google27eaa3905ca3fee3.html

_MG_8448

Sú veci medzi nebom a zemou, ktoré sa nedajú inak, ako zažiť, aby sme o nich mali pojem. Najväčšie stretnutie a sviatok v roku je pre mnohých práve takáto vec.

Sú veci, ktoré sa nedajú kúpiť. Sú predstavenia, kde herec nie je herec a je súčasne aj divákom, takže nieto ani hercov, ani divákov. Je len k duchu obrat – obrad. Sú stretnutia, na ktoré sa nezabúda. Stretnutia nielen človeka s ľuďmi, stretnutia ľudí s divmi, s čarom, s tajomnom.

Sú zvyky, ktoré nie sú zvykmi. Sú obrady, ktoré nie sú obradmi. Je duchovno, ktoré je živé. Sú podujatia, ktoré nepotrebujú granty a razítka. Duchovné povstanie, ktoré spočíva v stretnutí, alebo splynutí so silou slnka, so silou vesmíru, so silou života.

Je to už mnoho storočí, odkedy sa v krajine stratil slncový kôň. Dnes sa vracia. Kráča cez križovatku. Ľavou nohou znamená obrodu citu, duše. Pravá noha znamená napredovanie a prudký rozmach. Chvála predkom za vedomstvá, chvála duchu za duchovno. Chvála Slnku za svetlo v duši.

Sú obrady, ktoré sú živé. sú prastaré a predkovia ich udržiavali tisíce rokov a my ich odovzdáme potomkom a nasledovníkov. Sú obrady, ktoré obriadia rád, posvätný poriadok sveta na jeho štyri strany, sú obrady, ktoré udržia súlad Matky Zeme so slnečným duchom, lebo len tak môžeme tu žiť.

Môžeme tu nielen žiť, ale aj spievať. A tancovať. Je moc, ktorá je vyššia ako všetky ľudské sily dokopy. Spievame o tom slnečné piesne. Je úrad, ktorý je vyšší, ako všetky úrady človečenské. Je to úrad nášho otca, ktorý je našim slnečným ochrancom a živodarcom. Je to slnečný úrad, slnečný rád. Sláva!

Stretneme sa opäť, rodina!

Svarogu, hľaď na nás!

na-styri-sveta-strany

P1240870

126

Viac o tohoročných oslavách Slnovratu – TU

Foto: Manik, Ďurino Shelley, Martin Kelečeni  

(Prečítané 789 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.