google27eaa3905ca3fee3.html

images (69)

Keď hovorím o spánku, prídu mi na myseľ práve večerníčky. Taký malý účinný rituál, ako uložiť deti spať. Ten o mackovi uškovi som milovala práve pre mackovu pesničku: „Rýchlo do postieľok, veď už mesiac svieti. Rozlúčte sa s mackom dobrú noc vám, deti.“

O koľkej idete spať? Ja nemám žiadnu vyhradenú hodinu a vždy sa všetko odvíja od toho, akú činnosť mám naplánovanú na druhý deň. Často sa mi tak stáva, že idem spať až hlboko po polnoci, mávala som však aj dni, keď som od únavy nezaspala vôbec. Myšlienky mi prúdili hlavou ako na štvorprúdovej diaľnici a upokojiť ich bolo nad moje sily. Na druhý deň som sa na všetko pozerala cez závoj únavy, moja koncentrácia bola znížená a moje pohyby spomalené, ale bola som zmierená s tým, že „noc, ktorú prebdiete, už nikdy nedospíte“.

Je dôležité zaspať najneskôr medzi 23:00 a 24:00 hodinou. Prečo?

Nočný spánok je pre náš organizmus dôležitý nielen z hľadiska oddychu, ale i pre tvorbu významného hormónu nazvaného melatonín. Tento hormón (nazývaný aj hormón tmy)  je produkovaný v mozgu, v šuškovitom teliesku (epifýza), ale aj v sietnici a gastrointestinálnom trakte. Riadi naše biologické funkcie a významným spôsobom ovplyvňuje predovšetkým ženský organizmus. Jeho tvorba je však silne závislá od intenzity svetla.

Najviac melatonínu sa v tele vytvorí počas nočného spánku. Vtedy prebehne celým telom, obnoví poškodené bunky a pomôže organizmu pri regenerácii. Hladiny melatonínu vrcholia okolo druhej alebo tretej hodiny ráno a povzbudzujú obranyschopnosť organizmu proti rakovine, vírom a baktériám. V minimálnych množstvách sa tvorí i počas dňa, no význam týchto hodnôt je zanedbateľný.

Aby sa melatonínu vytvorilo čo najviac, je dôležité spať aspoň 8 hodín denne. Okrem dĺžky spánku má na jeho tvorbu vplyv tiež prostredie, v ktorom sa spánok odohráva. Ak totiž spíme pri rozsvietenej lampe, zapnutom televízore, alebo je náš spánok inak narušený svetlom, môže sa tvorba hormónu znížiť alebo úplne zastaviť. Najviac redukuje tvorbu modré a biele svetlo (žiarivky, halogénové výbojky), negatívny dopad má aj mesiac v splne.

Koncentrácia melatonínu v krvi je v noci asi 10 krát vyššia ako cez deň.

S narastajúcim vekom sa syntéza melatonínu znižuje postupne až na minimum. Závisí to aj od metabolizmu v pečeni.

Tento pokles hladiny melatonínu sa podieľa na postupnom zmenšovaní, až znefunkčnení týmusu, v ktorom sa vyvíjajú T-lymfocyty. T-lymfocyty v rámci funkčného imunitného systému rozpoznávajú a likvidujú nádorové bunky v organizme hneď po ich vzniku, čím brzdia rast zhubných nádorov. Zakrnenie týmusu a stresom podmienené narušenie imunity sú najvážnejšie príčiny zlyhania imunitného systému, ktorým melatonín dokáže úspešne predchádzať.

bfc0a_1

Epifíza

Melatonín je silným antioxidantom, čo znamená, že zabraňuje poškodzovaniu DNA, a tým obmedzuje vznik rakovinového bujnenia, spomaľuje starnutie a zabraňuje odumieraniu mozgových buniek, chráni mozog pred degeneratívnymi ochoreniami, podporuje obranyschopnosť organizmu voči vírusom a baktériám, riadi produkciu pohlavných a rastových hormónov a tým ovplyvňuje našu telesnú hmotnosť, zvyšuje odolnosť voči stresu. Taktiež ovplyvňuje obeh krvi, krvný tlak, telesnú teplotu, metabolizmus tukov, cukrov a bielkovín.

Vedecké poznatky o pôsobení melatoninu potvrdzujú aj ľudovú múdrosť o tom, že spánok lieči.

Dodržiavanie pravidelných rytmov spánku a vstávania, tiež spánok v tme a pokoji môže predstavovať jednoduchý spôsob pre udržiavanie dobrého zdravia od narodenia po pokročilý vek.

Pokiaľ musíme v noci vstať, ísť do kúpeľne, na toaletu alebo sa napiť, použime pre krátkodobé nočné osvetlenie červené svetlo, ktoré svojou vlnovou dĺžkou nenaruší syntézu melatonínu v našom mozgu.


Súvisiace články:


Tip na knihu:

Jelena Svitko – Stres, nespavost a deprese – Známa ukrajinská liečiteľka sa v tejto svojej knihe venuje nervovej sústave človeka, jeho vnútornej sile a podstate. Pojednáva o štruktúre nervovej sústavy, o tom, ako funguje, o príčinách jej porúch, ich liečení a prevencii. Všetko podáva natoľko zrozumiteľne a jednoducho, aby každý človek, ktorý si túto knihu prečíta, mohol pomôcť sebe aj iným.

Pôvodná cena: 5.60 EUR Naša cena: 4.48 EUR Zľava: 20.00 % Ušetríte: 1.12 EUR


no_time_to_sleep_Wallpaper_1kgzi


(Prečítané 1 086 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.