google27eaa3905ca3fee3.html

Príjemné ošetrenie nôh, ktorého hlavnými predstaviteľkami sú ázijské bezzubé rybky Garra rufa, nie je v skutočnosti bez rizík. Hoci je nebezpečenstvo nákazy číhajúcej vo vode malé, existuje…

Bezzubé rybičky, dôsledne okusujúce odumreté kožné bunky, ktoré sú majsterkami v robení pedikúry, sa prirodzene vyskytujú v Turecku, Iraku, Iráne a Sýrii. Príjemná šteklivá pedikúra nie je v skutočnosti tak „nevinná“, ako sa na prvý pohľad zdá. Rizík z absolvovania tohto typu pedikúry je niekoľko.

Svieže a zdravé nohy vďaka ázijským rybkám?

Ošetrenie nôh rybičkami sa v Turecku a na Blízkom východe využíva pomerne dlhú dobu, ako účinný a príjemný spôsob pedikúry. Predstava nôh ponorených do teplej vody, kde plávajú desiatky rybiek Garra rufa, je pre väčšinu z nás lákavá.

Drobné rybky bez zubov zbavujú chodidlá odumretých častí kože. Výsledkom je jemná, hladká a upravená pokožka nôh. Existuje mnoho tvrdení o prospešnosti pedikúry prevádzanej rybkami Garra rufa – majú zásluhu na podpore krvného obehu, odstránení baktérií a znížení zápachu.

Diskutuje sa aj o pozitívnom vplyve na nervovú sústavu, pretože rybky sú schopné stimulovať akupunktúrne body. Garra rufa dokonca vylučujú špeciálny enzým diathanol, ktorý podporuje obnovu buniek. Či už sú dané tvrdenia pravdivé alebo nie, nohy sú po absolvovaní pedikúry neporovnateľne krajšie, mladšie i zdravšie.

Dĺžka ošetrenia sa pohybuje v časovom horizonte 15-tich až 30-tich minút. Hodnotenia na pomerne netradičnú pedikúru sú zväčša pozitívne, niektorí účastníci udávajú, že v začiatkoch je ošetrenie šteklivé, čo zvýrazňuje relaxačný efekt masáže.

Riziko je veľmi nízke, ale existuje

V ázijských krajinách sa „rybia pedikúra“ teší veľkej obľube, no v niektorých amerických štátoch bola zakázaná z dôvodu existencie rizika prenosu ochorení. V európskych štátoch je zdôrazňovaná dôležitosť hygieny, pretože vo vode sa nachádzajú mikroorganizmy, ktoré môžu šíriť samotné rybky alebo nedostatočne sterilizovaná voda.

Podľa britskej organizácie Health Protection Agency (HPA) je pri dodržiavaní hygienických zásad celkové riziko vzniku infekcie veľmi nízke. Podľa správy, ktorú odborníci vypracovali, šírenie infekcie je možné prostredníctvom samotných rybiek, vody, nádoby a povrchov, napríklad podláh. Dodáva, že ľudia s oslabenou obranyschopnosťou, cukrovkou a niektorými kožnými chorobami by sa mali rybkám – pedikérkam vyhnúť.

Aby bola „rybia“ pedikúra bezpečná…

Odborníci z HPA neodporúčajú pedikúru v prípadoch, že:

 • na koži existujú rany, odreniny alebo boli nohy holené či voskované za posledných 24 hodín
 • trpíte infekčným ochorením nôh – mykózami, bradavicami a pod.
 • sú ekzémom alebo dermatitídou výraznejšie postihnuté spodné časti dolných končatín
 • ste diabetik alebo máte oslabenú imunitu
 • užívate lieky na zníženie zrážanlivosti krvi (u nás heparín a pod.

Čítajte viac na: http://www.cvicte.sk/cvicte-skVýborná kniha o komplexnom zdraví:

Natalia Bogdanova – Krevní skupiny a úplný systém uzdravení – Autorka sa komplexne zamýšľa nad zdravím človeka a dobrým pocitom zo života, a systematicky pristupuje k podstate človeka a jeho života. Kniha informuje o tom, ako sú štyri krvné skupiny spojené so stravovaním, ako sa v živote správne rozhodovať, ako sa uzdraviť, ako nasledovať prírodu…

Pôvodná cena:7.24 EUR – Naša cena:5.79 EUR

Zľava:20.00 % – Ušetríte:1.45 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 7 657 krát, 1 dnes)
 

3 Responses to Populárne v Ázii, zakázané v USA a hitom u nás! Sú rybičky Garra rufa bezpečné?

 1. Anonym píše:

  Nevím proč, ale v článku chybí hlavní využití těchto rybek a to je přírodní léčba lupénky, která může vést až k úplnému uzdravení a pokud ne, tak minimálně dochází vždy k nějakému zlepšení. Lupénka se může sice ještě někdy v životě opět objevit, ale stačí absolvovat další kůru a vše je opět v pořádku.

 2. Dana píše:

  Tak tieto rybičky poznám z televízie. Bol o nich nejaký reláciu, ako lieči kožné vyrážky. Mňa zatiaľ liečili len kapry, keď mi v rybníku ožužlávali nohy. Prvý pocit hrôza, ale potom si človek zvykne. Tak snáď hneď z vody nevyletíš

 3. Ivan píše:

  Proč se proti těmto rybičkám zvedla na Slovensku i v Čechách taková kampaň doktorů a hygieniků? No protože za jejich použití dostane peníze podnikatel co provozuje pedikůru s rybičkama a ne doktor dermatolog od zdravotní pojišťovny a farmaceutický průmysl a lékárna za masti (ti dokonce dvakrát, od pojišťovny i od klienta-pacienta) A rybička nemá kvalifikaci na rozlišení opotřebovaných kožních šupin a nemá na to razítko. Schopnost a chuť státu kecat do všeho je fantastická