google27eaa3905ca3fee3.html

Človek dokáže meniť svoju polohu, chodiť, skákať pohybovať sa, držať v rukách predmety vďaka veľmi efektívnym prostriedkom pohybového aparátu – kĺbom. Všetkých 200 kĺbov nášho tela (niektoré pramene uvádzajú od 187 až do 360 kĺbov***), dokáže koordinovane vykonávať pohyby, tak aby sa jednotlivé kosti pohybovali vo vzájomnom súlade, bez nadbytočného trenia. Keď niekoho bolia kĺby, v školskej medicíne ho pošlú na vyhotovenie RTG snímky, aby sa lekári presvedčili o rozsahu poškodenia. Na snímke sa ukáže typický obraz kostných tkanív, kĺbových plôch – hlavice kĺbu a jamky a ich prípadných zmien. Netreba zabúdať že žiadny kĺb nie je vytváraný len kostným tkanivom ale skladá sa z viacerých vrstiev. Každý kĺb je tvorený: chrupavčitými platničkami, kĺbovými väzmi, šľachami, svalmi, membránovým obalom tkanív/fasciou/, viskóznou kĺbovou synoviálnou tekutinou, nervami, lymfatickými a krvnými cievami a kožou. Spolu s kostným tkanivom je to 11 častí kĺbu. Vnútri kĺbová tekutina je v spojení s medzibunkovou tekutinou. Od ich cirkulácie a vzájomnej výmeny látok: prívodu živín a odplavovania metabolitov, závisí stav kĺbu ako celku. Hydroterapia – hypertermické kúpele môžu zlepšiť stav 8 z 11 kĺbových elementov a dosiahnuť výrazné zlepšenie celkového stavu kĺbu.

KĹBY A ZALMANOVOVE KÚPELE

Doktor Alexander Zalmanov

Doktor Zalmanov sa zameral na postupnú obnovu cirkulácie tekutín v postihnutom kĺbe, alebo kĺboch, horúcimi kúpeľami s presne dávkovanými prísadami, vyhrievaním oblasti pečene, spoločne s očistou organizmu a úpravou stravovacieho režimu. Počet kúpeľov v jednom kurze hydroterapie je závislý od konkrétneho stavu . Ak je problém len na začiatku a kĺb ešte nie je deformovaný, zvyčajne postačuje 20 – 25 procedúr. V ťažkých prípadoch je potrebných 50 – 70 procedúr.
Aby sa zlepšil stav bolestivých kĺbov, je potrebné kvantitatívne zharmonizovať medzibunkovú tekutinu lymfu a krv. V prvom rade to vyžaduje otvoriť dokorán dvere pre vylúčenie toxínov z ľadvín. Aby sa zabránilo hypoxii – nedostatku kyslíka v bunkách a tkanivách, je potrebné prehĺbiť dýchanie.

Liekom je aj pohyb . Týka sa to predovšetkým pohybu svalu – bránice, nášho „druhého srdca“. Tento neprávom zanedbávaný sval je vnútorným motorom, ktorý dáva do pohybu, krvný a lymfatický obeh. Je aj pomocníkom našich pľúc pri dýchacích pohyboch. Pokiaľ je nedostatočné dýchanie, k tkanivám sa nedostáva dostatočné množstvo kyslíka. Metabolity v kĺboch sa nedostatočne oxidujú a veľké molekuly toxínov sa nerozpadávajú na menšie fragmenty, čím zanášajú telové tekutiny. Pri slabej ventilácii pľúc a zníženom objeme dýchania doktor Zalmanov aplikoval horúce obklady hrudníka.V roku 1933 objavil formulu bieleho živicového kúpeľa.

Táto biela živicová kúpeľ je schopná otvárať uzavreté pľúcne kapiláry. V prípade chronických chorôb ďalšou efektívnou metódou Zalmanova bolo prikladanie teplého ohrievača, na oblasť pečene. Tvrdil, že bez obnovenia kapilárnej cirkulácie v pečeni je ťažké zbaviť sa väčšiny chronických ochorení. Toto vyhrievanie oblasti pečene sa vykonávalo spravidla vo voľný deň, medzi živicovými kúpeľmi.

CHRUPAVKA – TLMIČ NÁRAZOV 

Za stav kĺbu zodpovedá predovšetkým kostná chrupavka, ktorá je druhom spojovacieho tkaniva. Má hubovitú štruktúru a vystiela priestor medzi dvoma kosťami. Je vlažná, obsahuje 85 % vody. Jej hubovitosť umožňuje vodu uvoľňovať a opätovne ju pohlcovať. Okrem vody chrupavka pozostáva hlavne z kolagénu a sulfátov. Toto tkanivo vytvára pre kĺb mäkkú, elastickú perinku. Dôležité je nielen jej zloženie ale aj mikroštruktúra v chrupavke. Látky sú v nej usporiadané husto mriežkovite. Toto prostredie zabezpečuje elastickosť a schopnosť obnoviť predchádzajúcu formu po deformácii. Chrupavka sa vyznačuje schopnosťou seba obnovovania. Zdalo by sa, že bude fungovať večne. Nebýva však tomu tak a ľudí bolievajú kĺby.

