google27eaa3905ca3fee3.html

stiahnuť

Nasledujúci príbeh už možno poznáte, a možno nie. Každopádne by mohol byť pozoruhodným dôkazom toho, že našu Zem aj nás ľudí asi naozaj chránia vyššie sily. Aspoň zatiaľ… A zároveň pekne ilustruje, že tie „vyššie sily“ cez nás nemôžu účinkovať, pokiaľ im to neumožníme ochotou počúvať svoj vnútorný hlas, vytvoriť v sebe priestor pre pokoj, nadhľad, otvorenosť a nové možnosti jednania.

Stanislav Jevgrafovič Petrov bol dôstojníkom sovietskej armády, ktorý sa stal hrdinom tým, že neurobil vôbec nič. Presnejšie povedané, zdržal sa konania a tým zachránil svet pred jadrovou katastrofou.

V roku 1983 zastával podplukovník Petrov zodpovednú funkciu na dôležitej strategickej vojenskej stanici Serpuchov-15. Monitoroval výstupy zo sovietskych satelitných systémov, ktoré sledovali územie Spojených štátov. Mal dávať pozor na akékoľvek náznaky vojenských aktivít.

Tento rok znamenal výrazný nárast napätia v rámci studenej vojny. Podozrievavosť na oboch stranách kulminovala. 1. septembra 1983 Sovietsky zväz omylom zostrelil juhokórejské lietadlo, ktoré armáda nesprávne vyhodnotila ako vojenské. Zomrelo 269 civilistov, vrátané jedného amerického poslanca. Sovietsky zväz sa obával, že USA na základe tohto incidentu môžu každú chvíľu spustiť jadrový útok, na ktorý bude ZSSR nútený odpovedať svojim nukleárnym protiútokom.

Niekoľko týždňov po spomínanom leteckom nešťastí, 23. septembra, musel Petrov odpracovať dvojitú zmenu (lebo jeden jeho kolega ochorel) v podzemnom bunkri, čo neprispievalo jeho duševnej pohode. Uprostred bunkra sa tiahla veľká stena, na ktorej bola mapa sveta. Mapa detailne zaznamenávala jadrové sily armády USA. Na šiestich amerických základniach bolo umiestnených tisíc jadrových striel. Na mape bol presne vyznačený ich dolet.

Zrazu sa zaplo veľké červené svetlo na obrazovke. Ozval sa prenikavý zvuk alarmu, dosť hlasný na to, aby zobudil aj mŕtveho človeka z hrobu. Satelitný systém zaznamenal raketu veľkou rýchlosťou smerujúcu z USA na Sovietsky zväz. „Začala sa vojna,“ pomysleli si všetci prítomní.

Pred podplukovníkom sa nachádzala veľká obrazovka s nápisom “ŠTART”. Siréna hučala. Jediné, čo mal Petrov spraviť, bolo stlačiť veľké blikajúce červené tlačidlo. Takto by Rusko vrátilo úder, zrovnalo so zemou kľúčové mestá v Spojených štátoch a spustilo neľútostnú jadrovú vojnu.

Pár sekúnd Petrov len nečinne sedel, v úplnom šoku. Bola to situácia, na ktorú boli všetci teoreticky pripravení, ale teraz k nej reálne došlo.

Petrov nebol vojakom odjakživa, mal vedecké vzdelanie. Pravý vojak by na jeho mieste neváhal a konal podľa predpisov. On bol však zvyknutý dopriať si dostatok času, aby dôkladne zanalyzoval dáta skôr, ako urobí konečné rozhodnutie.

Sovietsky obranný systém obsahoval 30 bezpečnostných mechanizmov, ktoré museli byť overené, aby sa definitívne potvrdila prítomnosť interkontinentálnych jadrových striel. Prítomnosť údajnej strely smerujúcej z USA na Sovietsky zväz potvrdilo 29 mechanizmov. Raketu nezachytil jedine pozemný radarový systém. Podľa predpisov však bolo 29 potvrdení z 30 jednoznačným signálom a Petrov mal stlačiť červené tlačidlo.

