google27eaa3905ca3fee3.html

582268_n-(1)Hromnice. Pre západných Slovanov boli tieto sviatky oslavou Perúna – vládnucej bytosti prejavujúcej sa ohňom a hromom. S týmto sviatkom sa spájali očistné obrady, spojené s ohňom (chodenie cez žeravé uhlíky, pálenie starých vetvičiek, ktoré počas uplynulého obdobia nalaďovali obydlia, …) a veštecké obrady ( napr. z kroku bieleho koňa alebo bielej kobyly prevedenej cez skrížené kopije či valašky).

V tomto a nadchádzajúcom fašiangovom období sa príroda a aj ľudia, ako jej súčasť, pripravujú na nástup novej životnej sily – príchod jari. Hromničné a fašiangové obdobie je obdobie prechodu . Prechodnej doby, ked má človek v živej pamäti udalosti predošlého roka a zároveň sa už črtá nový prírodný rok. Sily, ktoré spúšťajú tieto procesy vo veľkom kole prírody, pôsobia aj na človeka a ovplyvňujú ho. A tak ako sa obrodzuje príroda – rašia puky, rodia sa mláďatká, tak aj v človeku nastávajú podobné procesy. A šťastný je ten človek, ktorý si to uvedomuje a preciťuje srdcom. V tomto období je veľká šanca na zmenu. Zmeniť, opustiť cesty, ktoré nás nedoviedli k želanému cieľu. Prejsť cez žeravú pahrebu, spáliť z chodidiel posledné zvyšky prachu z predošlých nedobrých ciest a takto ohňom očistený vykročiť na nové cesty. Očista ohňom je najrýchlejšia, najpernejšia, najpohyblivejšia, najkratšia cesta k základnej matérii – k popolu. Spálenie papiera, dreva, či čohokoľvek iného nie je zničenie . Je to len premena na základnú matériu, z ktorej pôsobením síl môžu vyvstať nové veci. A či na úžitok a či na radosť a či na slávu alebo na dačo iné – závisí len od človeka, aké sily – telesné, duševné a duchovné vnesie do hnietenia tejto prazákladnej substancie.

Je tento čas. Čas Hromníc. V minulosti boli o tomto čase obvyklé fašiangové zábavy, obecné sprievody v maskách spojené s hudbou a tancom. Mnohé masky a tance mali obradný charakter – na zabezpečenie úrodnosti a plodnosti. Mnohé načrtávali životné obdobia človeka a upozorňovali ho na prechodnosť života na Zemi. Niektoré zosobňovali a pranierovali ľudské zlozvyky, iné boli zosobnením niektorej ľudskej cnosti a takto ju posilňovali v žití.

V mnohých mestách, dedinách a obciach sa znovu oživujú fašiangové oslavy. Skúste si tieto slávnosti uvedomiť v spojení s prírodným kolom roka a v duchu vykročte s novým duševným naladením na novú dobrú cestu.

Autor textu – Ľ. Lada

Viac na: novodrevo.rucnapraca.sk


hromjaro


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika:

Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov318-bohovia-starych-slovanov_1442578040_medium

Jedinečné dielo! Slovami autora:
Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké  mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.

Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“

Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


(Prečítané 834 krát, 1 dnes)

Comments are closed.