google27eaa3905ca3fee3.html

small_Bell_pepper_saladNechce sa vám ráno vstávať? Pociťujete v práci nedostatok energie? Proti únave sa dá bojovať aj úpravou jedálnička. Počas chladných mesiacov sa s únavou pasujeme častejšie ako inokedy. Siahnuť po niečom sladkom a nezdravom nie je dobrý nápad. Čo si teda dopriať?

Celozrnné potraviny

Hlavným zdrojom energie pre naše telo sú sacharidy. V jedálničku by sme mali preferovať zdroje komplexných sacharidov, ktoré nespôsobujú výkyvy krvného cukru. Do tejto kategórie patria aj celozrnné potraviny. Sú zdrojom vlákniny, ktorá zasýti a prospieva tráveniu. Nachádzajú sa v nich aj vitamíny skupiny B, ktoré zohrávajú kľúčové úlohy v premene bielkovín, tukov a cukrov na energiu. Preto sa snažte konzumovať celé zrná (pohánka, špalda, quinoa), ovsené vločky, celozrnné pečivo atď.

Ovocie a zelenina

Denne by sme mali skonzumovať aspoň 5 porcií ovocia a zeleniny. Riadite sa týmto odporúčaním? V prípade, že nie, nečudujte sa, že vás trápi nedostatok energie. Ovocie a zelenina sú plné živín, bez ktorých jednoducho ľudský organizmus nedokáže fungovať. Ktoré ovocné a zeleninové plody si vybrať? Rozhodne stavte na pestrosť. Skvelým zdrojom energie sú napríklad banány, ananás, hrozno, marhule, broskyne či jablká. Čo sa týka zeleniny, vhodný je špenát, brokolica či kapusta.

Orechy

Čo všetko orechy obsahujú? Sú zdrojom kvalitných proteínov, nenasýtených mastných kyselín, vitamínov, minerálov, vlákniny a ďalších látok. Je v nich zastúpené aj slušné množstvo vitamínov skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie metabolizmu i nervovej sústavy. Neviete, ako orechy konzumovať? Doprajte si ich napríklad namiesto sladkostí v kombinácii s medom alebo sušeným ovocím. Skvelo sa hodia aj do ovocných i zeleninových šalátov, ovsených vločiek, krupice, obilninových kaší či jogurtov.

Semiačka

Najlepší spôsob, ako konzumovať semiačka je, jesť ich surové a nesolené. Ak vám v takejto podobe nechutia, pripravte si ich v rúre. Na ich prípravu vám postačia obľúbené bylinky a niekoľko kvapiek olivového oleja. Poprípade ich môžete pridať do kaší, vločiek či jogurtov. Ktoré si vybrať? Výborným zdrojom energie sú chia semienka, ale pokojne siahnite aj po ľanových, tekvicových či slnečnicových.

Tipy, ako mať dostatok energie počas celého dňa:

  • jedzte pravidelne s maximálnym odstupom troch hodín v menších dávkach
  • nepodceňujte pitný režim, pretože častou príčinou únavy je práve nedostatok tekutín v organizme
  • myslite na to, že raňajky sú základ dňa a v žiadnom prípade ich nevynechávajte
  • znížte príjem cukru, pretože ak je ho v tele nadbytok, organizmus vylučuje inzulín a dochádza k hypoglykémii (nízkej hladiny cukru v krvi spojenej s únavou, podráždenosťou, neschopnosťou sústrediť sa)
  • únava môže byť spôsobená aj nedostatkom železa v organizme, nájdete ho v červenej repe, listovej zelenine, strukovinách, bobuľovom ovocí atď.


Súvisiace články:


Tip na knihu od Eugeniky:

Lise Bourbeau – Jak správně jíst – Táto kniha vám pomôže v nasledovnom: zistiť, ako sa kontrolujete; uvedomiť si, ako sa stravujete; vytvoriť si súvislosť medzi svojím systémom stravovania a vašimi emóciami, myšlienkami aj duchovným životom; prísť na to, prečo je ťažké načúvať vlastným potrebám; rozpoznať zranenia, ktoré vám bránia dobre sa stravovať; dospieť k tomu, aby ste načúvali potrebám svojho tela skôr, ako začnete jesť; milovať a prijať seba samých takých, akí ste.

Úryvok: Pokud tě trápí bolest odmítnutí, jsi s velkou pravděpodobností člověk, který o jídle nijak nepřemýšlí. Nic nevnímáš – ani to, že tvé tělo potřebuje přísun energie. Když jíš, nabereš si spíše menší porci. Vůbec nevnímáš, co máš na talíři, a jídlo si nikdy nedovedeš vychutnat. Maska utíkajícího znamená, že už nežiješ ve fyzickém světě. Jelikož tě mnohem více zajímá mentální svět, neumíš si jídlo pořádně vychutnat. Ten, kdo před něčím utíká, nejčastěji jí všechno, v čem je cukr. Vypozorovala jsem, že cukr u takového člověka vyvolává podobné účinky jako alkohol a drogy. Pořád jíš kvanta sladkostí – tento bludný kruh může tvému tělu velmi uškodit. Nadledvinky se hodně nadřou, než se jim podaří cukr vstřebat a vyloučit, proto slábneš a pociťuješ čím dál větší únavu. Schází ti energie a z tohoto důvodu sáhneš opět po sladkém, neboť doufáš, že si tak dobiješ baterky. To je však špatně. Za chvíli zjistíš, že ti stejně chybí síla, a tak to jde pořád dokola. Utíkající má rád také hodně kořeněná jídla. Je to další typ potravy, který ti přináší požitek. Jelikož nedokážeš vychutnat chuť jednotlivých potravin, jsi rád, že cítíš v ústech alespoň chuť koření.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR


 

(Prečítané 1 176 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.