google27eaa3905ca3fee3.html

prop-tvDnes je možné vidieť zvýšený výskyt depresií, strachov a rôznych nepríjemných duševných nálad. Ich pôvod  je veľmi rôznorodý, v závislosti od konkrétneho človeka. Ale táto prvá pomoc je jednotná a zaberie vždy. Je nesmierne účinná. Človeku sa uľaví, nadobudne silu a dostane sa na nohy*.

Čo je tou prvou pomocou? Je to veľmi jednoduché. Vôbec nesledovať správy. Kdekoľvek – či už na internete, v televízii, v rozhlase alebo v klasickej tlači.

Súčasné spravodajstvo sa snaží špičkovými, psychologickými a prefíkanými spôsobmi manipulovať verejnou mienkou.

Najjednoduchšie sa ľudia manipulujú prostredníctvom strachu.

Všimnite si spravodajstvo. V akom pomere sú pozitívne správy ku negatívnym? Všetci sa zhodneme, že tých negatívnych je ďaleko, ďaleko viac. Ide o úmysel. Najprv vás vystrašia ekonomickou krízou, piatimi vraždami, hladomorom v Afrike, lúpežnými prepadmi a nakoniec, aby sa tlak v krvi troška znížil pustia reportáž o vyliahnutých kuriatkach.

Predstavte si, že uvidíte večer pred spaním správy a tam na vás vychrlia s vraždou možno inšpirovanou z nejakého hororu. Do toho lúpežné prepady a nejaké zvesti o novom smrteľnom víruse, ktorý sa dostal do republiky. Ako môžete mať potom dobrú náladu?

Nech niekto vysvetlí, ako môže človek nadobudnúť vnútorný mier v duši, po tom, ako mu média naservírujú nejaký masaker? To je absolútne vylúčené!

Nemôžete byť kľudný, radostný a šťastný bezprostredne po tom, ako na vás vypustia tú žumpu všetkej tej mediálnej špiny. Každý to však prežíva rozlične.

V súčasnosti, ako ľudstvo, si nesmieme príliš fandiť, že sme už tak vyzretí, že dokážeme sa povzniesť nad čokoľvek. Nie. Osobne si myslím, že väčšina ľudí, je ešte stále nesmierne psychicky labilná, kde aj taká ,,nevinná“ správa o finančnej kríze a možnom prepúšťaní, spôsobí enormný strach. A keď si ľudia vpúšťajú do svojich obývačiek množstvo takýchto správ, tak sa nemožno čudovať nárastu depresií, strachov a rôznych úzkostí.

imaddddgesAle dosť bolo teoretizovania, vyskúšajte si to sami. Urobte pokus, aspoň na dva týždne správy ani len zbežne nesledujte, ignorujte ich akoby neexistovali. A potom informujte o svojich pozitívnych výsledkoch ľudí, na ktorých vám záleží.

Možno niekto bude namietať, že nebude v obraze, čo sa práve deje doma a vo svete.

Tu treba zdôrazniť, že pri nesledovaní správ budete oslobodený od tých pre vás zbytočných a nepodstatných a tie podstatné sa dozviete od vašich blízkych, kolegov, susedov…Na druhej strane však média manipulujú, takže aj tie tzv. podstatné správy sú akoby v závoji dymovej clony. Spomeňte si len na Kaddáfiho. Vôbec tu nešlo o demokratizáciu a slobodu Líbyjského ľudu ale o ropu a peniaze. O Kaddáfiho projekte dostať do púšte vodu, aby aj tam ľudia mali jej dostatok, či už na pitie alebo poľnohospodárske účely, ste sa z médií nedozvedeli. Aj útok na Irak bol mediálne zmanipulovaný. Vraj zbrane hromadného ničenia. Nikdy sa nenašli. Ale to, že Husajn vyhlásil v roku 2000 predaj svojej ropy za eurá a nie doláre, ste sa tak isto z médií nedozvedeli.

To naozaj podstatné sa z médií nedozviete.  


*,,prvú pomoc“ treba chápať ako klasickú prvú pomoc, kde sa človek zastabilizuje napr. zlomenina, krvácanie. V tomto prípade sa zastabilizuje psychika, človeku sa uľaví a nadobudne vnútornú silu. Samozrejme len u tých ľudí, ktorí sledujú správy. Potom však netreba poľavovať, musíme usilovať o duchovný rozvoj, túžbu po dobre, láske a vlastnej užitočnosti. Uvedomiť si treba, že Boh je zdrojom života a tak si aj usporiadať svoje bytie. Len rešpektovaním Jeho zákonov nadobudnem to, čomu sa hovorí skutočné šťastie.

Martin Hruštínec  

Viac na www.jupitera.sk


Súvisiace články:


Prečítajte si:

Osho – Život, láska, smiech – Osho rozpráva o uvoľnenom, slobodnom postoji k životu; o Bohu, ktorý je tiež slobodný – neobmedzený náboženskými dogmami: o Bohu, ktorý je v našom srdci. Predstavuje svoj ideál človeka, nazvaný „Zorba Buddha“: je ním vnútorne vyrovnaný človek naplno sa tešiaci zo života, zo všetkých jeho prejavov. Osho rozpráva o intenzívnom prežívaní, ku ktorému patrí aj smútok. Rozpráva o riziku a odvahe, o rôznych povahách a podstate lásky, o vzťahu muža a ženy, sexe, zamilovanosti, manželstve a strachu, o láske k sebe samému, o smiechu a humore…

Ukážka: Žiadna smrť nie je smrťou, pretože každá smrť otvára nový vstup – je to začiatok. Život nemá koniec, je tu vždy nový začiatok, vzkriesenie. Pokiaľ zmeníme svoj smútok na oslavu, potom tiež budeme schopní zmeniť svoju smrť na vzkriesenie. Učte sa teda tomu umeniu, kým je čas. Nepripusťte, aby smrť prišla skôr, ako ste sa naučili tajomnú alchýmiu premeny. Ak viete zmeniť smútok, viete zmeniť aj smrť. Ak budete oslavovať bez podmienok, keď príde smrť, budete sa môcť smiať, budete môcť oslavovať, budete šťastní. A kým dokážete oslavovať, smrť vás nemôže zabiť. Naopak, to skôr vy zabijete smrť. Ale začnite už, pokúste sa o to. Nemáte čo stratiť. Ľudia ale bývajú takí hlúpi, že aj keď nie je čo stratiť, o nič sa nepokúsia. Povedzte mi, čo sa tu dá stratiť?!

Pôvodná cena: 6.60 EUR, Naša cena: 5.61 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 0.99 EUR


(Prečítané 4 266 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

2 Responses to Prvá pomoc pri depresiách, úzkosti a strachu

  1. Petra píše:

    Totalna blbost!!!!!! Boze ako moze niekto pisat take bludy…

  2. Dobrý den.
    Protože název článku může snadno přitáhnout pozornost lidí, kteří opravdu první pomoc při depresích, úzkostných stavech, fobiích i dalších potížích aktuálně hledají, nedá mi to, abych se nepřipojila s informací o možnostech odborné pomoci, kterou je psychoterapie. Řada lidí nemá informace o tom, kde vyhledat pomoc a jaký je například rozdíl mezi psychologem, psychiatrem a psychoterapeutem. Jen ten poslední jmenovaný má psychoterapeutický výcvik, kde se učí, jak dělat terapii. První dva samozřejmě také dělají důležitou práci, jako je psychologické testování, určování diagnózy a předepisování léků. Více informací můžete najít na http://www.psychoterapie-cbrod.cz