google27eaa3905ca3fee3.html

090326215100-largeAj chladné a tmavé večery môžu byť príjemné so šálkou voňavého čaju a napríklad obľúbenou knihou v ruke.

Máte za sebou náročný deň v práci a na nálade vám nepridáva ani počasie, ktoré vládne vonku? Nepoddávajte sa. Niekedy stačia maličkosti a váš deň môže byť krajší. Čo poviete na šálku voňavého čaju z byliniek, ktoré vám zlepšia náladu a podporia zdravie?

Baza čierna prináša úľavu pri nachladnutí

Odnepamäti sa baza čierna využíva hlavne pri prechladnutí. Je bohatá na kvercetín a rutín, ktoré organizmus posilňujú. Plody sú zásobárňou vitamínu C. Okrem nachladnutia je čaj z bazy prospešný aj pre krvný obeh, pokožku, upokojuje a tiež podporuje potenie. Navyše skvelo chutí. Má jemnú kvetinovú chuť s nádychom citrónu. Z plodov sa najčastejšie pripravujú sirupy na posilnenie imunity a proti nachladnutiu.

Zázvorový čaj chráni pred chrípkou a podporí trávenie

Zázvor k zimnému obdobiu neodmysliteľne patrí. Má výnimočnú schopnosť organizmus zahriať a disponuje antiseptickými účinkami. Ak ho budete piť pravidelne, baktérie a vírusy nemajú šancu. S čím ešte pomôže? Stimuluje krvný obeh, podporuje trávenie, prináša úľavu pri nadúvaní, znižuje hladinu cholesterolu v krvi, eliminuje napätie a bolesť hlavy.

Echinacea nakopne imunitu

Echinacea je známa už dlhé roky hlavne ako prostriedok, ktorý pomáha bojovať proti zápalom a infekciám. Čaj z tejto rastlinky si naordinujte v čase chrípky a nachladnutia. Pomôže vám dostať sa rýchlejšie do formy. Je pomocníkom aj pri strese, vyčerpaní a bolestiach hlavy.

Lapacho na lepšiu obranyschopnosť i proti plesniam

Lapacho čaj sa získava z kôry tohto stromu. Okrem toho, že prináša úľavu pri chorobách dýchacích ciest, navyše posilňuje imunitu, pomáha zbaviť sa plesňových ochorení a podporuje tvorbu červených krviniek. Je skvelým prostriedkom na celkové očistenie organizmu. Oplatí sa po ňom siahnuť aj pri bolestiach hlavy a nervozite.

Mäta upokojí a uvoľňuje upchaté dutiny

Mäta vo forme čaju prospieva dýchacím cestám i tráveniu. Prináša úľavu od kašľu i nádchy. Pokojne ju môžete využiť aj na inhaláciu, skvelo prečistí nosné dutiny. Ak máte problém so spánkom alebo pociťujete nervozitu, mäta vás upokojí.

Šípkový čaj chráni pred infekciami i únavou

Šípky sú známe hlavne vysokým obsahom vitamínu C, ktorý je jedným z najvýznamnejších antioxidantov. V spojení s ďalšími flavonoidmi a karotenoidmi sa schopnosť podporovať imunitu ešte znásobuje. Navyše pomôže aj pri nedostatku energie.

Lipový čaj podporuje potenie a tvorbu žlče

Potením sa z tela odvádzajú toxické látky, čiže je výborným pomocníkom v čase chrípky a nachladnutia. Je výborný aj pri ťažkostiach s hornými dýchacími cestami a uľahčuje vykašliavanie. Možno ho využiť aj ako kloktadlo pri zápaloch mandlí, ďalej podporuje chuť do jedla a odstraňuje pálenie záhy.

Pozor na sladidlá

Najčastejšie sa na dochutenie čaju používa citrón či med, ale pokojne môžete siahnuť aj po škorici, vanilke alebo sladkom drievku. Pred bielym cukrom uprednostnite zdravé sladidlá, ako napríklad stéviu, ryžový sirup, agáve alebo xylitol.

Mirka

ijjjjndex


Súvisiace články:


Tip našej redakcie na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Užitočná príručka. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie hlinou…

Úryvok: Před každým jídlem rozpustíme ve sklenici vody špetku zázvoru a vypijeme 30 minut před jídlem. „Jídlo se bude lépe trávit a tělo bude vysychat,“ psala Hildegarda. V díle svaté Hiddegardy jsem našla ještě jeden zajímavý recept. Domnívala se, že zázvor působí proti nádorovým onemocněním. Ve všech svých receptech na léčení tohoto onemocnění používala zázvor. Předkládám jeden z nich. Zázvor při léčení nádorů: Vezmeme 100 g mletého zázvoru, 100 g mletých mandlí, 50 g suché měsíčku lékařského, 50 g suchého vlaštovičníku. Vše smícháme a pomeleme na prášek. Užíváme preventivně 1 lžičku třikrát denně před jídlem. Yzop lékařský – Trvalka z čeledi hluchavkovitých. Původem je ve Středomoří, dobře se jí daří i na Ukrajině. U mě na chatě už mnoho let roste velký dřevitý keř, který je každé léto obsypán množstvím aromatických květů. Když dorostou nové snítky, uřežu je, a tak během léta sklízím 2–3krát úrodu. Bylina se množí dělením trsů nebo semeny. Je mrazuvzdorný, vydrží i teplotu minus 25–30° C. Jako koření se používají mladé listy a kvetoucí vrcholky rostlin.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.08 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.52 EUR


(Prečítané 1 426 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.