Jednou z hlavných príčin bolestí v kĺboch je narušenie krvnej mikrocirkulácie v okolí chrupavky. Spôsobuje to zhoršenie procesu látkovej výmeny v danom kĺbe. Pôvodne hladký chrupavčitý povrch kosti sa stáva nerovným, drsným, objavujú sa na ňom trhlinky a chrupavka už nedokáže spĺňať svoju funkciu: ochraňovať kosti od vzájomného trenia a zmäkčovať nárazy v kĺbe. Pri pohybe sa objavujú bolesti a rozpätie pohybu sa v kĺbe zmenšuje. Deformácii podliehajú aj konce kostí, ktoré sa vrezávajú do mäkkého tkaniva. Takisto dochádza k zápalovým procesom synoviálnej blany. Bolesť postupne trvá aj v pokoji.

Medicína rozlišuje ďalšie ochorenie kĺbov, spolu až okolo 100 druhov. Popri klasických metódach liečby je veľkým pomocníkom v boji za zdravé kĺby práve živicová kúpeľ. Výskumy rôznych kliník a inštitútov preukázali, že v prvej etape používania kúpeľov nastáva silná pulzácia kapilár pokožky. Dochádza tým k zlepšeniu cirkulácie krvi a výživy dolných aj horných končatín, svalstva, šliach, väzivového aparátu a vnútorných orgánov. Zvyšuje sa úroveň metabolizmu a nastáva liečebný efekt pri atrofických a hypertrofických poruchách tkanív. Efektom kúpeľov je zlepšenie výživy chrupavčitých tkanív.

SKÚSENOSTI FRANCÚZOV 

Doktor Zalmanov svoju súkromnú prax otvoril v Paríži. V parížskych nemocniciach i dnes používajú živicové kúpele s dobrými výsledkami pri liečbe porúch pohybového aparátu. Kúpele začínajú s teplotou vody 36 stupňov. Počas 5 -10 minút sa postupne, dopúšťaním horúcej vody, rovnomerne zvyšuje teplota na 39. Po troch kúpeľoch sa teplotný režim zvyšuje na 40. stupňov. Táto teplota sa dosahuje po 12 minúte. Od piatej procedúry sa v priebehu posledných 4 minút udržuje teplota vody na 41. stupňov. Od 12 hypertermickej procedúry teplotu pod dozorom a sledovaním frekvencie pulzu zvyšujú až na 42. stupňov. Pobyt vo vode pri 41 a 42 stupňoch nikdy neprevyšuje 4 minúty. V prípade atrofie svalov, ktorá je symptómom chronickej myelopatie a je sprevádzaná zvýšeným krvným tlakom sa začína sériou žltých kúpeľov. Keď sa horné hodnoty tlaku krvi ustália pod 160 mm, začína sa k základnej dávke žltej zmesi. v postupných dávkach pridávať biela emulzia. Zmiešané kúpele sa používajú v algoritme : 2 zmiešané a jedna žltá.V prípade spondylózy, sa používajú hypertermické kúpele každý druhý deň. Táto porucha je len málokedy sprevádzaná zvýšeným tlakom krvi. Teplotný režim začína na 37 stupňoch a postupne sa dosahuje až 42 – 43 stupňov. Fázu potenia v trvaní 30 – 45 minút nasleduje ešte dvojhodinový oddych v posteli. Cieľom je zvýšenie teploty tela a krvi . Endogénne teplo dodávané organizmu zvonka pôsobí ako silný liečebný prostriedok.

Najčastejšou formou ochorenia kĺbov je tzv. artróza a artritída. Trpí ňou až 60% obyvateľov Zeme, vo veku nad 45 rokov. Na rôzne artrózy a artritídy existujú už stovky preparátov a doplnkov výživy. Také množstvo je aj svedectvom ich malej efektívnosti pri liečbe. Majú len lokálny účinok a nepôsobia na organizmus ako celok, čo sa týka medzibunkových tekutín, krvnej plazmy a lymfy. Artritídy nikdy nie sú izolované len na jednu časť pohybového aparátu. Pri tejto poruche sa pri meraní teploty rôznych častí tela potvrdzuje zníženie teploty pokožky v oblasti rúk, nôh, pliec a ďalších miest. Artritídy sa liečia žltými kúpeľami pri tlaku nad 140 mm, bielymi pri normálnom tlaku a miešanými v rozpätí: 160 -180 mm ortuťového stĺpca.

