google27eaa3905ca3fee3.html

Sladké: brezová šťava, plody ovocia, nektár z kvetov ďateliny a hluchaviek, koreň divej mrkvy

Kyslé: šťaveľ, zajačia šťava, krídlatka, skalná ruža

Horké: myšací chvost, púpava

Štiplavé: žerušnica, zubačka, potočnica, chren, cesnačka, pažitka, medvedí cesnak

IMG_0658

Rebríček – myší chvost – horkastý, čistí krv, upravuje trávenie, do oleja k syru, do polievky

 IMG_0661

Hviezdica prostredná -(Ptačinec žabinec) (Stelaria media ) – šalátovka, jemná, nedráždivá, bez výraznej chuti – dá sa vo väčšom množstve dať do šalátu, alebo posekanú, čerstvú primiešať do jedla.

IMG_0665

Pastierská kapsička obyčajná (Kokoška pastuší tobolka) – lístky ako žerucha, jemnejšie – na chlieb s maslom, do šalátov, čerstvé ako príloha k jedlám.

 —

IMG_0673

Ďatelina (jetel) lístky do šalátu

 —

IMG_0670

Žihľava ( kopřiva) – po sparení a posekaní skvelá na prívarok („špenát“), alebo na praženicu. Na cibuľku podusiť, pridať vajce a cesnak, do polievky, karbonátkov,…

IMG_0685

Potočnica lekárska – chuť ako Žerucha, páli chrenovito – nasekané na chlieb s maslom, do šalátu, do nátierok, ako chuťovka

 —

IMG_0689

Medvedí cesnak (česnek medvědí)– do nátierok, na chlieb, do šalátu, do špenátu,…

 —

IMG_0724

Bodliak – Lopúch väčší (Arctium lapa)– koreň sa dá ošúpaný nastrúhať na hrubo, alebo na plátky a osolený podusiť do mäkka – hutné, výživné.

IMG_0951

koreň Lopúcha

IMG_0725

Jahodník (do šalátu)

 —

IMG_0662

Zádušník (Popenec)– ako bylinka na čistenie dýchacích ciest a ako chutný prídavok do šalátu

 —

IMG_0692

Mäta – do šalátu, chuťovka, čerstvá, nasekaná.

 —

IMG_0717

Pažitka – čerstvá do jedla, polievok, nátierok, …

 —

IMG_0940

Kozonoha – Kozia noha (Bršlice kozí noha) (Aegopodium podagraria) – výrazná vôňa nedá sa zmýliť, jej listy pripomínajú kozie kopýtko. Dá sa podusiť na oleji a vode a aj na špenát – nemusí sa oproti žihľave spariť najskôr horúcou vodou. Dá sa jej zjesť veľa.

 —

IMG_0942

Skalná ruža – ( Netřesk ) – nachádza sa na suchých slnečných miestach. Rozobraté lístočky ružice sa dajú pridávať čestvé do šalátou, alebo sa dajú vyprážať v cestičku, alebo do zmesi inej zeleniny….Má mierne kyslú chuť – aj nápoje sa z nej robia – nasekaná vyluhovaná vo vode – osviežujúci nápoj dobre pôsobí na žalúdok a črevá.

IMG_0974

Cesnačka lekárska (česnáček lékařský) – môžu sa použiť mladé listy nasekané do šalátov a jedál – lebo chutí ako cesnak – neštípe tak ako on. Ľudovo sa mu hovorilo rancesnak – lebo sa mladé listy prikladali na rany.

IMG_0979

Podbeľ liečivý (Tussilago farfara)

 —

IMG_1011

Zubačka cibuľkonosná – (Kyčelnice cibulkonosná) (Dentária bulbifera) – má v podpazuší listov malé čierne pacibuľky, ktoré sa dajú jesť – chutia pálivo ako horčica štiplavo, dá sa z nej urobiť „horčica“.

 —

IMG_0978

Hluchavky – Slovania je prirovnávali k žihľave – má podobné listy, ale pretože nepáli – volali ju hluchá – preto ju aj nazvali hluchavka. Kvety sa dajú pridávať do šalátov alebo aj do kaše – lebo sú sladkasté.

DOBRÚ CHUŤ!


fotky a komentáre Ladomíra

Viac tu – www.ved.sk


Tip na výbornú knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 4 206 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.