google27eaa3905ca3fee3.html

Reishi (lesklôkorka lesklá, Ganoderma lucidum) nájdeme na kmeňoch odmumretých stromov alebo konároch. Jej plodnice sú polokruhovité  a majú priemer 6-12 cm. Sú špecifické svojou lesklou lakovou  vrstvou od ktorej je odvodený aj názov.

Reishi má domovinu v Ázii, kde je nazývaná tiež ,, božská huba nesmrteľnosti,,. Je pevnou súčasťou tradičnej čínskej medicíny, ktorá ju využíva už viac kao 4000 rokov. Reishi je spomínaná už v základných a najstarších dielach čínskej medicíny. Bola natoľko vzácna, že bola určená len pre cisára a jeho rodinu. Okrem čínskej medicíny bola využívaná taktiež ako mocný talizman pre šťastie a ochranu pred všetkým zlým. Mnísi v taoistických kláštoroch užívali Reishi pri meditáciách, pre jej schopnosť skľudňovať ducha- Shen. Pre jej schopnosť regenerovať funkcie organizmu a aktivovať ho, ju používali taktiež kozmonauti či šerpovia vo vysokých nadmorských výškach v Himalájach.

Reishi obsahuje mnoho bioaktívnych látok, ktoré ju robia úplne jedinečnou. Okrem vitamínov a minerálov v nej môžeme nájsť aj veľké množstvo polysacharidov, beta glukánov, ganoderanov, steroidov, cyklických esterov laktónov, terpénov, kde patrí kyselina ganoderická či lanostrany.

Vo veku  6-9 mesiacov je koncentrácia účinných látok najvyššia. U starších húb sa koncentrácia postupne znižuje a preto nie sú tak efektívne. Dôležitá je koncentrácia polysacharidov v extrakte. Dlhodobým testovaním bolo zistené, že 30% je pre terapeutické účely optimálne. Nižšie koncentrácie sú menej účinné, vyššie koncentrácie sp vždy na úkor ostatných účinných látok a dochádza k posunu účinku konkrétnej huby!

TCM charakteristika

  • teplota – neutrálna
  • chuť – sladká a ľahko horká
  • tropismus – Xin (srdce), Gan (pečeň ), Fei (pľúca), podľa niektorých prameňov má tropizus aj k  Shen (obličkám) či Pi (slezine)

Účinky podľa tradičnej čínskej medicíny

  • doplňuje Qi a vyživuje Xue (krev)
  • ukludňuje ducha Shen
  • transformuje Tan (hlien)
  • posiľuje Shen Jing (esenciu obličiek)


 

(Prečítané 244 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.