Častým problémom bývajú reumatické bolesti. Kúpele v takýchto prípadoch pomáhajú obnovovať látkovú výmenu medzi synoviálnou tekutinou kĺbu a krvou. Kúpele urýchľujú spaľovanie usadenín vyvolávajúcich bolesť v kĺboch, lymfe, krvi, mimo bunkovej tekutine. Metabolity nazhromaždené v periartikulárnych tkanivách a v kĺboch sa postupne uvoľňujú, rozpadávajú ma menšie molekuly a odplavujú.

Ischialgické bolesti so systolickými hodnotami tlaku krvi do 150 mm vyžadujú každodenné kúpele so striedaním dvoch bielych s jedným žltým. Po prvých 10 dňoch denných procedúr sa prechádza na kúpele každý tretí deň. Výsledky sú najlepšie pri hodnotách: 50-60 ml – 39 stupňov – 16 minút. Samozrejme je potrebné sa k nim prepracovať postupne.

Pri osteoporózach živicové kúpele spolu so zmenou spôsobu života a normalizáciou dýchania, pomáhajú obnoviť znížené hodnoty kalcia v kostiach späť do normálu. Obnovou krvnej a lymfatickej cirkulácie zastavujú hypokalcifikáciu a mäknutie kostného tkaniva. Metabolizmus kalcia obnovujú aj v prípade hyperkalcifikácie pri exostózach – tzv. kostných výrastkoch. Zvýšením kapilarizácie v tkanivách uvoľňujú nadbytočný vápnik z kĺbov a kostí, čím pomáhajú rozpúšťať výrastky.

Základom chronických problémov pohybového aparátu je proces postupného sťahovania, uzatvárania kapilár a zhoršovania priepustnosti ich membrán. Tým slabne výživa kĺbov a nastáva vysýchanie kĺbovej chrupky, jej starnutie a predčasné opotrebovávanie, zvráskavenie. Týmto spôsobom zvlášť trpia bedrové a kolenné kĺby, ako aj medzistavcové platničky. Pri nadváhe sa táto situácia stáva kritickou, tieto kĺby bývajú najviac zaťažované.Živicové kúpele brzdia rozpad chrupavčitého tkaniva a zlepšujú jeho výživu. Majú „chondroprotektorný“ účinok. Odstraňujú rannú stuhnutosť a opuchy. Radikálnym spôsobom kúpele pomáhajú pri začiatočných štádiách ochorení. Čím je problém chronickejší, tým je potrebná dlhšia séria procedúr. Ak je už potrebná operácia a implantácia umelého kĺbu, v tom prípade sa živicové kúpele používajú na zmiernenie bolestí a obnovu pohyblivosti.

Patologické zmeny sa môžu týkať aj medzistavcových platničiek. Degeneratívne zmeny chrupavčitého disku stláčajú miechové nervy a cievy. Na obnovu poškodenej chrupavky sú potrebné mesiace, inokedy aj rok. Aj keď sa už bolesti strácajú je potrebná veľká opatrnosť pri zaťažovaní chrbtice. Ak sa bolestivosť počas série kúpeľov zvýši, robí sa jedno až dvojtýždenná prestávka a pokračuje sa v kúpeľoch s menšou koncentráciou zmesi.

Použité zdroje: A. S. Zalmanov „Sekrety i mudrosť tela“ publikácie doktora Olega Mazura
Robert Urgela – www.zivicovekupele.szm.comaoum@atlas.cz


***There is no definitive answer to this question. The first problem is that the number of bones in a body changes. A fetus has about 300 bones, but by the time of birth, many of them have fused together. The average adult human has 206 bones.

Also, what constitutes a „joint“ is problematic. The skull is made up of a number of bony plates that knit together along their edges into a permanently fused structure that we think of as a single unit. Do we count each of those plates and where they meet each distinct other plate as a „joint“? Consequently, there is no simple or reliable answer to this question.

The number is certainly in the range of the mid-200s to the mid-300s.

Maximum is 360 joints in human body. Skull joints = 86, Throat joints = 6, Thorax joints = 66, Spine and Pelvis joints = 76, Both upper limbs = 64, Both lower limbs = 62.


Tip našej redakcie na knihu:

Thérése Bertheratová – Tělo – Dům mého života

Celá naša minulosť, od narodenia až dodnes, sa prejavuje stuhnutosťou, kŕčmi, slabosťou a bolesťami v celom našom tele. Od prvých mesiacov svojho života sme reagovali na najrôznejšie tlaky. A aby sme vydržali, deformovali sme sa. Osloboďme svoje telo a objavme jeho netušené možnosti za pomoci geniálne jednoduchého, prirodzeného “antitelocviku”!

Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 5.04 EUR, Zľava: 10.00 %


(Prečítané 1 747 krát, 1 dnes)

Comments are closed.