google27eaa3905ca3fee3.html

Podráždenie môže byť vyvolané aj každodenne používanými kozmetickými prípravkami

Slnečné lúče nás v poslednom čase nielen šteklia a zohrievajú, ale často už aj pália a prehrievajú. O nebezpečenstve opaľovania sa toho už popísalo dosť. O alergii na slnko o trochu menej. Zaujímavé je najmä to, že ak ste vlani nemali takúto alergiu, tento rok sa môže pokojne objaviť. Pokožka vám odrazu pri pobyte na slnku sčervenie, bude páliť, šúpať sa a objavia sa na nej vyrážky alebo pľuzgieriky. Prečo? Špecialisti tvrdia, že príčiny čoraz častejších alergií na slnko sú dve: znečistenie ozónovej vrstvy, ktorá nás už nechráni tak, ako kedysi a oslabenie našej odolnosti. Prudkú reakciu na ultrafialové žiarenie niekedy urýchľujú aj vnútorné činitele.

Náladový organizmus

Precitlivenosť na žiarenie UV môže byť vrodená, alebo môže vzniknúť v dôsledku porúch látkovej výmeny. Niekedy prejde sama od seba, ale omnoho častejšie ostane naším trvalým sprievodcom. V tom prípade nám ostáva jediné – navždy sa vyhýbať slnku alebo sa pred ním veľmi dôkladne chrániť.

Nebezpečné lieky

Často môžu takúto alergiu spôsobiť lieky. Takmer každý liek môže zvýšiť citlivosť pokožky na slnko, ale najčastejšie sú to: sulfonamidy, tetracyklíny, lieky na vysoký krvný tlak, proti padúcnici, masti a krémy proti plesniam, niektoré antikoncepčné a hormonálne lieky! Ak užívaný liek spôsobí podráždenie, musíme v čase liečby bezpodmienečne rezignovať na opaľovanie.

Prudkú reakciu na ultrafialové žiarenie niekedy urýchľujú aj vnútorné činitele

Podráždenie môže byť vyvolané aj každodenne používanými kozmetickými prípravkami – krémami alebo parfumami. Niektoré ich zložky môžu počas opaľovania vyvolať alergickú reakciu, preto je múdre počas pobytu na slnku používať výlučne špeciálne kozmetické výrobky, určené na opaľovanie. Mimoriadne nebezpečné sú krémy s kyselinou retinovou. Pri kombinácii retinu-A a slnka môže dôjsť k spáleniu pokožky.

Zradné rastlinky

Pôvodcami alergickej reakcie na slnko môžu byť aj niektoré trávy a rastliny. Reakcia najčastejšie nasleduje po bezprostrednom kontakte s nimi (na pokožke sa objavia červené pruhy). Takéto vlastnosti majú o.i. kôpor, zeler, mrkva, arnika, chryzantéma, šalát, slnečnica, istý druh trávy, ľubovník…

Hlavné zásady v boji proti alergii na slnko:

  • Klobúk a zahalené telo sú najlepšími opaľovacími prostriedkami.
  • Neverte, že existuje zdravé opaľovanie
  • Medzi 11- 15 hodinou je pobyt na slnku absolútne zakázaný
  • Treba vedieť, že UV žiarenie preniká tak hlboko, že poškodzuje DNA, RNA, bielkoviny v bunkách a cievne steny.
  • Počet ochorení na rakovinu kože v dôsledku nesprávneho alebo prehnaného opaľovania každoročne narastá

Zmena klímy tiež spôsobuje preťaženie organizmu. Slniečko je síce veľmi dôležité pre náš život, ale treba ho užívať rozumne a s mierou.

Natália Krížová

Klobúk a zahalené telo sú najlepšími opaľovacími prostriedkami


Knižný tip:

Gennadij P. Malachov – Individuální konstituce a zdraví – Známy ruský lekár vysvetľuje teóriu troch typov ľudí založených na troch životných princípoch: vietor, sliz a žlč. Ľahko zistíte, aký typ ste vy, podľa testu v knihe. Potom tu nájdete rôzne praktické odporúčania, ukážkový jedálniček i ďalšie dôležité informácie formou otázok a odpovedí.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 2.28 EUR

Zľava: 70.00 %, Ušetríte: 5.32 EUR


Súvisiace články:


 

(Prečítané 4 221 krát, 1 dnes)
 

Comments are closed.