google27eaa3905ca3fee3.html

Ázijský žen-šeň – Panax ginseng

Ak na miesto na zemi, odkiaľ pramení čistá voda, udrie blesk, prameň zmizne a obrovská sila nebeského ohňa sa premení na inú zázračnú silu: žeň-šeň.  Takto hovorí o narodení ,,koreňa života“ stará čínska legenda. Podľa inej mal žeň-šeň schopnosť premieňať sa na človeka, vtáka alebo tigra. Rovnako záhadným spôsobom sa vedel aj stratiť. Preto sa nemožno čudovať, že v starovekej Číne  dosahoval ceny vyššie ako zlato a liečenie žeň-šeňom bolo  rezervované výlučne pre cisára a ľudí z jeho dvora.

Územia, kde rástla táto zriedkavá rastlina, strážila 10-tisícová cisárska armáda. Vyberanie koreňa zo zeme sprevádzal špeciálny rituál: najprv bolo treba rozhrabať zem, potom koreň obviazať šnúrkou, ktorej druhý koniec sa priviazal k psiemu postroju. Pes, prilákaný na jedlo, vytrhol rastlinu  zo zeme. Ešte predtým bolo nevyhnutné zalepiť voskom uši psovi aj človeku, ktorý ho sprevádzal, pretože vytrhávaný koreň údajne vydával vražedný krik. Priehlbinu, ktorá ostala po vytrhnutej rastline, ľudia vypĺňali chlebom a drobnými mincami, aby tak vynahradili zemi, o čo ju obrali. Vytrhnutý koreň napokon zavinuli  do hodvábnej šatky.

Povzbudzujúci koreň

Už 3500 rokov pred n.l. na príkaz čínskeho cisára Šena Nunga bylinkári preskúmali pôsobenie mnohých druhov rastlín, bol medzi nimi aj žeň-šeň. V roku 206 n.l. bol zapísaný do čínskej medickej knihy ako liek. Až do roku 1000 n.l. poznatky o ňom ostávali tajomstvom čínskych cisárskych dynastií.

Do Európy priviezol tento koreň cestovateľ Marco Polo a v 17. storočí holandskí kupci priviezli z Japonska žeňšeňový nálev pentao, ktorý sa používal pri liečbe impotencie (bol dvestokrát drahší ako zlato). Skutočnú slávu získal žeň-šeň až v časoch Ľudovíta XIV, keď francúzsky jezuita natrafil na túto rastlinu u kanadských Indiánov. Sarasin, kráľov poradca, poslal koreň žeň-šeň do Paríža a odporučil ho dvoranom ako účinné afrodiziakum. Všetkých, ktorí ho vyskúšali, stihlo sklamanie – táto odroda žeň-šeňu totiž obsahovala napriek ubezpečeniam mnoho upokojujúcich látok…Preto druhýkrát priviezli žeň-šeň z Číny a tentoraz úspešne: celý francúzsky dvor s kráľom na čele prepadol žeňšeňovej vášni!

V roku 1842 botanik C.A.Meyer zaradil  žeň-šeň medzi bežne známe rastliny a nazval ho Panax Ginseng C.A.Meyer. V súčasnosti sa na celej Zemi vyskytujú jeho rôzne odrody – ,,upokojujúci“ americký, ale aj japonský, čínsky, kanadský a sibírsky. Najviac liečivých vlastností majú rastliny z Kórejského polostrova, severnej Číny a juhovýchodných oblastí bývalého ZSSR. Len zriedka sa rastie divoko, prevažne je pestovaný na špeciálnych plantážach. Žeň-šeň má rád tieň, uprednostňuje drsné podnebie s pomerne stálymi teplotami a dozrieva takmer šesť rokov. Najdôležitejšou časťou rastliny je koreň, ktorý sa zbiera ručne.

Pre mladých aj starých

V Európe pochádza prvý zápis o liečivých účinkoch žeň-šeňu z konca 19. storočia a je dielom Albrechta von Hallera, lekára a botanika z Bernu.  Van Haller opísal  účinnosť tohto koreňa pri liečbe amnézií a žalúdočných chorôb. Prvý skutočne vedecký výskum pochádza z roku 1954 a vďačíme zaň   farmakológovi Brekhmanovi, ktorý zistil, že telegrafisti, ktorí užívali extrakt z tohto koreňa, robili v práci menej chýb ako ich kolegovia.

Po II. svetovej vojne začali žeň-šeň skúmať Švajčiari a s typickou dôkladnosťou  postupne odhaľovali jeho tajomstvá. Pomocou moderných analytických metód našli v čínskom koreni takmer dvesto látok – najmä aktívnych rastlinných zlúčenín – ktoré mali očistné účinky. Pripravili tzv. štandardný rastlinný extrakt  (ktorý obsahuje optimálne množstvo  biologicky účinných látok) a uviedli ho na západné trhy. Na základe extraktu vyrobili aj dva druhy lieku. Jeden pre mladých, ťažko pracujúcich ľudí obsahuje výlučne extrakt z koreňa žeň-šeň. A druhý, pre starších ľudí, obsahuje aj vitamíny a stopové prvky. Obidva lieky sa od začiatku 70. rokov vynikajúco predávajú na celom svete.

Na odolnosť aj do kozmu

Z výskumov vyplýva, že  preparáty zo žeň-šeňa zlepšujú využívanie kyslíka bunkami. Umožňujú vynaloženie väčšej dávky energie počas zvýšenej fyzickej a psychickej námahe. U ľudí, ktorí užívali tieto preparáty, bolo zistené zlepšenie fyzického stavu, pamäti, schopnosti sústrediť sa a nárast odolnosti voči bakteriálnym a vírusovým ochoreniam. Žeň-šeň takisto pomáha prekonať stres – v niektorých krajinách podávajú žeňšeňové preparáty vojakom  pred ťažkými úlohami. Kúrou týmto ,,zázrakom“ údajne  prechádzali aj ruskí kozmonauti.

K menej  známym efektom pôsobenia zázračného koreňa patrí schopnosť zvyšovať mužskú potenciu , ale to už skúšajte na vlastné riziko.

Natália Krížová


Odporúčame túto zaujímavú publikáciu:

Gennadij P. Malachov – Bioenergetika člověka – Táto kniha je venovaná dôležitým témam, akými je bioenergetika a biosyntéza organizmu človeka. Čitateľ má možnosť získať informácie o tom, čo núti človeka k tomu, že energiu stráca, a čo mu pomáha, aby si ju zasa doplnil. Veľmi podrobne sú tu popísané prostriedky, umožňujúce zvýšiť bioenergetiku: pohyb, správna výživa a hladovanie, dýchanie a vodoliečba.

Pôvodná cena: 6.60 EUR, Naša cena: 5.28 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 1 532 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.