google27eaa3905ca3fee3.html

Stromy sú nádherné bytosti a svoje dary nám ponúkajú celý rok. Listy, kvety, plody, oriešky, miazga, liečivé huby (napr. čaga) … Teraz je najlepší čas na mladé listy.

Áno, mladé listy viacerých druhov stromov sú jedlé – dokonca sú lepšie ako šalát. Buky, lipy, bresty, brezy, hlohy, šípky …,  z ihličnatých stromov – smrekovce, smreky, borovice, … – veď vyskúšajte sami.

Listy stromov sú skvelé ako základ šalátu – načo kupovať šalát v obchode, keď nám rastie rovno na strome. Popritom je to zadarmo, listy sú nestriekané a majú oveľa viac vitamínov. K tomu patrí aj prechádzka do lesa či záhradky, aby sme ich nazbierali, čo je liečivé samo o sebe – pohyb, čerstvý vzduch, vitamín D zo slniečka…

Môžme ich dávať tiež do smoothies, pripraviť ich ako špenát, alebo kvasiť ako „kvašáky“. Sú plné vitamínov (hlavne C a K), živín, kyseliny listovej a ďalších vzácnych látok… Najlepšie sú mladé počas prvých pár týždňov, ale je možné jesť ich aj staršie pokiaľ nám chutia. Obsahujú veľa vlákniny, ktorú síce nestrávime, ale je veľmi dôležitá pri samotnom trávení a pomáha očistiť črevá, ktoré máme skoro všetci zanesené. Mladé ihličie je výborné namiesto citrónu do šalátov, smoothies, na čaje, je z neho tiež výborný lekvár. Niektorí ich mrazia na zimu, ja milujem tiež kvasené …

Ak si chceme nazbierať väčšie množstvo listov na šalát, najlepšie je si vybrať stromy, ktoré už „nemajú budúcnosť“ – napríklad sa vyvrátili, alebo sú na mieste, kde hrozí, že ich vypília.

No a najdôležitejšie!
Keď ideme zbierať listy zo stromov – VŽDY o to poprosme strom, poďakujme mu, poďakujme Matke Zemi a poprosme ich o liečivú silu. Stromy nám ľuďom chcú pomáhať a slúžiť, keď ich poprosíme, radi ponúknu svoje liečivé lístočky.

Nemusíme chodiť do obchodu, stačí sa ísť prejsť do prírody!

Jedlé sú aj aprílové kvety niektorých stromov a kríkov, napríklad smrekov, zlatého dažďa, javorov, vŕb, sliviek, mirabeliek. Vodný macerát z kvetov čremchy to je pre mňa TOPKA tejto jari! V apríli nájdeme už aj prvé plody – vynikajúce krídlaté „ňažky“ brestov alebo sladké a chutné “húseničky” na vŕbach.

Buk lesný (Fagus sylvatica)

Podľa mňa sú to tie najchutnejšie listy zo všetkých stromov! Kyslasté, trošku ako štiav (šťavel), sú veľmi chutné a výživné. Používam ich ako základ šalátov, smoothies, do pomazánok, dresingov, na chlebík, do polievky, ale najradšej sa na nich napasiem rovno v lese. Sú plné vitamínu C a K, kyseliny listovej a ďalších liečivých látok. Sú protizápalové, antialergické, zmierňujú bolesti zubov a zápal ďasien, pomáhajú pri trávení, zväčšujú apatít. Je to jedna z mojich obľúbených chuťoviek v lese 🙂

Buk lesný (buk lesní, Fagus sylvatica)

Lipa (Tilia)

Lipové listy tiež patria medzi tie najchutnejšie – poznám ľudí, ktorí kvôli ich chutným listov sadia lipy na záhradke. Je mám najradšej narašené lipové puky, tie sú doslova famózne. Nemajú výraznú chuť, niektorým chutia jemne orieškovo a sú trošku rôsolovité (obsahujú liečivé slizy). Sú skvelé na šalát či zelené smoothies!

Lipa (lípa, Tilia)

Brest (jilm, Ulmus)

Skoro nikto nevie spoznať tento nádherný strom. Škoda, lebo jeho mladé listy a plody patria medzi tie najchutnejšie. Dokonca ako máloktorý strom má už plody začiatkom apríla (na juhu), pričom ostávajú na strome väčšinou až do júna. Jedlé sú zároveň zelené ešte nezrelé plody v apríli, ako aj dozreté oriešky v máji alebo v júni.

Brest (jilm, Ulmus)

Breza (bříza, Betula)

Brezové listy sú najchutnejšie na začiatku apríla, kedy sú najmladšie. Potom sú viac horké. Na čaje sa zbierajú listy väčšinou do júna – majú skvelé očistné účinky. Spolu s listami na strome nájdeme rozkvitnuté súkvetia brezy – samčie jahňady – sú jedlé a výživné, ale tiež trošku horké a trpké.

Breza (bříza, Betula)

Javor (Acer)

Málokto vie, že javory spolu s listami vypúšťajú aj kvety, ktoré sú vynikajúce na surovo. Sú sladké, medové a obohatia každý šalát. Môžeme ich tiež vyprážať v palacinkovom ceste podobne ako bazové kvety. Listy javorov sú takisto jedlé, niekedy sú veľmi chutné, no niekedy poriadne horké a trpké. Najchutnejšie listy má podľa mňa javor mliečny.

