google27eaa3905ca3fee3.html

314286_velka-noc-kupacka-dievca-dedina-voda-sibacka-kupac1

Akosi sa nám tie veľkonočné zvyky zvrhli. Dievčatá sa cítia ukrivdené. Možno až duchovne znásilnené, keď sú studenou vodou oblievané a švihané korbáčmi… Muži, často podnapití, im dávajú silne pocítiť, kto je tu pánom. Je toto ale naozaj tá podstata nášho zvyku?

Pomládzka, korbáč z prútia so stužkami. Voda. Vajíčka… Prichádza jar a toto sú znaky mladosti, rastu, plodnosti. Korbáč je výhonok stromu, ktorý prinesie kvety, ovocie. Šibajú sa ním dievčatá. Aby boli plodné – vlastne je to obradné obrazné milovanie. Korbáč je kokot. Dievčina má vajíčka. Keď sa stretnú, vzniká nový život. Na jar sa prebúdza život. Chlapec dievčinu poleje. Čerstvou vodou. Živou vodou. Obradne ju očistí – pretože pred počatím, pred plodením treba zmyť všetko zlé, ničivé, pútavé, ťaživé. Voda toto všetko zmyje, prečistí, oživí. Možno je tá voda aj znakom semena. Mládenec dáva obradne dievčaťu semeno – tiež živé, tak ako pramenitá voda je živá.

Týmto obradom sa oddávna podporovala plodnosť, prekvitanie.Hojnosť. Bohatstvo. Život samotný.

Dievka uviaže mládencovi stužku na korbáč. Stužka je znakom bohatstva. Stužka je stužený farebný pásik plátna. Dakedy sa plátnom platilo. Vlastne je to obrad obety. Obetujeme troška bohatstva, aby sa nám veľa vrátilo.

Obetujeme troška zo seba. Svoje semeno a vajíčko – a Boh, Vesmír, Všehomier nám dá dieťa. Vlastne podporujeme nie len vlastnú plodnosť, ale celej krajine ideme príkladom. Podporujme plodivú silu prírody. Aby bola úroda, aby sa zvieratá množili. Tieto sú tým bohatstvom, ktoré získame. Málokedy si to už uvedomujeme.

Dievky sa pred poliatím skrývajú. Zvyk je úpadkový a zneužívaný nevedomými mužmi. Kde sa stala chyba? Čo chýba?

Úcta. Muži si prestali ženy ctiť. Naša spoločnosť je v nerovnováhe. Mužskosť je vyzdvihovaná a ženskosť potlačovaná. Už tisíc rokov sme našimi okupovateľmi vtláčaní do patriarchátu. Vedia, prečo to robia.

Už sme skoro zabudli, čo to ženskosť vlastne je. Väčšina žien je totiž odmala vedená k potlačeniu svojej podstaty. Nosia rifle, hľadajú si prácu a správajú sa ako muži. Odmala sa učia myslieť ako muži. A všetci sa tvárime, že je to dobre, že takto sa ženy s mužmi zrovnoprávňujú. Ženy sa preúčajú, aby boli rovné, rovnaké ako muži. V nerovnováhe sme slabí.

Deva, dievča, dievka má rovnaký slovný koreň ako anglické slovo divine (svätý, božský). Devy a ženy boli uctievané. Svedčia o tom aj nálezy starodávnych sošiek so zvýraznenými ženskými črtami. Tieto sošky boli obradné čarovné predmety predstavujúce Ženskosť.

Ďalšie slová s rovnakým koreňom ako dievka sú slová divný, divý, divoký. Slovo „divný“ dakedy späté s uctievaním a Bohom. Božskou bola pre nás príroda, divokosť, divosť. Aj tie sa stali dnes už nepochopenými a divnými.

VELIKONOCE2


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Vladimír a Lada Kurovskí – Živa – Životná sila Slovanov

Staroslovanské učenie o životnej energii, liečení, duchovnom raste a šťastnom živote.
Ukrajinskí autori oboznamujú čitateľa so staroslovanským duchovným učením. Za jeho základ je považovaná univerzálna energia života a tvorenia, zvaná živa. S pomocou živy sa dá liečiť (seba aj druhých), riešiť ľubovoľné problémy a želaným spôsobom formovať svoj život. Kniha obsahuje bohaté množstvo teoretických poznatkov aj praktických cvičení a postupov. Otvorí sa vám tak cesta k zdraviu, šťastiu a radosti v súlade s tradíciou našich predkov.

Ukážka: Predpokladom pre uzdravenie je zbaviť sa negatívnych myšlienok. Aplikovanie živy pomáha a urýchľuje priebeh tohto procesu. Treba však pamätať, že živa je stelesnením Najvyššieho ducha a nemôže konať v rozpore s vôľou človeka. Pomôže pri uzdravení a riešení problémov, je však na nás, aby sme pochopili, že sme nekonali správne a preukázali vôľu zmeniť sa k lepšiemu. Pritom treba očistiť astrálne, mentálne a karmické telo. Aplikovanie živy automaticky očisťuje jemnohmotné obaly, čo sa následne prejaví ako fyzické uzdravenie alebo zmena situácie, v ktorej sa nachádzame. Ešte lepšie je však vedome pretvoriť a zmeniť naše vnútorné obrazy a tým urýchliť uzdravenie a harmonizáciu života. Navyše práca so živou podporuje upevňovanie duchovného tela – tela nesmrteľnosti, v ktorom duša prebýva v najvyšších božských sférach. Preto interakcia so živou pomáha človeku dospieť k svätosti či nirváne, bez ohľadu na pomenovanie v rozličných duchovných tradíciách.

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


 

(Prečítané 668 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.