google27eaa3905ca3fee3.html

devapremalmitenCestujú po celom svete a koncertujú na posvätných miestach, pod klenbami gotických kostolov, či pod otvoreným nebom, v rozľahlých koncertných halách alebo na divadelných scénach. Cestujú a spievajú, aby ľuďom otvárali srdcia spevom mantier a meditáciami. Ľuďom mladým, starým, deťom, všetkým, ktorí si dovolia svoje vnútro otvoriť.

Mantry Devy Premal a Mitena sú pre mňa takmer dennou duševnou potravou. Prebúdzam sa s nimi, oddychujem s nimi, napĺňam sa cez ne energiou, či ich používam vo svojej práci. Bolo pre mňa nesmiernou cťou stretnúť ich naživo, spievať s nimi a nakoniec aj s Devou trošku diskutovať.

Tvoja cesta k mantrám bola jednoznačná. Vstúpila si do ich sveta ešte prv než si sama uzrela jeho svetlo.

Do mantier ma zasvätil môj otec Wolfgang. Bol to neobvyklý muž. Keď bola moja matka Viten so mnou tehotná, spieval mi mantry, ktoré som tak počúvala v brušku mamy. Spieval mantry aj počas môjho pôrodu, i pôrodu mojej sestry a „Gayatri mantra“ bola tá, ktorú mi prvú zaspieval na privítanie na tomto svete. Spolu s mamou nám spievali mantry každý večer pred spaním. Keď som mala 10 rokov, predstavil ma Oshovi, keď ma zobral do Centra The Purvodaya pri Mníchove. Tam som zažila svoju prvú dynamickú meditáciu.

Mala si teda obrovské šťastie na rodičov, ktorí ťa priviedli k esencii duchovného života. Samozrejme, ty si tá, ktorá si si ich vybrala, ale aj tak ma zaujíma, ako vnímaš tieto okolnosti?

Cítim to ako požehnanie.

Čo pre teba znamená mantra?

Mantra je liek zvukom. Mantry fungujú, keď ich počúvame, avšak o moc viac, keď ich aktívne praktikujeme. Spievané mantry majú hlboký účinok, pretože otvárajú srdce. Keď je srdce otvorené, môžme viac vnímať a využiť ich silu. Ich sila je liečivá.

Predpokladám, že si bola v Indii, aby si sa priamo stretla s fenoménom mantra a študovala si ich.

V Indii som strávila veľa času u svojho guru v Osho ašrame v Pune.

Koncert v Prahe

Pôvodne si tam však šla kvôli meditácii a štúdiu pohybových terapií ako napríklad shiatsu, no okolnosti sa zmenili, keď si stretla Mitena. Venuješ sa ešte aj dnes tejto fyzickej terapii?

Shiatsu sa už nevenujem, ale ranné cvičenia, ktoré som sa cez shiatsu naučila sú súčasťou každého workshopu, ktorý vedieme. Teraz liečim spevom. Pri speve sa cítime dobre, nabíja naše bunky a vibruje celé telo. Spev dovoľuje energii plynúť, uvoľniť sa od mysle a posúva nás bližšie k srdcu. Odďaľuje nás od minulosti a cez prítomnosť nás vedie k budúcnosti.

Štýl mantier, ktoré spievate, a na ktoré komponujete hudbu, nie je pôvodný. Je, povedala by som, súčasný. Prečo ste sa rozhodli spievať ich takýmto a nie tradičným spôsobom a ako ich tvoríte?

Spôsob, akým to robíme, je mi blízky a robí mi radosť. Je to to, čomu verím. S Mitenom robíme všetko spoločne. Niekedy k nám mantry prichádzajú priamo s melódiou, inokedy si ja vyberiem mantru, ktorú by som chcela spievať. Spoločne nachádzame pre ne melódie, alebo máme zopár drahých priateľov, ktorí pre ne komponujú nádherné melódie. Spôsob, akým ich nahrávame, sa deje organicky a Miten je najväčšou inšpiráciou v celom procese.

S Mitenom ste nerozlučná dvojica. Ako ste sa teda stretli? Boli ste od začiatku jasný hudobný tím?

Ja pochádzam z Nemecka, Miten je Brit. Do Puny sme chodievali nezávisle od seba meditovať, no Miten ešte za svojou hudbou a ja za prácou s telom. Naše prvé stretnutie bolo úplne absurdné. Miten so svojou hudobnou skupinou robili fotky na plagát na svoje turné. Jedného z hudobníkov napadlo, že by bolo fajn mať na tej fotke aj nejakú blondínu. Tak sa Miten vybral po ašrame nejakú nájsť. Bola som prvá, na ktorú natrafil, a tak som sa ocitla na tej fotografii. To však ešte nič neznamenalo. Stretli sme sa zase asi tak o rok a zažili spolu niekoľko meditácii, ktoré nás zblížili natoľko, že sme sa stali partnermi. Miten sa venoval hudbe, ja meditáciám a svojim štúdiám. A až neskôr, pomaličky som sa odvážila niečo pred ním zaspievať. Začali sme spolu spievať, len preto, aby som sa naučila iné techniky spevu. A postupne sa v tom začali prirodzene objavovať mantry, s ktorými som vyrastala, až sme natočili naše prvé CD „The Essence“.

