google27eaa3905ca3fee3.html

Konopná kozmetika, potraviny a textilKonopa siata (Cannabis sativa L.) je po stáročia uznávaná a veľmi pestovaná úžitková rastlina. V súčastnosti je konopa cenným zdrojom surovín pre priemysel a remeslá (vlákna), potraviny i lekárstvo (konopné semená a kvety). Semená konope sa vyznačujú jedinečnou výživovou hodnotou, danou vysokým obsahom esenciálnych omega mastných kyselín (linolová, alpha-linolenová, gamma-linolenová), edistínu a ďalších ľahko vstrebateľných bielkovín, vlákniny, vitamínov a minerálov. Toto všetko v optimálnom pomere pre ľudskú výživu. Semená konope zároveň obsahujú veľmi malý podiel nasýtených tukov, nenájdeme v nej lepkovú bielkovinu glutén.

Ťažko sa môže nejaká rastlinná potravina sveta merať s výživovou hodnotou konope. Konopné potraviny sú určené všetkým spoločenským a vekovým skupinám. Obsahujú látky potrebné pre zdravý vývoj detí i dospelých. Vďaka jemnej, orieškovej chuti predstavuje nielen podstatný krok smerom k zdravému stravovaniu, ale taktiež k chutnému oživeniu našej kuchyne.

Čím je Konopa siata výnimočná: 

 • Omega 3 – znižuje zvýšenú hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi, významne znižuje riziko arteriosklerózy ciev a infarktu myokardu, zlepšuje prekrvenie orgánov a tkanív, je prevenciou pred ochorením na rakovinu pŕs a hrubého čreva.
 • Omega 6 – pomáha udržať zdravú kožu. 
 • Železo – je základným prvkom pri krvotvorbe. Jeho nedostatok vedie k chudokrvnosti. 
 • Vápník – základná stavebná látka kostí. Je taktiež výborným prostriedkom proti ochoreniam hrubého čreva a vysokému krvnému tlaku. Udržuje nielen zdravé zuby a kosti, ale i správnu srdcovú činnosť, nervové podnety, krvnú zrážanlivosť a zmierňuje problémy tráviacej sústavy. Vďaka vápníku sa rýchlejšie a ľahšie hoja rany. 
 • Horčík – má priaznivý vplyv na nervovú a svalovú sústavu. Jeho nedostatek vedie k vzniku kŕčov, podráždenosti, precitlivelosti. Bojuje s chronickou únavou, znižuje krvný tlak a môže zlepšiť i dýchacie problémy, hlavne astmu. Tým, že zvyšuje hustotu kostného tkaniva je skvelým preventívnym opatrením pri osteoporóze. 
 • Draslík – pomáha znižovať krvný tlak. Je taktiež dôležitý ako prevencia srdečných ochorení a mozgových príhod. Spolu so sodíkom upravujú rovnováhu tekutín v tele. Má skvelé detoxikačné účinky. 
 • Vitamín A – je dôležitý pre tvorbu pigmentu v tyčinkách očnej sietnice, zabraňuje šerosleposti. Priaznivé účinky vitamínu A sa dá využiť pri suchosti pokožky a vlasov, akné, lámavosti nehtov, pomáhá pri tvorbe kostí a zubov u detí, podporuje i hojenie drobných ran. Je dôležitý i pri tvorbe imunitného systému. 
 • Vitamín B1 – pomáha udržovať zdravé nervy, posilňuje srdce, ukludňuje zažívacie problémy. Jeho hlavnou úlohou je štiepenie cukrov, ktoré telo prijíma potravou, na glukózu. Tá poskytuje energiu pre mozok a nervový systém. Pre svoj vplyv na nervový systém býva označovaný ako “duševný vitamín”, slúži k udržovaniu dobrej funkcie nervového systému a duševnej rovnováhy. 
 • Vitamín B2 – pôsobí proti migréne, pomáha pri hojení ran, spomaľuje vývoj šedého zákalu. Pôsobí priaznivo k zachovaniu zdravej pokožky, vlasov a nehtov. Ovplyvňuje činnosť nervovej sústavy a mozgu. 
 • Vitamín B3 – zlepšuje krvný obeh, zmierňuje príznaky ochorenia kĺbov a depresie. Je dôležitým vitamínom pre udržanie mentálnej a nervovej rovnováhy a pre normálnu činnosť nervového systému. Je dôležitý pre tvorbu pohlavných hormónov. 
 • Vitamín B6 – pomáha v prevencii kardiovaskulárnych ochorení, mozgových príhod. Zmierňuje a lieči depresie, zmierňuje nespavosť, príznaky predmenštruačného syndrómu. Je dôležitý pre správný rast a rozmnožovanie buniek v tele. Vyskytuje se pri procese látkovej výmeny a pôsobí preventívne proti vzniku aterosklerózy. 
 • Vitamín C – plní v našom tele mnoho dôležitých funkcií. Pomáha v tele zneškodniť vzniknuté voľné kyslíkové radikály. Pôsobí ako významná prevencia ochorenia srdca a ciev. Zvyšuje odolnosť organizmu proti infekciám. Rakytník obsahuje 10 krát viac vitamínu C, ako napríklad pomaranč. Podľa vedcov stačí jedna jediná bobuľka rakytníka k pokrytiu dennej dávky vitamínu C. 
 • Vitamín D – udržuje zdravé zuby, kosti, pomáha v prevencii rakoviny prsníkov, prostaty, spomaľuje progresii artritického procesu v kolenných kĺboch. Vitamín D je dôležitým prvkom v prevencii osteoporózy. 
 • Vitamín E – antioxidant, zlepšuje využitie kyslíku, pôsobí v prevencii predčasných pôrodov, znižuje riziko potratov, pôsobí proti zrážanlivosti krvi. Slúži ako výživa pokožky, proti stárnutiu pleti a jej suchosti. 

