google27eaa3905ca3fee3.html

svarga4zivlyUž nejakú dobu končím každý deň večerným obradom. Prichystám sa na spanie, zhasnem. Otvorím okno, aby sa mi na noc vyvetralo… Kľaknem si na posteľ, vlastne na zem – spím na zemi. Dakedy ma bolieval chrbát, odkedy spím na tvrdšom, tak sa cítim oveľa lepšie. Mám na zemi riadne ustlané, dva pokrovce na sebe, plachta, perina… Kľaknem si na pelech, vydýchnem. Rozjímam. Čaro štyroch živlov je sled pomalých cvikov na vnútorné vylaďovanie a vyrovnanie. Je to spájanie sa so živlami, so Zemou, Vodou, Ohňom i Vetrom. Je to vnútorné čistenie sa týmito prírodnými silami. Pochválim uplynulý deň. Zaželám si dobrú noc. Vyzlečiem sa a vleziem pod perinu – do sveta tmy, pokoja a snov…

Cesta súladu duše, ducha a tela. Cesta vedomá, liečivá, bezpečná. Cesta svetla, živy, pokoja a krásy. To sú podtituly knihy Čaro štyroch živlov od Mira Žiarislava Švického , vydanej v r.1998. Táto kniha priniesla jednoduchý a účinný návod nadobudnutia a udržiavania duchovnej , duševnej a telesnej rovnováhy.

Živly sú prejavmi jedinej posvätnej životnej sily-živy. Zem a Voda sú ženskej podstaty, Oheň a Vzduch mužskej. Poloha tela pripomína pri cvičení ich tvar, formu. Zmena duchovného  stavu spočíva v duchovnom očistení prostredníctvom jednotlivých živlov. Zmena duševného stavu zas v citovom naladení na rozjímanie, v duchovnom uvoľnení, oslobodení a prijímaní čistej živy.

Cvičenie najúčinnejšie pôsobí, keď sa vykonáva ráno a večer pred jedlom, na akomkoľvek nerušenom, pokojnom mieste.

Základná východisková poloha

Kľačíte a zároveň sedíte, kolená u mužov vzdialené na dve dlane, u žien aj bližšie. Dlane sú položené na stehnách, otočené dolu. Palce nôh prekrížené, päty od seba, chrbtica vzpriamená, oči uvoľnené, zahľadené do diaľky( “nikam!”). Zatajíte, zadržíte dych – tým sa dostávate do prirodzeného stavu oslobodeného od myšlienok, pocitov, len s dobrom a žiarou v srdci. Čas mimo času.

zakladna-poloha0001

Základná východisková poloha

ZEM

Zo základnej polohy položte dlane a čelo na Zem tak, aby bol čelový prameň spojený so Zemou. Zastavte myšlienky, dýchanie je pokojné, pomalé. Žlté svetlo presvetľuje váš svietivý obal – dúhu -duchadušu. Nepriaznivé zložky sily, všetko čo vás ťaží, trápi a bolí, odovzdajte Zemi. Poproste ju, aby to prijala. Prijmite jej kladné vlastnosti – pevnosť, odolnosť, stálosť, vyrovnanosť, húževnatosť,  istotu, neochvejnosť, spoľahlivosť. Po spojení so Zemou sa vrátite do základnej polohy.

zem

Zem

VODA

Zo základnej polohy sa spustite do vodorovnej, s dlaňami na zemi. Ležíte na bruchu, dívate sa pred seba. Dýchajte hlboko a pokojne, svetlo dúhy je žiarivo zelené. S predstavou rieky zmývajte zo seba nepriaznivé zložky sily. Uvoľnite sa, všetkého sa vzdajte, nevyčnievajte. Nechajte v sebe pretekať živu, odplavovať nečistotu, vyrovnávať nevyrovnanosti. Naplňte sa čistotou stvorenia, posvätnou tekutinou, silnou svojou slabosťou, priepustnosťou, chápavosťou. Vstrebávajte kladné vlastnosti Vody – citlivosť, vnímavosť, jemnosť, ladnosť, vodivosť, vedenie, vyrovnávanie, prijímanie, oživovanie. Po spojení s Vodou sa opäť vráťte do základnej polohy.

