google27eaa3905ca3fee3.html

Tento príspevok nadväzuje na príspevok Žlčník – vládca tela. Pred popisom metódy očisty je potrebné vysvetlil určité procesy, ktoré prebiehajú v tele človeka.

Sympatický a parasympatický nervový systém

Sympatický nervový systém tvorí spolu s parasympatickým nervovým systémom vegetatívny (autonómny) nervový systém. Väčšina vnútorných orgánov je ovládaná oboma systémami, pričom zvyčajne vyvolávajú opačné účinky, čo umožňuje veľmi jemnú reguláciu orgánovej činnosti. Táto regulácia je prevažne bez vedomého vnímania a je prakticky neovplyvniteľná vedomím.

Sympatický nervový systém riadi životne dôležité procesy, vo všeobecnosti vyvoláva zvýšenie výkonu organizmu, uvedie telo do pohotovosti, pripraví ho na útok, útek, alebo výnimočnú námahu.

Zvyšuje :

 • činnosť srdca
 • krvný tlak
 • prekrvenie a napätie kostrových svalov
 • glykolýzu (súbor chemických procesov, v priebehu ktorých sa jedna molekula glukózy zmení na dve molekuly pyruvátu, slúži na získavanie energie pre bunku, prebieha v cytoplazme väčšiny buniek a prebieha aj za neprítomnosti kyslíka)
 • metabolizmus (látkovú premenu)

Má vplyv na :

 • prácu pľúc (rozšírenie bronchov)
 • močový mechúr (podporí schopnosť zadržať moč)
 • sekréciu žliaz
 • pohlavné orgány

Naopak ale blokuje iné procesy, ktoré nie sú nutne potrebné pre súčasnú aktivitu, napríklad činnosť trávenia.

Po lopate napísané – stres je pradávny spôsob, akým sa telo uvedie do stavu pohotovosti. Nadobličky vylučujú adrenalín a noradrenalín, celé telo sa napne, stiahne. Akýkoľvek živočích sa v priebehu okamžiku rozhoduje, či zaútočí, alebo utečie – iná možnosť neexistuje. V tele prebehne v danom okamžiku množstvo aktivizujúcich chemických procesov, dôsledkom je jednak spálenie energie, ako aj vznik odpadových látok, ktorých sa telo potrebuje zbaviť.

Parasympatický nervový systém možno označiť za „nerv pokoja“, keďže slúži metabolizmu (látkovej premene), regenerácii a tvorbe telových rezerv.

Vegetatívny nervový systém ovláda bez vplyvu vedomia väčšinu vnútorných orgánov a krvný obeh. Tieto dva protichodné systémy by mali byť v relatívnej rovnováhe s miernou prevahou sympatika. Život má byť aktívny, ale nemá viesť k sebalikvidácii.

Veľmi dôležitá informácia je, že sympatikus aktivizuje vonkajšie kostrové svalstvo a parasympatikus hladké svalstvo vnútorných orgánov. V dnešnej „mega aktívnej dobe“, keď si človek nedopraje ani chvíľu pokoja (lebo to považuje skoro za trestný čin, alebo to už jednoducho nedokáže – fyzicky a ani mentálne) často dochádza k vynútenému oddychu v podobe choroby. Telo dalo STOP-ku. Napríklad súčasná pečeň je ako pracovník, ktorý sedí za stolom s kôpkami starších, či novších nedoriešených úloh, ak je už stôl plný, robí si kôpky na zemi okolo stola, na policiach (periférie tela) s chabou nádejou, že raz sa mu podarí dohnať zameškané. Jediné, čo nemá k dispozícii je kôš. A tu príde šéf s novou kôpkou, káravo sa pozrie na pracovníka a vysloví jednoduchú vetu : „Toto potrebujem mať hneď vybavené“. Pracovník vie, že to nestihne, vie, že už pracuje iba na 30% výkonu, lebo už nevládze, ale nemôže nič povedať.

