google27eaa3905ca3fee3.html

Práve som si prečítala zaujímavý citát. Chcem sa s vami podeliť o jeho význam.

Ukrižovanie na Golgote nebolo nejakou malou udalosťou. Bola to kozmická svetová udalosť. Svojim duchom všelásky a svojim primárnym vedomím cez ukrižovanie spasiteľa sveta na kríži, Boh obrátil milióny rokov trvajúci základ kultúry ľudstva od „princípu útočenia“ a „princípu obrany“ na „princíp odpustenia“.

(Intelektualizované kresťanstvo, časť 28)

Čo má spoločné tento pradávny akt so súčasnosťou? Pre mňa znamená pochopenie toho, ako sa môže stať napríklad predpovedaný deň 21.12.2012 historickým medzníkom. Predstavila som si ako prebiehal bežný život v čase ukrižovania Krista. Nie všetci boli predsa na Golgote, predpokladám, že rozhlas, noviny ani TV nemali, takže každý tam kde bol, žil naďalej svoj bežný život. Len nejaký záchvev v srdci, pohnutie, zmena ručičky na kompase života, niekde veľmi hlboko vo vnútri sa napojila na Zdroj . U každého podľa vlastného vedomia, vyspelosti. Niekto nezbil v ten deň manželku, iný pohladkal svoje deti, láskavo sa prihovoril domácemu zvieratku, vzdal úctu neznámemu starcovi žobrajúcemu pri ceste. Niekto sa podelil o jedlo. Nešlo o čin, ale o pocit, ktorý toto konanie sprevádzalo a potom sa to podľa zákona stej opice začalo jednoducho šíriť medzi ľuďmi a národmi. Zlo ešte nevymizlo, nevymizlo dodnes, ale už viac ako 2000 rokov sa čoraz viac ľudí snaží prežívať ten pocit lásky a spolupatričnosti. Snažia sa naplniť ďalšie slová z tých starých čias, že našou najkrajšou ozdobou je láskyplné správanie k blížnym a ku všetkému živému. Takže toho 21.12.2012 sa môže zopakovať to isté, nejaká udalosť, ktorá sa v ten deň stane, sa dotkne našich sŕdc, otvorí ich ešte viac a tým sa zasa na tisíce rokov zmení náš pocit a naše hodnoty. U niekoho pomalšie, u iného rýchlejšie. Každý má slobodnú voľbu, ako rýchlo sa chce dostať na vlnu nového veku. Len život tých, ktorí už násilie nechcú, by sa nemal prelínať s tými, ktorí si ho ešte naplno nevychutnali. V praxi by som to videla tak, že ten, kto už žije „po novom“ s otvoreným srdcom sa nikdy nedostane do štvrtí, kde sú bežné prestrelky, nezaútočia na neho lupiči a nebude čeliť ťažkým chorobám, ktoré samozrejme nezmiznú šibnutím čarodejného prútika, ale iba zmenou našej mysle.

Takže resumé? Konečne aj ja fatalista chápem, čo znamená príslovie: Každý je strojcom svojho osudu. Vôbec to nepopiera osudovosť, ale nabáda k vedomému prístupu k životu. Uvedomeniu si, že ak chcem žať jahody, nemôžem sadiť zemiaky.

Tento článok ma vedie k tomu, že na našom blogu by sme mohli tento rok pridať:  Sentenciu na každý deň. Zaujímavé príslovie, názor, myšlienku, nad ktorou sa oplatí zamyslieť. Výsledkom denného stretnutia so svojím Stredom je, že po čase pochopíme, že na všetky naše otázky existuje odpoveď a jej zdroj je práve v našom srdci, ktoré objavíme a potešíme. Aby toho nebolo málo, pridám ešte myšlienku na dnes: Keď sa duch nepohne, znehybnie celý vesmír.

Erika Vincoureková

 .

(Prečítané 935 krát, 1 dnes)

One Response to Len malá poznámka a možno…veľké pochopenie.

  1. Jan píše:

    Dobry den,

    pozrite si prosim nasledovne stranky a clanky, zvysok je uz na Vasej slobodnej voli a stupni poznania/vedenia…:
    http://www.vedy.sk/sk/hladanie_pravdy.php#narodenie
    http://leva-net.webnode.cz/chronologie/a14-maria-a-radomir/