google27eaa3905ca3fee3.html

Aj keď už dávno nie ste dieťa, ešte stále na seba hľadíte očami svojho otca. Všetko, čo o vás hovoril a ako vás hodnotil, ostalo zapísané hlboko vo vašom podvedomí. Ak bol váš otec uštipačný a kritický, pravdepodobne ste voči sebe nadmerne prísna. Otcovi, ktorý si vás cenil za to, že jednoducho ste, môžete poďakovať za to, že si dôverujete a hľadíte na svet priateľsky. Tu je niekoľko opisov vzťahov, aké môžu existovať medzi otcom a dcérou.

OTEC KRITIK

Takýto otec hľadí na dcéru pohľadom sudcu. Nikdy nie je dosť dobrá, vždy na nej nájde nejakú chybu. Pochvaly od neho sú zriedkavosťou a neustála kritika – normou.

Ak sa vám pritrafil práve takýto otec, neustále ste sa snažili získať si jeho lásku a náklonnosť. Dnes sa považujete za mierne neschopného človeka a vcelku aj za neveľmi hodnotného.

OTEC NEPRÍTOMNÝ

Takýto otec sa na živote svojej dcéry vôbec nezúčastňuje – nepozná jej kamarátky, nepýta sa: ,,Ako bolo v škole?“. Nepamätá si jej narodeniny…Zaujatý vlastnými záležitosťami si dcéru všimne až vtedy, keď od nej niečo chce.

Ak bol váš otec takýto, pravdepodobne ste sa obviňovali, že práve vašou vinou nemáte dobrý vzťah. Teraz, ako dospelý človek, nerada vstupujete do vzťahov s inými ľuďmi. Zdá sa vám, že si nezaslúžite niečiu pozornosť a bojíte sa odmietnutia.

OTEC OBDIVOVATEĽ

Zaobchádza s dcérou ako s princeznou. Rozmaznáva ju a zahŕňa pochvalami. Keď dcéra vyrastie, nevie sa zmieriť s jej rastúcou nezávislosťou.

Ak váš otec patrí do tejto kategórie, ako dieťa ste boli iste presvedčená, že svet s musí krútiť výlučne okolo vás. Toto presvedčenie vám ostalo až dodnes – preto vám niektorí ĺudia vyčítajú egoizmus.

OTEC VELITEĽ

Je to prísny a mocibažný otec. Vyžaduje od svojej dcéry nemožné a netoleruje žiadne omyly.

Ak ste v tomto opise spoznali svojho otca, určite vás naučil, že žena by mala byť pasívna a podriaďovať sa mužom. Dnes nemáte na žiadnu tému vlastný názor. Opakujete názory iných a bojíte sa rozmýšľať samostatne.

OTEC PRIATEĽ

Takéhoto otca vám všetci môžu iba závidieť. Miluje vás a akceptuje bez akýchkoľvek podmienok. Môžete mu všetko povedať, priznať sa ku každej porážke a on vás pozorne vypočuje.

Ak vás osud obdaril takýmto otcom, vyrastali ste v presvedčení, že ste hodnotný človek. Dnes na seba hľadíte rovnako žičlivo, ako to robil váš otec. Dôverujete ľuďom a nechýba vám optimizmus.

Psychológ radí: Ak sa hodnotíte podľa toho, ako vás vnímal otec, mohli ste si o sebe vytvoriť nesprávny obraz. Veď to, že otec vás v detstve ignoroval vôbec neznamená, že si nezaslúžite pozornosť. Odkiaľ beriete presvedčenie, že negatívne hodnotenia, ktoré otec formuloval voči vašej osobe, boli skutočne oprávnené? Skúste sa na seba pozrieť priateľskejším pohľadom. Uvedomte si svoje silné stránky!

🙂


Súvisiace články:


Tip na knihu:

Osho – O mužích – Osho používa rôzne archetypy (Adam, Obeť, Otrok, Syn, Robot, Zviera, Sexuálny maniak, Mních, Homosexuál, Zorba, Macho, Žobrák, Milenec, Manžel, Otec, Priateľ, Playboy, Politik, Kňaz, Vedec, Obchodník, Američan, Budha, Nový človek, Meditátor, Bojovník, Hazardér, Tvorca, Starý muž, Majster, Zorba Budha), aby vysvetlil, ako muži fungujú a ako môžu dospieť k oslobodeniu, k plnohodnotnému a naplnenému životu. Muži sa musia naučiť rozmýšľat novým spôsobom.

Úryvok: Láska je na začátku pouze nevědomý fenomén. Pouze když si ji uvědomujete a když stále více meditujete, začne být drahocenná a dosahovat závratné výše. Důvěrná známost s jednou ženou nebo jedním mužem je lepší než mít mnoho povrchních vztahů. Láska není sezonní květina, trvá léta, aby vyrostla. Pouze když roste, přesahuje biologii a začíná mít v sobě něco duchovního. Když budete s mnoha ženami nebo mnoha muži, budete povrchní – možná pobavení, ale povrchní. Vztah s jedním člověkem je nesmírně prospěšný a přispívá k tomu, že můžete pochopit jeden druhého mnohem důvěrněji. Jestliže jste muž, buďte v hlubokém důvěrném vztahu se ženou. Rozviňte svou důvěru tak, aby všechny překážky zmizely. Přibližte se jeden k druhému tak blízko, abyste mohli pohlédnout hluboko do ženy a žena mohla pohlédnout hluboko do vás. Jestliže máte víc vztahů, budete muset lhát, být neupřímný a říkat věci, které nemyslíte vážně – a ženy to vše budou tušit. Je velmi obtížné získat důvěru ženy, jestliže máte nějaký další vztah.

Pôvodná cena: 8.20 EUR, Naša cena: 6.56 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.64 EUR


 

(Prečítané 3 373 krát, 1 dnes)

2 Responses to Otec a dcéra. Čím vás obdaril otec?

  1. Lenka Nz píše:

    čím? sám sebou, nechválil a nie vždy mal čas, ale predsa je tým najlepším mojim ocinom…

  2. ..mali by citat otcovia..ktoryh deti su este vo veku 3-15 rokov..