Podplukovník však stále váhal, hoci nedokázal nájsť v systéme žiadnu chybu. A zrazu sa situácia ešte zhoršila: systém ohlásil prítomnosť druhej jadrovej rakety! Po nej sa ukázali ďalšie, spolu až päť interkontinentálnych hlavíc.

Stanislav Petrov musel urobiť rozhodnutie – jedno z najväčších rozhodnutí v histórii moderného ľudstva. Viacnásobné množstvo hlavíc by zaručene zasiahlo cieľ. Polovica obyvateľstva zasiahnutého mesta by okamžite zahynula. Ak by Petrov kontaktoval svojich nadriadených, mali by iba pár minút, aby sa rozhodli pre protiútok.

Napriek všetkému sa Petrov rozhodol nadriadených nekontaktovať. Vnútorný hlas mu napovedal, že nereagovať napriek riziku je menej škodlivé, ako keby odpálil sovietske strely a pritom by išlo o falošný poplach.

Našťastie pre nás všetkých, Stanislav Petrov sa rozhodol tlačidlo nestlačiť. Jeho vnútorný hlas a inštinkty boli správne. Nakoniec sa ukázalo, že systém bol poškodený a prinášal falošné údaje: USA nevypustili žiadne rakety. (Problém spočíval vo svetelnom odraze, ktorý ovplyvnil funkčnosť optiky satelitu.) Vďaka Petrovovej chladnej hlave bola odvrátená nukleárna vojna a zachránené milióny životov.

Tento hrdina však nedostal od ZSSR žiadne vyznamenanie. Naopak, rozhneval svojich nadriadených pre nedodržanie vojenského protokolu. Bol donútený odísť do predčasného dôchodku, s penziou 200 dolárov mesačne. Jeho čin bol pred verejnosťou držaný v tajnosti až do roku 1998, kedy o ňom napísali kolegovia, ktorí boli svedkami Petrovovej odvahy v tú strašidelnú noc.

Odvtedy bol Petrov niekoľkokrát vyznamenaný cenou “World Citizen Award”, a dokonca bol kandidátom na Nobelovu cenu mieru. S týmito oceneniami by sme mohli nesúhlasiť. Vyznamenanie za to, že neurobil vôbec nič?! Lenže sú v živote chvíle, keď nespraviť nič môže byť tým najťažším a najodvážnejším, čo môže človek urobiť…

rep-petrov_310x186

Stanislav Jevgrafovič Petrov

Autor: Peter Havaši

Prevzaté z časopisu ZEM A VEK (január 2014)

Prevzaté so súhlasom autora a redakcie

Novinka vydavateľstva Eugenika:

Vitalij Gibert – Modelování budoucnosti – Sympatický mladý autor odovzdáva vo svojej knihe každému, kto má záujem o pozitívne zmeny, svoje skúsenosti s radikálnou cestou k šťastnému, intenzívnemu životu. Svoje myšlienky a rady dokresľuje príkladmi zo života, podobenstvami a anekdotami. Uviesť jeho filozofiu do praxe vám pomôžu meditačné cvičenia.

Ukážka: Později jsem se začal zajímat o děvčata a každý rozhovor s nimi pro mne končil ostudou. V té době jsem byl mladík s malým sebevědomím a hromadou komplexů a obav. Tehdy jsem se rozhodl, že musím strach překonat. Na základě intuice jsem si připravil strategii, že budu bez vybírání přistupovat ke všem dívkám a seznamovat se s nimi. Nikdo si neumí představit, jaké úsilí mne to stálo! Pokaždé, když jsem k dívce přistoupil, abych se s ní seznámil, šel jsem jako na popravu.

Brzy jsem si všiml, že s každým dalším seznámením jsem se cítil jistější a strach sám začal ustupovat. Co jsem vlastně dělal? Opakovaně jsem překonával strach a ve výsledku jsem mu přestal připisovat zbytečný význam. Přestaňme strach živit svou pozorností a vědomě mu pojďme naproti. Užívejme si života!

Pôvodná cena: 10.90 EUR,Naša cena: 9.27 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.63 EUR

(Prečítané 1 148 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.