Dôležitosť esenciálnych mastných kyselín

Panenský konopný olej

Esenciálne mastné kyseliny si naše telo nedokáže samo vyrobiť, musíme ich prijímať z potravy alebo vstrebávaním. Esenciálne mastné kyseliny slúžia ako základný stavebný kameň pre tvorbu endokanabinoidov. Tieto látky fungujú v rámci endokanabinoidného systému, ktorý udržuje rovnováhu v životne dôležitých systémoch v našom organizme. Má veľký vplyv i na funkciu imunitného systému, ktorý pravdepodobne hraje významnú rolu vo výskyte atopie, lupienky a akné. Endokanabinoidový regulačný systém ľudskému organizmu významne pomáha vyrovnávať sa s fyziologickým, biochemickým i psychickým stresom, ktorému je vystavovaný interakcií so svojim okolím. Endokanabinoidy majú i pozitívny vplyv na schopnosť človeka učiť sa novým poznatkom a vyrovnávať sa s nimi. 

Vplyv esenciálnych mastných kyselín na zdravie

Pri dlouhodobom perorálnom užívaní majú esenciálne mastné kyseliny protizápalový účinok, poskytujú prevenciu mozgových príhod a srdcových infarktov, zmierňujú obtiaže pri bolestiach kĺbov, znižujú hladinu LDL cholesterolu a triglyceridov v krvi, môžu pomôcť pri liečbe obezity, podporujú imunitný systém, pôsobia naviac preventívne pri liečbe rakoviny. 

Používanie konopného oleja v histórii

Konopný olej sa používal ako potravina i liek tisíce rokov pred našim letopočtom v starovekej Číne. Tradične sa v ľudovom liečiteľstve predpisoval na liečbu spálenín, ekzémov a ďalších poranení kože zvonka i vnútorne. 

Konopný olej a vysoké teploty

Konopnému oleju nevyhovujú vyššie teploty, a preto sa doporučuje konzumovať olej za studena. Ale je vhodný i k duseniu a vareniu na pare. 

Skladovaníe konopného oleja

Konopný olej skladujte v chlade a tme maximálne 3 mesiace pre potravinárske účely. Po tejto uplynutej dobe je olej vhodný ešte nasledujúce 3 mesiace, ale iba pre vonkajšie použitie.

Cannabis sativa (foto – wikipedia)

Konopa siata (Cannabis sativa) je druh rastliny z čeľade konopovité (Cannabaceae). Používa sa v rôznych odvetviach priemyslu (textilný, chemický, potravinársky, lekársky a kozmetický, papiernícky, stavebný, automobilový, atď.) 

Zhruba 4 m vysoké rastliny so silnou vláknitou stonkou sú rozšírené po celej Európe, Amerike a Ázii. Semená sú spravidla jednofarebné, sivo biele až svetlo hnedé. Z konopnej stonky sa získava vlákno, z ktorého sa tká textil a tiež veľmi pevné námorné laná. Pestuje sa v Európe, Ázii a severnej Amerike. 

Okrem Konopy siatej (THC 0,3%) existujú aj iné druhy konope: napr. Konopa indická známa ako Marihuana (THC 40%) – ktorú samozrejme nepropagujeme, ale je dobré vedieť, že hlavným rozdielom týchto dvoch konopí je v obsahu omamných látok – THC. 

*

Autor textu: Renáta Martinatová – http://www.harmonynature.sk/

Zdroj: konopnyshop.cz


Novinka vydavateľstva Eugenika:

Lothar Ursinus – Orgánové hodiny – snadno a srozumitelně – Autor dôkladne, komplexne a pritom zrozumiteľne popisuje funkciu jednotlivých orgánov a ich spoluprácu v ľudskom organizme. Každý orgán sa riadi vlastným časovým harmonogramom. V určitú dennú dobu vládne v orgánových systémoch mimoriadne výrazná aktivita, ktorú neskôr vystrieda fáza pokoja. Ak na tieto skutočnosti dbáme a rešpektujeme ich, podporujeme tým svoje zdravie. Rytmus tela môžeme efektívne využívať aj v práci a súkromí, alebo pri chudnutí, podávaní liekov a podobne.

Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 4.48 EUR

Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.12 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 4 815 krát, 1 dnes)
 

One Response to KONOPA SIATA, čo by sme mali vedieť o tejto liečivej rastlinke?