google27eaa3905ca3fee3.html

Dnes sa môže zdať, že pod vplyvom článkov v novinách sa môže stať šamanom, či bylinkárkou skoro každý. Nie je to však celkom pravda. Rady v médiách sú všeobecné. V prípade vážnych ochorení sa treba skontaktovať so skúseným bylinkárom alebo liečiteľom. Nie je pravda, že bylinky nemôžu mať vedľajšie účinky, alebo že sa hodia pre všetkých. Sú stavy a situácie, kedy vám byliny môžu skôr ublížiť, ako pomôcť. Tu sú niektoré z nich.

  • Ak máte problém s ľadvinami mali by ste sa vyhýbať: jalovcu, borovici, rozmarínu, brusniciam, angelike lekárskej, ligurčeku, surovému cesnaku, listu slezu, dobromysľu, bendyktínu
  • Pre tých, čo majú chorú pečeň sú nevhodné: brusnice, medvedí cesnak, medovka, reďkovka
  • Pokiaľ vás hnevá vysoký krvný tlak neužívajte: mätu, výhonky kukurice a všetkybylinky zakázané pri ľadvinových problémoch
  • Keď máte choré srdce dajte si pozor na tymián, materinu dúšku, trnky, zemežlč a kozlík
  • Pri duševných poruchách je potrebné vynechať mätu, petržlen, angeliku lekársku, plavúň.
  • Pri epilepsii šalviu a mätu
  • Ak sú vaším problémom priedušky, pľúca, či alergia nepoužívajte šípky a zemežlč.
  • Pri podozrení na nádorové ochorenie, alebo pri diagnostikovanom nádore sa vyhýbajte cibuli, plodov jarabiny, feniklu, ďateline.
  • Pri problémoch s krvou a sliznicami nepoužívajte gaštan, harmanček, mariánku.

Aj tieto rady sú všeobecné, práve vy môžete byť výnimkou z pravidla. Nasledujúce rady by mali platiť takmer pre každého:

Keďže hektický spôsob života a stres sa podpisujú na našom zdraví najviac a často postihujú žalúdok a žlčník prinášame niekoľko receptov na zmiernenie problémov a na liečbu týchto dvoch orgánov.

Rumanček pravý (Heřmánek pravý) je jednoročná bylina vysoká 15 až 50 cm. Celá rastlina charakteristicky vonia. Dôležitým poznávacím znakom oproti podobným kmeňom je skutočnosť, že kvetné lôžko je duté.

Rumanček kamilkový

Ľudovo nazývaný kamilka pôsobí protizápalovo, proti kŕčom a podporuje odchod plynov z čriev. Pre hojivé účinky sa používa pri žalúdočných vredoch vo forme čaju. Účinok sa zvýši otáčaním tela okolo vlastnej osi. ( Robí sa poležiačky, v teple. Treba ležať 10 minút na každej strane tela. Otáčame sa v smere hodinových ručičiek).

Mäta pieporná

Je výborným pomocníkom pri kolikách. Má silné protikŕčové účinky, zabraňuje nadúvaniu, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a podporuje chuť do jedla. Tlmí žalúdočnú neurózu tým, že znecitlivuje sliznicu žalúdka a tlmí nutkanie na zvracanie. Účinkuje proti tvorbe hnilobných plynov a podporuje ich vylučovanie. Má aj dezinfekčné účinky na črevá. Pije sa trikrát denne pred hlavným jedlom. Dobré je, celé leto používať čerstvé lístky maty do šalátov, do jogurtov aj ako prílohu k mäkkým tvarohovým syrom. Panenské mochito je skvelý letný nápoj, ktorý osvieži a pritom lieči. Pozostáva z bio jablkovej šťavy, veľkého množstva mäty, rozdrvených kociek ľadu. (môžete pridať aj tonik)

Ľanový olej

Okrem toho, že upokojujúco pôsobí na celý organizmus, v ktorom nastoľuje vzácnu rovnováhu, je to aj účinná pomoc proti arterioskleróze, infarktu a rakovine. Metabolizmus tukov ovplyvňuje životné funkcie v našom tele od zrodu až po skon. Bez nenasýtených tukov človek vôbec nemôže existovať. Preto polievková lyžička čerstvého, za studena lisovaného ľanového oleja denne je základným kameňom dobrého chodu našich vnútorných orgánov. Súhra nenasýtených tukov a bielkovín bunečnej plazmy v samotnej bunke ovplyvňuje tráviaci proces celého radu potravín obzvlášť tých, ktoré sa týkajú metabolizmu vody a jej asimilácie. Odporúčame dávať ľanový olej všade tam, kde ste doteraz dávali olej olivový. Nie preto, že by kvalitný olivový olej nebol zdravý, ale preto, že ľan sa pestuje u nás a olivy v Španielsku, Grécku a ďalších krajinách. To, čo rastie v našom okolí, je pre nás prospešnejšie.

Ovsené vločky

Ovsené vločky môžeme jesť opražené, varené, namočené, zapečené ako prídavok do polievok alebo pomleté so sušenými slivkami, či hrozienkami, takto získate vzácne proteíny, vlákninu, vitamín B a E. Ovsené vločky posilňujú nervy a pôsobia ako sedatívum. Znižujú hladinu nízkodenzitného cholesterolu. Pre obsah vlákniny sú tiež prevenciou vzniku zápchy. Ešte lepšie ako sušené vločky pôsobí varený ovos. Ovsená kaša s čerstvým ovocím s medom, alebo jogurtom na raňajky príjemne nastaví vaše orgány na celý deň.

Pšeničné otruby

Sú zasa bohatým zdrojom vlákniny, čím zabraňujú vzniku zápchy a chránia pred vznikom rakoviny hrubého čreva. Ich ďalšou výhodou je prevencia vzniku žlčových kameňov. Predpokladá sa i zmierňujúci účinok na príznaky klimaktéria a preventívny účinok na vznik rakoviny prsníka. Lepšie ako vločky pôsobí pšenica varená 5 hodín a konzumovaná 5 dní. Má mimoriadne čistiace účinky a pomáha telu získať narušenú rovnováhu.

Vyslovene ako liečba na žalúdok a žlčník sa dá odporúčať Pestrec mariánsky, repík, šťava z rozmixovaného zemiaka (pozor, aby nebol hnojený umelými hnojivami), ľubovník bodkovaný, aloe vera.


Tip na knihy:

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Sedm zázraků přírody – Jelena Svitko je ukrajinská liečiteľka a odborníčka na prírodnú liečbu. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečenie drahými kameňmi i hlinou… Nájdete tu starodávny liek proti chrípke, vápnikovú zmes proti alergii, omladzujúci nápoj z myrhy, pšeničné klíčky proti únave a mnohé ďalšie recepty a rady.

+

Jelena Svitko – Přírodní léčba – Recepty pro zdraví – Volné pokračovanie nesmierne zaujímavej a nepostrádateľnej príručky. Dozviete sa v nej o liečbe kameňmi, o ochrannom štíte organizmu, o korení ako alternatívnom lieku aj o diagnostike chorôb z tváre, rúk a nôh. Prírodná liečba alebo naturopatia využíva vitamíny, stopové prvky a stravu. Okrem toho aplikuje množstvo ďalších metód: vodoliečbu, masáže, liečbu dotykom, aromaterapiu, liečenie drahými kameňmi i hlinou…


Mnohé bylinky si môžme vypestovať doma


Súvisiace články:


(Prečítané 6 861 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.