google27eaa3905ca3fee3.html

craniosacral2

Úžas a jednoduchosť – dve slová, ktoré pre mňa charakterizujú kraniosakrálnu terapiu. Úžas zo zistenia, že v ľudskom tele existuje okrem tepu srdca a dychu ešte jeden rytmický pohyb – pohyb mozgomiešnej tekutiny (smerom od hlavy ku krížovej kosti a späť). Dr. Sunderland a jeho nasledovníci ho nazvali primárnym respiračným pohybom, Dychom života, lebo tento pohyb ovplyvňuje aj činnosť  srdca a pľúc. Každá telesná bunka, tkanivo a orgán reagujú na prúdenie mozgomiešnej tekutiny. Táto, v obale Dura mater vypĺňa celý priestor okolo centrálneho nervového systému (mozog a miecha), tlmí nárazy, vyživuje ho a odvádza odpadové látky.

                Pohyb mozgomiešnej tekutiny sa prejavuje tromi vlnami : krátkou, strednou a dlhou. Krátku vlnu v jej rytmickom pohybe v intervale 6-12 x za minútu je možné zistiť pohmatom rúk, prúdenie mozgomiešnej tekutiny otvára a skracuje resp. zatvára a predlžuje fyzické telo (stav flexie a extenzie). Rovnako aj lebečné kosti reagujú na tento pohyb – otvárajú a zatvárajú sa ako kvet.

                Harmonizáciou pohybu krátkej vlny je možné dosiahnuť hlboké uvoľnenie telesných tkanív, ako aj centrálneho nervového systému. Napomáha harmonizácii mozgových hemisfér, zlepšeniu sústredenosti, zníženiu celkového a lokálneho napätia.

                Stredná vlna pôsobí na úrovni telesných tekutín, blahodarne vplýva na parasympatikum (regenerácia, tvorba telových rezerv), čoho dôsledkom je zvýšenie látkovej výmeny, pomáha telu zbaviť sa odpadových látok a doplniť potrebné živiny tkanivám.

                Dlhá vlna – jej sledovanie je sprevádzané nádherným pokojom, názov Dych života je pre tento pohyb naozaj výstižný.

                Jednoduchosť, s akou funguje ľudský organizmus je naozaj fascinujúca. Pri štúdiu a praxi kraniosakrálnej terapie sa mi potvrdili všetky teórie o duchovnej podstate života, rovnako aj fakt, že každý človek je sám zodpovedný za svoj život. Mozgomiešna tekutina sa tvorí v tretej mozgovej komore, tzv. zadným splavom steká do štvrtej mozgovej komory a následne prúdi okolo miechy smerom ku krížovej kosti – preto názov kraniosakrálna : cranium = lebka, sacrum = krížová kosť. Podstata spočíva v tom, že mozgomiešna tekutina je iba médium. Potenciu tejto tekutine dáva sám človek. Čím? Srdcom.

                Alice A. Bailey napísala jednu nádhernú vetu : „Telo je vozidlom duše, duša je vozidlom ducha“. Naše telo je nástrojom pre realizáciu duše (emocionálne a mentálne telo), ale aj duša je iba vozidlom, ktoré riadi duch. Každá vtelená bytosť má svoje kauzálne telo (telo príčiny). V tomto tele sú zakódované všetky úlohy, ktoré si bytosť pred vtelením predsavzala splniť. Po vtelení na svoje úlohy zabúda a jej povinnosťou, ale aj právom je rozpomenúť sa.

                Planéta Zem je školou bezhraničnej lásky. Všetko, čo sa počas ľudského života udeje, je záležitosť nižšej prirodzenosti a ukladá sa do tzv. podvedomia. To je tá mája, ilúzia života. Až na niekoľko výnimiek každá ľudská bytosť prišla na planétu Zem splácať dlhy, vyrovnávať pochybenia a vďaka nevedomosti aj zakladať príčiny pre nové zosobnenia. Nad tým všetkým je láska. Učebný predmet, učebná pomôcka, výsledné hodnotenie.

                Život v 3. dimenzii je životom zmyslov, pudov. Charakterizuje ho jediné slovo – boj. Ľudské bytosti v 3. dimenzii potrebujú k životu vonkajšieho nepriateľa – ten je ich hybnou silou.

                Život v 4. dimenzii je život v láske. Človek pochopil, že jeho jedinou možnou cestou je tvorba, ktorej základom je láska – k sebe, k blížnemu, k Zemi. Na svojej púti skúma svoje vnútorné emocionálne a mentálne procesy a kultivuje ich. Pochopil, že vonkajší nepriateľ bol často iba zrkadlom jeho vnútorných nedokonalých stránok osobnosti. Každá duša je zafarbená jedinečnými emocionálnymi a mentálnymi kvalitami. Funkčnosť tohto vozidla je plne v rukách každého jednotlivca. Duch riadi vozidlo v takom stave, v akom sa nachádza. Ak nastane neželaná reakcia napr. hnevu a následnej zlosti na vonkajší podnet, meridián žlčníka sa zablokuje a tým sa zablokuje celý kraniosakrálny systém. Predný mozog (bdelé vnímanie reality) sa odpojí a človek upadá do podvedomých vzorcov správania a riešenia situácií. Nastáva proces učenia sa cez utrpenie a bolesť. V lepšom prípade si daný, neželaný stav uvedomí a hľadá cestu späť do úrovne lásky a harmónie prostredníctvom pokory, pochopenia, odpustenia a modlitby. V horšom prípade dovedie svoje vozidlá do stavu bez energie, v najhoršom – rezignuje.

                Kraniosakrálna terapia má vo svojej podstate jediný cieľ a tým je doplnenie vnútorných, biodynamických síl človeka. Zároveň sa reštartuje mozog – počítač a človeku je opäť umožnené vstúpiť do prúdu vonkajších, biokinetických síl sveta ako list nepopísaného papiera s nádejou, že s pomocou vnútornej múdrosti nájde správnu cestu. V tom spočíva jej dar milosti.

                Vygumuj a napíš.

Roman Bajus – masáže a poradenstvo, www.lamuzza.sk


Súvisiace články:


Tip redakcie Eugenika na knihu:

Thérése Bertheratová – Tělo – Dům mého života – Celá naša minulosť, od narodenia až dodnes, sa prejavuje stuhnutosťou, kŕčmi, slabosťou a bolesťami v celom našom tele. Od prvých mesiacov svojho života sme reagovali na najrôznejšie tlaky. A aby sme vydržali, deformovali sme sa. Osloboďme svoje telo a objavme jeho netušené možnosti za pomoci geniálne jednoduchého, prirodzeného “antitelocviku”!

Pôvodná cena: 5.60 EUR, Naša cena: 5.04 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 0.56 EUR


(Prečítané 821 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.