Princíp očisty pečene a žlčníka je veľmi jednoduchý. Potrebujete k nej dva prostriedky – horčíkovú soľ (Magnesium sulfuricum, MgSO4 – biely kryštalický prášok) a napr. za studena lisovaný (extra virgin) olivový olej. Horčíková soľ je spazmolytikum  – látka napr. uvoľňujúca kŕče (sťah) hladkej svaloviny. Horčíková soľ urobí za nás to, čo my už nedokážeme – uvoľní sťah tkanív. Otvorí dráhy pečene, žlčovody. Sprievodným javom je to, že človeka „preženie“, musí isť na veľkú potrebu. Ak sa tak stane, namiesto nadávania poďakujte – máte totiž ešte priechodný žlčovod, žlč odtiekla a vyvolala pohyb klkov hrubého čreva. Olivový, alebo akýkoľvek iný za studena lisovaný olej vyťahuje zo spriechodnených dráh pečene, žlčníka a žlčovodu nečistoty (cholesterolové zhluky – zelené guličky, piesok a aj žlčníkové kamene).

K dispozícii máte niekoľko možností, ako používať tieto prostriedky pre pomoc pečeni :

 • predpríprava
 • očista
 • preventívne používanie

V prípade, ak si plánujete urobiť očistu pečene a žlčníka, ale máte strach, že Váš žlčník a žlčovod je nepriechodný, alebo nemáte v danom období možnosť obetovať jeden deň pre očistu, môžete robiť tzv. predprípravu. Viete už, že podľa orgánových hodín je žlčník aktívny od 23-01 hod a pečeň od 01-03 hod v noci. Aby Ste pomohli týmto orgánom pri ich čistení (zbavení sa odpadových látok) a zlepšení ich funkčnosti, zamiešate do cca 1 dl teplej, prevarenej vody horčíkovú soľ v množstve cca 1 moka lyžičky, vypijete a následne vypijete olivový, alebo iný, za studena lisovaný olej v množstve 1 „štamprlíka“, alebo si dáte jednoducho 1 hlt z fľaše. Olej môžete zmiešať so šťavou z grapefruitu, citróna, pomaranča, ak ho nedokážete samostatne vypiť, alebo hneď za ním vypiť šťavu. Pečeň má rada teplo, termofor s teplou vodou, priložený na oblasť pod pravým rebrom podporí jej čistenie, lebo teplo otvára dráhy, zvyšuje prúdenie krvi v danej oblasti.

Túto činnosť môžete robiť neustále, každý deň, alebo, ak si plánujete urobiť aj klasickú očistu, robíte túto predprípravu 40 dní pred očistou.

Na očistu pečene a žlčníka je potrebné vyčleniť si jeden deň. Všetky čistiace procedúry je najlepšie robiť pri „ustupujúcom Mesiaci“, od splnu do novu (Mesiac v tvare C – keď cúva). Najväčší účinok očisty je v období do 3 dní po splne. Ak si robí človek očistu pravidelne a nemá zdravotné problémy, stačí ju robiť 2x do roka (jar, jeseň), alebo raz za ¼ rok, môže aj raz za mesiac. V prípade vážneho zdravotného stavu aj dennodenne. Treba si uvedomiť, že naše telo pracuje iba s energiou, ktorú má k dispozícii, samoozdravné procesy tela  môžu byť naštartované iba vtedy, ak telo má energiu, s ktorou môže pracovať na probléme. Naše telo je najekonomickejší organizmus, napriek tomu pracuje iba s tým, čo mu mi dáme k dispozícii. Na nete je uvedených množstvo postupov pre očistu pečene a žlčníka (tzv. detoxikácia), ja uvediem ten, ktorý nám nadiktovala p. Elenka Svitko na jednom seminári a ktorý bežne používam :

