google27eaa3905ca3fee3.html

Ahoj, priatelia. Hlavné je – nebáť sa niečo ušiť. Mnohí veria tomu, že spievať môžu len profesionáli, ale my vieme, že nie. Podobne je to so šitím. Ak spev je vlnením duše, tak odev je kožou duše, ktorá ju posilňuje, teší, chráni. A to buď bežne, alebo aspoň v domácom prostredí, alebo sviatočne. Tak, ako naše telá a duše, tak aj odev je prechodom od zdroja predkov do budúcnosti. Nebojte sa ovládať svoju cestu, nebojte sa ušiť si svoj odev!

ČO TREBA NA ŠITIE ODEVOV A ÚSTROJA

  • KOŠEĽA, KOŠELICA, ŠATY, NOHAVICE ŠIROKÉ (GATE): Plátno jemnejšie, ihla, niť na ručné šitie 
  • HOLOŠNE PLÁTENÉ, VESTA: plátno hrubšie, tiež ihla, niť na ručné šitie 
  • HOLOŠNE (nohavice na mieru), VESTA, KABANICA: súkno, ihla, niť na ručné šitie pevná 
  • KOŽUŠTEK: kožušiny, tupá ihla so šidlom alebo hranatá ihla, pevná (ľanová) niť s voskom 
  • OPASOK, KRPCE, ZÁPäSTKY, KAPSA: koža hladenica, rezák, pozdĺžny vybiják, na opasok pracky a dierkovač

Na všetko nožnice, na súkno pevné, na kožu nôž alebo rezák.

Ako si rýchlo ušiť košeľu z prírodného plátna

To nie je nič zložitého. Z troch, alebo štyroch kusov. Prírodné plátno si môžete zaobstarať v textilných obchodoch, ale si odev môžete ušiť aj z posteľnej plachty, alebo, ak si trúfate, z dnes už vzácneho ručne tkaného plátna.

Mužská košeľa starých Slovenov bola dlhšia — aspoň po rozkrok a bola prepásaná zvonku často opaskom. Neskôr sa košeľa strkala do gatí, alebo do hološní, kde je dodnes. Ženy nosili v starej dobe košeľošaty, čo je vlastne jednoduchá dlhá košeľa taktiež prepásaná opaskom. Rukávy nemusia byť nutne dlhé. Môžu byť aj žiadne. Švíky na pleciach taktiež nie sú nutné — látka na pleciach môže byť nerozstrihnutá. Úplne zbytočne je strihať látku na vrchu rukávov — švík stačí na spodnej strane jediný. Horehronci si široké rukávy, aby nezavadzali pri rúbaní dreva, strkali za pekné zápästky, ktoré si uplietli z vlny jednoduchým spôsobom. Neskôr zápästky prišívali priamo na košele, kde sú dodnes.

usitesikoselu7

Ak nechceme príliš široké rukávy, môžeme ich na konci zúžiť. Rukáv by mal byť tesne pri trupe o niečo širší v prechode, aby sme mohli dvíhať ruky bez rozpárania. To sa dá dosiahnuť, aby sme pri strihaní zbytočne neminuli veľa látky, tak, že podľa obrázka všijeme na rukáv pred prišitím na trup štvoruholníky (s desať-centimetrovou hranou).

Niektoré košele majú lemovku ako uzučký stojací golier. Ale staršie košele a aj mnohé dnešné túto lemovku nemajú.

Zožeňte si poriadnu niť na ručné šitie. Niť na ručné šitie ešte dostať v textilnej galantérii. Ak viete čosi vyšiť alebo vám niekto chce pomôcť, môžete košeľu ozdobiť jednoduchou výšivkou. Ale aj nezdobená košeľa má svoje nesporné čaro. Poraďte sa s niekym, kto ručne šil, aby vám ukázal dostatočne pevný steh. Miesta, kde sa spájajú švíky a kde je väčší ťah radšej prešite pevnejšie.

Nebojte sa tvoriť, či už osamote alebo v kruhu priateľov, s ktorými sa dohodnete.

Upozornenie: spočiatku je lepšie nie dvakrát, ale aj štyrikrát merať a raz strihať.

Smelo, ideme na vec.

Ž.slav

Kto sa chce poradiť: 0907 740 88


Mužská vesta zo súkna – vyrobila Ľudmila Kacejová


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


(Prečítané 2 857 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.