google27eaa3905ca3fee3.html

Príčiny únavy sú niekedy doslova neuveriteľné. Prečítajte si, čo všetko vám môže odobrať životnú energiu. Únava je najčastejšie dôsledkom prepracovania. Stáva sa ale aj to, že je vyvolaná čímsi, čo na prvý pohľad nemá nič spoločné s únavou a predsa vyvoláva jej príznaky:

  • ospalosť
  • opakujúce sa bolesti hlavy
  • podráždenosť, neustály pocit netrpezlivosti
  • ťažkosti s pamäťou

POTENCIÁLNI VINNÍCI

1 Šťava z červeného hrozna

Ak vypijete pohár denne, môže vám chýbať železo, pretože tento nápoj obsahuje antioxidanty, ktoré brzdia vstrebávanie železa do organizmu až o 67 percent! Červené krvinky vtedy majú príliš málo hemoglobínu, mozog a srdce sú nedokysličené a začínajú horšie pracovať.

2 Rýchla hudba

Povzbudzujúce rytmy zvyšujú v krvi koncentráciu adrenalínu – hormónu stresu, ktorý je hlavným pôvodcom únavy.

3 Príliš dlhý spánok

Ak máte ustálený rytmus bdenia a spánku a jedného dňa si pospíte až do 10,00 hod. (a nie ako zvyčajne do 7,00 hod.), organizmus na takúto zmenu zareaguje prejavmi únavy: zobudíte sa s ťažkou hlavou, namrzení a často zívate.

4 Plný tanier špagiet

Cestoviny pozostávajú predovšetkým z uhľohydrátov, ktoré podporujú vylučovanie hormónu spánku – melatonínu. Jeho zvýšená hladina spôsobuje, že máte nohy ako z vaty, viečka vám oťažievajú a netúžite po ničom inom, iba po spánku.

5 Víkendové ničnerobenie

Vedci tvrdia, že ľudia, ktorí žijú na zvýšených obrátkach, často trpia tzv. chorobou voľného času. Táto sa prejavuje okrem iného podráždenosťou a bolesťami svalstva. Organizmus, navyknutý na rýchle tempo a sústredenie, sa vo voľné dni musí prestaviť na iný spôsob hospodárenia s energiami, čo v konečnom dôsledku spôsobuje, že biochemické procesy sa načisto rozladia.

6 Čerstvý vzduch

Keď si po týždni sedenia v meste, otrávenom splodinami, doprajete víkend na čerstvom vzduchu, váš organizmus prežíva tzv. kyslíkový šok. Pracuje na zvýšených obrátkach, pretože nadmerné množstvo kyslíka sa musí dostať cez cievnu sústavu až do buniek. A výsledok? Začína vás bolieť hlava a ste ospalí.

7 Nevhodná strava

Ťažko stráviteľné jedlá využijú všetku našu energiu na spracovanie potravy a my sme zničení ako keby sme okopali roľu.


Tip na knihu:

Jelena Svitko – Stres, nespavost a deprese

Známa ukrajinská liečiteľka sa v tejto svojej knihe venuje nervovej sústave človeka, jeho vnútornej sile a podstate. Pojednáva o štruktúre nervovej sústavy, o tom, ako funguje, o príčinách jej porúch, ich liečení a prevencii. Všetko podáva natoľko zrozumiteľne a jednoducho, aby každý človek, ktorý si túto knihu prečíta, mohol pomôcť sebe aj iným.

Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 5.04 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 27 754 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

2 Responses to 7 neuveriteľných príčin únavy

  1. velmi somk si – to prečítala apomohlo mi to dakujeme

  2. Martina píše:

    Veľmi zaujímavé čítanie 🙂 Dnešná uponáhľaná doba nás unavuje denne… často ani nevieme ako. Chvalabohu ide o únavu, ktorá sa oddychom vytratí. Horšie sú tie prípady, kedy je únava spojená s nejakým vážnejším ochorením… Ale pre tie menej závažné stavy pridávam ešte inšpiráciu, čo s nimi 🙂 http://www.biomagazin.sk/14-tipov-ako-zahnat-unavu/ Tiež zaujímavý článok.