 • ráno o 5 hod vypijete na lačno 1 dl teplej vody, v ktorej rozmiešate kopcom čajovú lyžičku horčíkovej soli (množstvo môžete zvýšiť až na 1 polievkovú lyžicu). Horčíková soľ je veľmi horká, môžete si pripraviť čaj, alebo šťavu z citrusových plodov na jej zapitie. Ľahnete si opäť do postele, termofor, naplnený čo najteplejšou vodou priložíte na oblasť pod pravým rebrom. Dôležité je byť celkovo v teple, telo sa uvoľní, zvolený čas tejto prvej procedúry korešponduje s aktivitou hrubého čreva (5-7 hod ráno). Horčíková soľ bude otvárať hlavne cesty žlčovodu, uvoľňovať cholesterolové zhluky v pečeni a pôsobiť na tieto orgány, ako aj na lymfatický systém. Je dobré, ak vás preženie. Je to znamenie, že vaše žlčovody sú priechodné. Žlč v hrubom čreve zabezpečuje jeho pohyb (peristaltiku). Ak žlčník nepracuje – (žlčovod je zanesený), dôsledkom je plynatosť, zápcha a nepravidelná stolica.
 • ráno o 7 hodine začnete piť za studena lisovaný olivový (alebo iný) olej v min. množstve 1 štamprlíka. Môžete ho zapiť, alebo zmiešať so šťavou z citrónu, grapefruitu, pomaranča. Každú pol hodinu to zopakujete, spolu 7x (7 ; 7 ½ ; 8 ; 8 ½ ; 9 ; 9 ½ ; 10), čiže posledný štamprlík vypijete o 10 hodine. Počas tejto olejovej procedúry môžete piť čaje, ktoré podporujú čistenie pečene a žlčníka napr. myší chvost (rebríček), zemežlč, palina pravá, lastovičník (zmesové čaje z horkých, žlčopudných bylín). Ak vám bude pri pití oleja ťažko od žalúdku, uvarte si mätový čaj, alebo vdychujte vôňu cesnaku. Vhodné je medzi pitím oleja ležať v teple s termoforom, poležať si v horúcom kúpeli, alebo byť v saune – všetko to pomáha pri uvoľňovaní usadenín z uvedených orgánov (teplo pomáha uvoľniť organizmus a spriechodniť dráhy). Olivový olej pomáha napr. pri zmäkčovaní a uvoľňovaní žlčníkových kamienkov. Je médiom, ktoré pomáha pri uvoľňovaní a posune nečistôt a usadenín.
 • na záver očisty je potrebné, aby sa hrubé črevo vyčistilo a preto o 15 hodine aplikujete klystír (2 litre 38 stupňov teplej, prevarenej vody s 2 polievkovými lyžicami kuchynskej soli). Podľa mojich skúseností táto posledná procedúra mnohých odradí urobiť si očistu. Ak sa Vám bridí vyprázdniť si po očiste hrubé črevo, tak si radšej urobte očistu aj bez tohto posledného kroku. Tu je ale vhodné poznamenať, že mnohé svetové modelky si pravidelne robia očistu hrubého čreva, stav hrubého čreva má totiž priamy vplyv na kvalitu pleti a tvoriace sa vyrážky (hlavne v oblasti čela). Telo je v podstate zdokonalená tráviaca trubica, ktorá sa začína ústami a končí konečníkom. Hrubé črevo je súčasťou tohto tráviaceho systému, ale je aj párovým orgánom pľúc a emóciou pľúc je smútok. Hrubé črevo, plné nečistôt = človek, ktorý sa nedokáže zbaviť minulosti.

Cez deň môžete počas očisty piť šťavu z citrusových plodov, hlavne grapefruit. Večer, ak ste hladní, jedzte iba ľahko stráviteľné jedlo (najlepšia je pohánková kaša s podusenou zeleninou, alebo ovocím).

Ak sa vám nepodarí vypiť pri prvých pokusoch s očistou 7x olivový olej, nevadí. Počas tejto očisty sa uvoľní množstvo usadenín a toxínov. Môžete cítiť veľkú únavu a preto je vhodné si vyčleniť pre túto procedúru dostatok voľného času. Telesné čistenie sprevádza čistenie emocionálnej a mentálnej úrovne. Pri tejto očiste a venovaní pozornosti tomu, čo sa vo Vás odohráva, je možné urobiť „v sebe“ poriadok. Vyžaduje si to ale sústredenú pozornosť, pokoj a čas.

Ľudia, ktorí majú v rodine predispozície na choroby uvedených orgánov (pečeň, žlčník – párové orgány), mali by robiť túto očistu preventívne a pravidelne. Platí to aj pre deti, dávky zmenšiť na ½, prípadne až ¼. Rovnako môžu použiť aj tieto postupy :

