google27eaa3905ca3fee3.html

Dlhodobo sa zamýšľam nad tým, aká dôležitá je komunikácia medzi lekárom a tehotnou ženou a akú váhu jej treba prikladať. Pri mojich stretnutiach s tehotnými ženami (na gravidjoge alebo predporôdnej príprave) denne počúvam historky a vety, ktorými sú ženy na poradni, či pri pôrode, bežne vystavované a musím uznať, že podobné by som ťažko hľadala aj v najuletenejšej americkej komédii, prípadne v nejakom totálne vyšinutom horore….

Z lekárskeho slovníka venovaného tehotnej žene dnes námatkovo vyberám tieto „skvosty“:

– po vyšetrení ultrazvukom: „Buď Vám to bábätko zomrelo, alebo sa ešte nevyvinulo.“
– pred ultrazvukom: „Ideme sa pozrieť, či máte Downa“
– po ultrazvuku: „Vaše bábätko nemá hlavu“
– pri pôrode: „Čo kričíte? Nie sme v telenovele.“
– argument lekára, prečo predčasne (pred termínom) vyvolať pôrod: „Už nie je na čo čakať. Za tých pár dní dieťa priberie tak 5 gramov podkožného tuku. Už nemáme na čo čakať. Už nič dobré sa mu v bruchu nemôže stať. Už len zlé.“
– pri prehliadke, tesne pred tým, ako lekár urobil tehotnej žene bez informovania Hamiltonov hmat: „Teraz budem veľmi zlý…….“……….

Aj vám sa po prečítaní doširoka otvorili oči?

A tu to zďaleka nekončí…. Pokojne by sa o tom dala napísať kniha…

Nejak podobne doširoka otváram oči, keď občas čítam nadpisy článkov na titulke Nového Času (prípadne iného bulvárneho plátku), na ktorý sem-tam narazím v nejakom podniku….

Rozmýšľam nad tým, prečo je žena v najcitlivejšom období svojho života takto hlboko spochybňovaná a zneisťovaná a prečo sa to deje práve na mieste, kde čaká pochopenie a plnú podporu? Necitlivá komunikácia zo strany lekára môže narobiť v krehkej duši budúcej matky hrubé zásahy, ktoré často bývajú príčinou strachu a nedôvery – vo svoje telo, aj v tehotenstvo ako také…. To má potom priamy dopad na to, ako bude žena svoje tehotenstvo prežívať a ako v konečnom dôsledku aj porodí.

Nechcem hádzať všetkých lekárov do jedného vreca, lebo sa to rozhodne netýka všetkých. Skúsenosť však ukazuje, že sa to deje často, dokonca pričasto… A mňa úprimne prekvapuje, že ma to ešte stále prekvapuje….

Autorka textu: Katarína Jurenková, www.harmony-mama.sk

foto: https://www.healthtap.com/topics/obstetrics-and-gynecology


Súvisiace články:


(Prečítané 419 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.