa nachádza nádherná ukážka spojenia umenia land-art a posvätnej (sakrálnej) geometrie. Masívna dvojitá špirála, tvorená z kužeľov s kruhovým pôdorysom a ich veľkosťou a tvarom odpovedajúcim výkopom, či jamám, nás vedie až ku kruhovému jazierku uprostred. Tento nevšedný umelecký počin nazvali autori priliehavo Dych púšte.

Ako hovorí Danae Stratou, členka tímu D.A.ST., ktorý tento unikát vytvoril, dielo je vedome umiestnené medzi púštne pohorie a more, kde človek môže precítiť ich vzájomnú nesmiernosť, nezmernosť či nezmiernosť. Dych púšte si je možné vychutnať v dvoch rovinách, ako nádherné vizuálne umelecké dielo z vtáčej perspektívy, ale aj ako priamy prežitok, symbolizujúci duchovnú cestu človeka, ak sa prechádzate od vonkajších špirál až po centrálne srdce – okrúhle zrkadlo jazierka. Cestou späť sa špirály otvárajú smerom do nekonečnosti púšte a vesmíru.

Tím D.A.ST, ktorý vznikol špeciálne kvôli tomuto projektu v roku 1995, tvorili umelkyňa Danae Stratou, ktorá mala skúsenosti s umeleckými inštaláciami, úžitková dizajnérka Alexandra Stratou a architektka Stella Constantinides. Spolupráca trvala do marca 1997,  kedy bolo dielo úspešne dobudované.

Celý objekt zaberá rozlohu vyše 100.000 m2 východnej Sahary a pozostáva z 89 konkávnych kužeľov a 89 otvorov (konvexných kužeľov).

Piesok vykopaný z jám bol použitý k stavbe kužeľov, v celkovom objeme 8.000 m3. Každému kužeľu odpovedá jama presne rovnakého tvaru a objemu.

Uprostred sa leskne jazierko o priemere 30 metrov, ktorého rez je v tvare W a tvorí ho centrálny kužeľ umiestnený pod úroveň okolitého terénu.

Desert-Breath-10-600x277

Systém kužeľov vytvára dve presné logaritmické špirály rotujúce proti smeru hodinových ručičiek. Drsné podmienky púšte sa podpísali aj na tomto krásnom diele, ale je stále viditeľné cez Google Earth (27°22’54.59″N, 33°37’48.46″E) aj po sedemnástich rokoch.

189153-7

Video o budovaní tohto diela:

[vimeo]http://vimeo.com/52656500[/vimeo]

Zdroj: http://www.danaestratou.com/projects/exterior/desert-breath

http://www.mobiledia.com/news/189153.html

Preklad: Jaro Pavliga

(Prečítané 1 175 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.