 • olivový olej (extra virgin) zohriať vo vodnom kúpeli, namočiť napr. detskú plienku, alebo nejakú prírodnú látku, priložiť na oblasť pečene a žlčníka, prekryť mikroténovým sáčkom, uterákom, obviazať obväzom, alebo inak upevniť, aby sa obklad nepohol. Obklad si dať pred spaním (na celú noc). Dôležité je teplo – môže sa priložiť termofor. Cez pokožku bude pôsobiť olej na tieto orgány.
 • do 1,5 l fľaše s vodou pridať 1 kávovú lyžičku horčíkovej soli, šťavu z jedného citróna, grapefruitu, polievkovú lyžicu medu a piť priebežne počas dňa. Jednak tým dodržíte pitný režim a zároveň Vás to bude aspoň čiastočne chrániť pred dôsledkom celodenného stresu tým, že horčíková soľ bude pôsobiť na neustále sa sťahujúce hladké svalstvo vnútorných orgánov svojim spazmolytickým účinkom. Psychohygienu to nezabezpečí, ale telu pomôže.
 • často prekladám z ruštiny pri liečení p. Elenky Svitko a dookola počúvam od nej tú istú radu pri rôznych ochoreniach – každý človek by mal mať k dispozícii 3 druhy za studena lisovaných olejov a dennodenne ich piť, ráno za hlt jeden, na obed druhý a večer tretí. Tekvicový olej obsahuje veľa zinku a je vhodnejší pre mužov, olivový je univerzálny, mak sám o sebe lieči žlčník a makový olej je vhodný pre tých, ktorí sa dosť často zlostia. Dnes už je možné kúpiť z rôznych oblastí oleje s presným popisom ich pôsobenia na ľudský organizmus, snáď už stačí iba napísať „kto maže, ten jede“

Pozn. O účinkoch horčíkovej soli (magnesium sulfuricum) pojednáva aj kniha Přírodní léčba.

Roman Bajus – masáže a poradenstvo, www.lamuzza.sk


Koncom marca 2017 príde na Slovensko ukrajinská liečiteľka MUDr. Elenka Vitaljevna Svitko. Naplánovali sme seminár v Bratislave, zameraný na prácu s telom, dušou a duchom. Mojim šťastím bolo, že som túto pani spoznal, genetickou predispozíciou jednej mojej rodovej línie je práve žlčník. Možno, keby som si nerobil pravidelne očistu pečene a žlčníka, dnes by som ho už mal pravdepodobne vyoperovaný, ale stále platí základné pravidlo, že telo je vozidlom duše a duša je vozidlom ducha. Nie je to iba o fyzickom tele.


 Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika na knihu:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Sedm zázraků přírody – Jelena Svitko je ukrajinská liečiteľka a odborníčka na prírodnú liečbu. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Nájdete tu starodávny liek proti chrípke, vápnikovú zmes proti alergii, omladzujúci nápoj z myrhy, pšeničné klíčky proti únave a mnohé ďalšie recepty a rady. Sú rozdelené podľa ročných období, ako aj podľa konkrétnych ťažkostí.

Úryvok: Jestliže máme při nemoci zvýšenou teplotu, vezmeme 30 g propolisu, rozdrtíme ho, přidáme 100 g másla, rozpustíme a povaříme 15 minut ve smaltované nádobě na slabém ohni. Směs neustále mícháme. Během této činnosti v duchu myslíme na nemocného a přejeme mu brzké uzdravení. Hotové máslo přelijeme do kelímku a dáme do ledničky. Mažeme v tenké vrstvě na chléb. Dětem dáváme na kousek chleba 1 lžičku, dospělí si mohou namazat i silnější vrstvu. Toto propolisové máslo je preventivním a stimulujícím prostředkem, a proto ho doporučuji všem, kteří nemají čas se léčit, chodí dále do práce a nemoc přecházejí.

Nabízím ještě jednu jednoduchou a mimořádně účinnou metodu prevence virových onemocnění – každodenně si propláchnout nosohltan fyziologickým solným roztokem. Každé ráno ve sklenici vody rozpustíme půl čajové lžičky soli a vtahujeme roztok postupně oběma nosními dírkami a vyplivujeme pusou. Zbytkem roztoku důkladně vykloktáme. Tato metoda se používala už v dávných dobách, a je tedy prověřena staletími. Pokud už rýmu máte, zkuste inhalovat zelí podle receptu svaté Hildegardy: Hlávkové zelí nakrájíme nadrobno, zalijeme vařící vodou, hlavu si přikryjeme velkým ručníkem a vdechujeme léčivé výpary.

Pôvodná cena: 5.30 EUR, Naša cena: 4.77 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.53 EUR


(Prečítané 1 369 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.