minka s devou 2007

Deva Premal a moja dcérka Minka

Toto CD je vašim kultovým, otvorilo vám veľa nových dverí. Vaša hudba sa dostala k mnohým ľuďom. Profesionálnym spevákom, ľuďom venujúcim sa meditáciám, učiteľom jogy, učiteľom hudby… Chytí aj deti. Keď som bola na vašom koncerte so svojou toho času päťročnou dcérou, úplne sa do tej hudby ponorila, spievala s vami a spieva ich stále. Prečo si myslíš, že táto hudba zaujíma aj deti?

Mám radosť, že táto hudba niečo hovorí aj deťom, a že ju počúvajú. Myslím, že sú na podstatu takejto hudby prirodzene napojené. Dotýka sa ich rovnako ako dospelých, ktorí prichádzajú k nám spievať.

Moc ma zaujal príbeh súvisiaci so smrťou tvojho otca. Príbeh o uzavretí kruhu, príbeh obrovskej vďačnosti. Mohla by si nám o tom povedať viac? 

Vďaka Bohu sme s Mitenom boli práve v Nemecku, keď mi volala sestra a oznámila, že čas už prišiel, že Wolfgang sa rozhodol opustiť svoje telo. I napriek tomu, že mal 83 rokov, jeho smrť prišla pomerne rýchlo a trochu nečakane. Boli sme s ním posledné hodiny jeho života, i napriek tomu, že už nebol pri vedomí. Svoju najhlbšiu vďačnosť za všetko, čo mi v živote dal, som mu nemohla inak vyjadriť, než spevom. Spievali sme mu mantry celé hodiny. Po čase sme pocítili potrebu spievať práve „Gayatri mantru“. Spievali sme ju viac ako pol hodinu, keď náhle monitor ukázal, že odišiel. Pokračovala som v speve, aby posledný zvuk, ktorý pri odchode počul, bola jeho milovaná „Gayatri mantra“. Nakoniec sme ju ukončili s Óm a kruh sa uzavrel. On ma privítal na tejto planéte touto mantrou a ja som ho s ňou sprevádzala, keď opúšťal jeho fyzickú existenciu. Bola to pre mňa požehnaná chvíľa!


Deva Premal & Miten live in Concert – Gayatri Mantra

Deva Premal – Moola Mantra Part 1


Tip našej redakcie na knihu:

Osho – Cesta k upokojeniu mysle – Slávny duchovný učiteľ rozpráva o meditácii. Vysvetľuje rozdiel medzi bežným stavom mysle a stavom vedomia pri meditácii. Odpovedá na typické otázky, ktoré vznikajú, keď sa človek začne učiť meditovať. A nakoniec uvádza niekoľko originálnych meditačných postupov. Zmyslom meditácie, ako aj celého Oshovho učenia, je presvedčenie, že náš život má byť plný radostnej extázy a uvoľneného plynutia so životnou energiou.

Úryvok: Telo vám dáva správne signály, je veľmi múdre. Telo prežilo milióny rokov a vie, čo potrebujete. Nezrelá myseľ do všetkého zasahuje. Načúvajte vyzretému telu. Neradím vám, aby ste sa ním nechali spútať. Pokiaľ telu načúvate a ono nemá čo povedať, nevadí. Pokojné, uvoľnené telo bez napätia o nič nebojuje, nesnaží sa prilákať vašu pozornosť, lebo nepotrebuje, aby ste naplnili jeho potreby. Pokojné a tiché telo vám umožní dostať sa vyššie, vzlietnuť do výšin a stať sa bielym oblakom, no až keď sú jeho potreby skutočne uspokojené. Telo nie je váš nepriateľ, ale priateľ. Musíte nájsť most medzi sebou a svojím telom. Kým ho nenájdete, budete s telom v neustálom rozpore. Jedného dňa zistíte, že vaše telo je skutočnou svätyňou Boha.

Pôvodná cena: 7.90 EUR, Naša cena: 7.11 EUR, Zľava: 10.00 %


Súvisiace články: 


 

(Prečítané 1 383 krát, 1 dnes)
 

One Response to Svet mantier Devy Premal a Mitena

  1. Tanuki píše:

    Ja som počul, že vraj mantry Devy Premal patria do tretej kategórie a mantry od Henryho Marshala sú na začiatku úplne prvé. Chcem sa teda vás opýtať, ako to je v skutočnosti s Mantrami? Veľmi sa o tie veci zaujímam, ale neviem, kde a ako začať, aby som niečo už o nich vedel.