google27eaa3905ca3fee3.html

images (84)

Počas vianočných dní sa často stretávam s názormi, aké je to všetko bláznivé ten zhon, je to len o nákupoch a vytráca sa Duch Vianoc, Lásky, Božieho svetla, je to len o hmote a plných bruchách a vianočných príživníkoch…

Veľa sa rieši to, ako tráviť Vianoce a tento čas. Sú zástancovia tradičných hodnôt, potom duchovných hodnôt a nakoniec tí, ktorí si tie Vianoce užívajú len v hmote, a sú tu aj tí, ktorí nie sú kresťania a chcú tieto sviatky osláviť ako sviatky pokoja, mieru a tolerancie, lásky medzi všetkými ľuďmi. Všetko to je dobré, keď to pojmeme dokopy: Láska – Duch – Hmota.

Nadávame na to, ako nás vianoční príživníci otravujú a chcú, aby sme nakupovali ich lacné, alebo predražené výrobky, a hovoria o tom, že zabúdame na Ježiša a robíme z Vianoc len biznis.

Omyl! Kedysi, za čias našich zbožných babiek a dedov boli takisto vianočné trhy, kde sa každý snažil niečo predať a niečo kúpiť a vykrikovali tam po sebe: „Ľudia, kúpte, kúpte, lacno, dobre nakúpte, u mňa najlepšie nakúpite!“ Pilo sa varené víno, spievali sa vianočné piesne, oslavoval sa život, každý sa sa snažil byť štedrý k druhým. Odpúšťal, daroval chudobným, kupoval a predával.

Prečo si máme bičovať telo a nenávidieť tento hmotný svet? Stanú sa tak z nás zlostní, zatrpknutí ľudia, ktorí budú po druhých vykrikovať s nenávisťou slová božej lásky. Doprajme všetkým blahobyt a prosperitu, lásku. Nesúďme a snažme sa byť lepší, ale nie tým, že si myslíme, že ja som lepší, ako ostatní, ale buďme lepší tým spôsobom, že prestane súdiť druhých za to, akí sú.

Však aj pri narodení Ježiška priniesli traja králi do Betlehemu vzácne dary: zlato, myrhu, kadidlo.

Aj košatý strom, ktorý má korunu v oblakoch, má silné korene v zemi. Takisto, ako môže byť človek nezdravo pripútaný k hmotnému, tak sa môže nezdravo pripútať k duchovnému… čo vždy vedie k nerovnováhe, pokiaľ odmietame jedno alebo druhé / v rámci ostatných. Život je preto taký vzácny, lebo sa môžeme cez hmotu ľahšie vyjadriť a veľa toho pochopiť. Doprajme sebe aj ostatným šťastné a bohaté Vianoce, na všetkých úrovniach nášho bytia

Pôst aj štedrosť majú v tomto období svoje miesto! Len nájsť tú strednú, zlatú cestu. Samozrejme sa nenechať oklamať o svoje peniaze, ale nemať ani výčitky, keď si niečoho viac doprajeme. Prajem všetkým bohatý štedrovečerný stôl, plné brucho, radosť a lásku v srdci a svetlo v mysli a všetkým deťom, aby si našli darček pod stromčekom. Aby nikto nezostal “hladný”. Mať radosť z nákupov a z toho zhonu, možno aj s radosťou si kúpiť ten predražený punč na vianočných trhoch. Urobiť sebe aj druhým radosť, že si kúpime napr. aj blbosť pre niekoho od niekoho! Urobiť radosť obidvom, však aj o tom sú Vianoce. Tradične – netradične, každý nech si to vianočné obdobie prežije, ako sa jemu páči. Najdôležitejšie posolstvo Vianoc je byť k sebe dobrí! Tak buďme dobrí aj k ľuďom, ktorí si akurát teraz privyrábajú tým, že nám hádžu plagáty so zľavami do schránok… lebo sú to možno tie „chudobné deti“ našich susedov.

Monika Jančíková


Súvisiace články:


Novinka vydavateľstva Eugenika:

Michael Laitman – Sobectví, nebo altruismus? – Michael Laitman zasvätil svoj život výuke kabaly a zrozumiteľnému výkladu tohto duchovného učenia čo najširšiemu okruhu ľudí. Jeho cieľom je kabalu zbaviť záhadnosti; radikálny je aj v tom, že demýtizuje chúlostivé pojmy ako židia, Izrael či „vyvolený národ“. Podľa neho sa nejedná a nikdy nemalo jednať o nejaké genetické alebo geografické vymedzenie; uvedené názvy majú označovať tých, ktorí hľadajú boha a usilujú o poznanie Jeho zákonov a život v súlade s nimi – bez ohľadu na to, aký majú pôvod, kto sú a kde žijú. V tejto knihe podáva základné idey kabaly tak, aby im porozumel každý čitateľ a aby ukázal, aké základné popudy a túžby hýbu ľudskou psychikou a vôbec všetkým stvorením. Pútavo, a pritom len v niekoľkých stručných bodoch popisuje, ako vznikol vesmír aj naša Zem so svojimi rozmanitými formami života. Všetko smeruje k presvedčivým dôkazom, že vyšším prejavom ľudskej bytosti je túžba dávať a že nesebecká, láskavá koexistencia je prirodzeným cieľom, ku ktorému má ľudstvo smerovať. V tom tiež Laitman vidí riešenie súčasných kríz či nerovnováh a naznačuje praktické východiská, ako veci postupne zlepšovať.

Pôvodná cena: 8.60 EUR, Naša cena: 6.88 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.72 EUR


Includes-a-Red-Star-and-Mere-Bubbles-Red-Setting-Full-of-Christmas-Atmosphereer


 

(Prečítané 674 krát, 1 dnes)
 

One Response to Vianočný hnev a láska

  1. Monika píše:

    Tento článok som písala aj ako „odpoveď“ pre autora článku: „Vtieraví príživníci vianočného obdobia“

    Bola som vychovaná v milujúcej rodine, v kresťanstve. Tam ma učili milovať svojho bližného ako seba samého. Nesúdiť a nezavrhovať človeka, ktorý stratil svoj smer, poučiť ho s trpezlivosťou a pochopením pre jeho slabosť a chyby. Autor článku má vo veľa veciach pravdu, ale nadávať na ľudí, ktorých osudy ani nepozná, nazývať ich parazitmi a toľko hnevu pre veci tak ľudské… Hlavne v takýto vianočný čas je potrebné odpúšťať. Keď chce veriaci človek, kresťan spočinúť vo svetle a pravde božej a mať účasť na jeho sláve, tak by nemal zabúdať na lásku a súcit. Ako sa hovorí:”Odmietaného chleba, najväčší krajec.” Možno raz, mu niekto “nehodný” pomôže, keď to bude najviac potrebovať. Ja už ináč neviem ako sa tu naučiť láske, asi nestačí len uveriť. Život nás učí byť aj múdrym a “boží prst” nás varuje pred našou pýchou.