google27eaa3905ca3fee3.html

Image4

„Môžem uverejniť váš krásny článok u nás na blogu?“, napísal som asi pred dvomi rokmi Petrovi Weleslawovi Kuzmišínovi. Dostal som súhlas a došlo aj k ďalším článkom a k ďalšej komunikácii. A padol aj návrh, či by sme vydali knihu Bohovia starých Slovanov, ktorú mal Weleslaw už dávnejšie hotovú.

Slovo dalo slovo i ľuďom v redakcii vydavateľstva Eugenika sa ohromne páčili texty i ilustrácie. A tak minulého roku uzrela svetlo sveta táto skvelá a jedinečná kniha, ktorej sa mimochodom dostalo už aj druhého nákladu, keďže sa veľmi rýchlo rozchytala. Aktuálna skvelá správa je: táto kniha vyšla aj v českom preklade! Takže sa veľmi teším, že som svojou troškou prispel k tomu, aby sa povedomie o našej pôvodnej kultúre, o mýtoch a povestiach našich predkov dostalo širšej verejnosti. Pretože ako píše aj samotný autor:

Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou.

Tu si môžte pozrieť a vypočuť zaujímavý rozhovor známeho literárneho kritika Dada Nagya s autorom knihy Bohovia starých Slovanov, nahratý na knižnom festivale Incheba. Ozaj že sa veľmo z toho celého teším! 🙂

Slovanskú mytológiu nepozná takmer nikto.

Rozhovor Dada Nagya s Weleslawom Kuzmišínom


Viac v samotnej knihe:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách.

A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %


Súvisiace články:


(Prečítané 359 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.