voda

Voda

OHEŇ

V základnej polohe sú dlane otočené smerom nahor. S nádychom a následným zatajením dychu urobte náprah rúk dozadu. Tlačíte ich, chrbtica je napnutá ako luk, hlava hore, pohľad do neba. Prudšie vydýchnite, výraznejšie. Svelo je jasne červené, žiarivé. S plným nádychom dvíhajte ruky nahor, hlava sa nakláňa dozadu, plný výdych smerom k nebu. Táto poloha predstavuje duchovný plameň vo vás. Predstavte si mocné Slnko nad sebou. Cítite teplo, duchovným ohňom sa spaľuje všetko nepriaznivé. Prebúdzajte v sebe kladné vlastnosti ohňa – smelosť, zapálenosť, ohnivosť, rozhodnosť, rýchlosť, usmernenosť, presnosť, pohotovosť, nadšenie, obrazotvornosť, ráznosť, citovosť. Dbajte o to, aby vo vás zostával vybudený duchovný oheň. Po spojení so živlom Ohňa sa vrátite do východiskovej polohy s dlaňami nahor.

ohencaro0001

Oheň

VZDUCH

Vydýchnite prebytok všetkých živlov. Mierne pokrčené ruky upažte tak, aby boli neďaleko tela, dlane nasmerované  dopredu vo výške srdca.  Chrbtica je vystretá, hruď mierne vydutá. Dych je svieži, svetlo presvetľujúce váš obal – nebovo modré, belasé.  S pomalým hlbokým nádychom vdychujte svetového ducha. Pozorujte, ako vás očisťuje. Zvyšky duchovných nečistôt pomaly vydychujte. Preciťujte duchovno sveta, zlaďujte sa so všadeprítomnou živou. Nechajte, aby vás ovieval vánok svetového ducha. Vdychujte kladné vlastnosti vzduchu – ľahkosť,  nadhľad,  pružnosť,  sviežosť, prispôsobivosť, všestrannosť,  veselosť,  radosť,  bystrosť,  vznešenosť.

vzduch

Vzduch

Ruky priložte na srdcový prameň, prehrejte ho a ustáľte všetky živly v sebe, v kruhu – Zem, Voda, Oheň, Vzduch. Živa vo vás zostáva, znásobuje sa a posilňuje vás .


obod_wheel_sm-copy

Podľa časopisu Diva č. 7 ( Vyd. DIVA r.2004, www.ved.sk), spracovala  Ľ.- Lada a Krkavec

Plagátik Čaro Štyroch živlov TU


Súvisiace články:


Tip na knihu:

Gita Suini – Jóga a tajemství dlouhověkosti – Príručka predstavuje jogové pozície zvané ásany (názorne ilustrované), rozdelené na súbory pre začiatočníkov a pokročilých. Okrem toho uvádza aj dve varianty rozcvičky a cvičenie špeciálne vhodné pre ženy. Cvičenie ásan síce nedokáže vrátiť čas a priniesť ľuďom stratenú mladosť, ale dokáže starnutie aspoň trochu zastaviť a spomaliť.

Úryvok: Místo aby se člověk zahleděl do svého nitra a uvědomil si, jaké bohatství mu nabízejí zkušenosti získané během uplynulých let (moudrost, laskavost, pochopení a soucit), často propadne panice a začne žít v neustálém stresu kvůli vnějším změnám, ke kterým v jeho organismu dochází. Ve skutečnosti je však mládí pouze jednou z etap lidského života a touto etapou život zdaleka nekončí. Tím spíš, že procesu stárnutí podléhá všechno na světě. Musíme si uvědomit (a hlavně vnitřně přijmout), že stárnout je přirozené, že taková je prostě příroda. Samozřejmě že z této skutečnosti nemusíme být právě nadšení, ale nemá smysl se jí jakýmkoli způsobem bránit. Vůbec nejsmutnější je vidět ženy středního věku, které se snaží vypadat jako děvčata v pubertě. Pro nás ženy je velmi důležité to, abychom si svou odvěkou touhy být přitažlivé nepletly s urputným bojem proti tomu, aby v našem organismu docházelo ke změnám. Jóga pomáhá k tomu, abychom přijali sami sebe takové, jací jsme, vyrovnali se s nepříjemnými pocity a vrátili svému nitru harmonii a svému tělu zdraví. Je to duchovní nauka seberozvíjení a seberealizace, která člověku pomáhá pochopit, jak může rozvíjet své vnitřní předpoklady pro bohatý a mnohostranný život.

Pôvodná cena: 8.60 EUR, Naša cena: 6.88 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.72 EUR


(Prečítané 3 631 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.