Javor (Acer)

Hloh (Crataeugus)

Nielen kvety a plody hlohov sú jedlé, ale celkom chutné sú aj listy, dokonca často počas celej vegetačnej sezóny (až do jesene). Občas bývajú trošku horké.

Hloh (Crataeugus)

Ruža šípová (Rosa canina)

Jedlé sú šípkové puky, mladé listy aj mladé výhonky. Mám ich celkom rád, hlavne ako pochutinku na prechádzkach prírodou.

Ruža šípová (Rosa canina)

Smrekovec opadavý (modřín opadavý, Larix decidua)

Mladé ihličie smrekovca je asi najchutnejšie zo všetkých ihličnanov. Milujem ich kyseľkavú, citrónovú chuť. Sú skvelé do šalátov, smoothies, alebo ako jedlé spestrenie prechádzky. Obsahuje veľa vitamínu C.

Smrekovec opadavý (modřín opadavý, Larix decidua)

Smrek obyčajný (smrk ztepilý, Picea abies)

Aj smrekové mladé ihličie môžeme jesť na surovo. Rád ich odšťavujem, šťavu zmiešam v pomere 1:1 s medom a uskladním na zimu. Po zriedení s vodu máme úžasnú limonádu, alebo skôr smrekoládu 🙂 Mladé jasnozelené ihličie smreka vidno už z diaľky.

Smrek obyčajný (smrk ztepilý, Picea abies)

Keď sa pozrieme na smrek lepšie, v apríli môžeme na ňom nájsť ružové guličky, ktoré tvarom trošku pripomínajú maliny alebo lesné jahody – sú to samčie šištičky, ktoré sú úžasné na surovo, plné supervýživného peľu. Peľ obsahuje veľa bielkovín, živín, minerálov a mnoho ďalších liečivých látok. Najchutnejšie sú predtým, ako sa otvoria a začne sa z nich prášiť peľ. Zaujímavé je, že aj keď smrek kvitne každý rok, málokto si to všimol a väčšina ľudí v živote nevidela tieto ružové guličky na strome. Je to dosť krátke obdobie (týždeň – dva) a nie každý smrek tvorí šištičky pri zemi, aby sa dali ľahko nazbierať. A vy ich poznáte? Viac o smrekových „malinách“ TU.

Čremcha obyčajná (střemcha obecná, Padus avium)

Čremcha je veľmi bežný ker/strom na Slovensku – žiaľ málokto ju vie spoznať. Najlahšie si ju môžeme všimnúť v apríli/máji, keď kvitne. Jej vôňa je pre mňa jedna z najkrajších kvetinových vôní. Kvety vyzerajú podobne ako u čerešní alebo sliviek (je to tá istá čeľaď), ale spoznáme ich tak, že rastú vo väčších strapcoch. Možno chuťou nie sú najlepšie, ale dajte ich do vlažnej vody na pár hodín, či na jeden deň a takémuto macerátu neodoláte. Dostane vás jeho nádherná vôňa a chuť. Vodu môžeme vypiť, ale je aj veľmi regeneračná a omladzuje pokožku. Kvety môžeme tiež usušiť a robiť z nich liečivé čaje počas celého roka.

Čremcha obyčajná (střemcha obecná, Padus avium)

Zlatý dážď, zlatovka (CZ zlatice, Forsythia)

Aj ja som bol prekvapený, keď som zistil, že kvety zlatého dažďa sú jedlé, dokonca sú aj celkom chutné. Niekedy príjemne sladké, ale väčšinou sú viac alebo menej horké. Sú krásnym spestrením šalátov, či smoothies. Obsahujú veľa rutínu, ktorý má synergické účinky s vitamínom C. Môžeme si pripraviť aj čaj z čerstvých ako aj sušených kvetov.

Zlatý dážď, zlatovka (zlatice, Forsythia)

Vŕba (Salix)

Tieto “húseničky” na vŕbach sú nielen jedlé, ale aj celkom chutné  Síce ťažko ich úplne pohrýzť – môžeme ich žuť do nekonečna, ale sú celkom výživné. Výskúšajte ich predtým, ako sa otvoria a vysemenia – vtedy už nie sú chutné.

Vŕba (Salix)

Autor textu: Bartek Dobrodej Krzewiński

foto: autor + wikipedia


Chcete sa dozvedieť viac?

Pozývam Vás na moje kurzy a víkendovky o divokých jedlých rastlinách

Najbližšie akcie:
5.5. 2018 Krásne Sady pri Poprade https://www.facebook.com/events/193078124816956
11.5 Nitra 12-13.5 Bratislava a Stupava

Prihlášky, otázky, záujem o podobné akcie… píšte na:

divokejedle@gmail.com alebo volajte 0950 455 769


O autorovi:

Bartek Dobrodej Krzewiński. Poliak, ktorý už 5 rokov žije na Slovensku. Divokým jedlým rastlinám sa venuje skoro 15 rokov, napísal o nich diplomovku a robí prednášky, ukážky a víkendovky na Zaježovej a aj po celom Slovensku.


Súvisiace články:


 

(Prečítané 4 627 krát, 1 dnes)
 

One Response to Načo kupovať šalát v obchode, keď nám rastie rovno na strome

  1. Liso píše:

    POZOR!! Stedrec ovisnuty je tiez ludovo zvany zlaty dazd, ale ten je jedovaty !

    https://www.zones.sk/studentske-prace/biologia/12088-stedrec-ovisnuty-ucinky-a-vyuzitie/
    Nieze sa este niekto otravi!