google27eaa3905ca3fee3.html

Človek je neoddeliteľnou súčasťou prírody a v ňom samotnom vládnu úplne rovnaké zákony, ako vládnu aj mimo neho.  Na základe takéhoto rozmýšľania Číňania objavili zákon piatich transformácií, t. j. piatich elementov. A zistili, že v prírode existuje zákon podpory, môžme povedať aj zákon lásky (naši farári a básnici radi hovoria o láske k blížnemu, k matke, deťom, manželke, hoci poniektorí ľudia cítia lásku akurát tak k jedlu, pitiu a svojmu autu).

Podľa tohto zákona na jar výrazne silnejšie pracuje pečeň a žlčník. V tomto čase tieto orgány najviac ovplyvňujú a podporujú srdce a pripravujú ho na letnú prácu, kedy srdce potrebuje viac energie než na jar. Teraz srdce naberá energiu a potom ono bude aktívne podporovať slezinu, pankreas a žalúdok, a tieto orgány zas v čase svojej aktivity budú podporovať pľúca a hrubé črevo a tie následne obličky a močový mechúr a v zime močový mechúr pripravuje pečeň a žlčník na riadnu jarnú prácu.

Nechajme farárov a básnikov, nech rozprávajú o takzvanej láske a my sa pozrime na realitu. Pre mnohých z nás začína realita ráno, keď si pomyslíme na nášho šéfa. Vtedy sme v stave povedať, že ČTM (Čínska tradičná medicína) nie je ani zďaleka taká dokonalá, ak nám rozpráva o zákone lásky, pritom my veľmi dobre vieme, čo cítime k šéfovi. Ale pozor.

Za ČTM stojí 7000 rokov skúseností a ČTM by si to nikdy nedovolila rozprávať iba o láske. Podľa nej síce existuje jedna energia Qi, pozostáva však z dvoch pólov jang a jin, z lásky a nelásky. Čo je to tá druhá, tá jinová strana? V práci nám nedá dýchať šéf, na ulici nám polícia naháňa strach, v súkromí nás kontroluje manželka, aby človek neurobil nejakú hlúposť, aby sa nekamarátil s priateľmi, ktorí sa jej nepáčia, atď. Na týchto príkladoch vidíme, že v nás a okolo nás nie je iba láska, ale aj niečo iné. Keby sme nepociťovali smútok, nevedeli by sme, čo je radosť. Všetci vieme, že existuje aj sladké, aj horké aj kyslé ovocie. Opustený partner smúti a my ho utešujeme, že všetko nakoniec bude v poriadku. Post nubile febus – po daždi prichádza slnko, tak povedia optimisti. A pesimisti hovoria o daždi po slnku. Ale povedzme ešte, že príroda sa postarala aj o rovnováhu na Zemi, vo vesmíre aj v nás. Veľa krát necítime ani smútok ani radosť a vtedy povieme, že sme vyrovnaní. Ale to nám netrvá dlho, lebo nás vždy niekto a lebo niečo vyvedie z rovnováhy.

To je hra jin a jang. Keď prichádza po dni noc, nikdy to nie je naraz, vždy prichádza aj súmrak. Z noci máme prechod na deň, ktorý sa volá úsvit. Aj tu trvala rovnováha iba chvíľu a potom zvíťazí jeden stav. A to je stav v prírode, že sa harmonicky menia periódy, pocity. Vidíme, že v prírode musí vládnuť harmónia, poriadok. A tak by malo byť aj v nás.

ČTM lekár dostával plný plat iba vtedy, keď všetci jeho pacienti boli zdraví. Ale prax v Číne ukázala, že existovali kraje, kde boli lekári chudobní. A kvôli čomu? Odpoveď je iba jedna a duálna. Niekedy kvôli jinu a niekedy kvôli jangu. A niekedy aj kvôli jinu a jangu naraz. A čo treba vtedy urobiť, aby zostal človek zdravý a lekári bohatí – ovca celá a vlk sýty? Odpoveď je rovnaká. V podstate každej veci je dynamická rovnováha jin a jang. To znamená, že je niekedy aktívny jin a niekedy jang. Keď je aktívnejší jin, viac sa musíme starať o jang a opačne. Keď sa jin a jang spolu potápajú, vtedy sa my, čínski lekári chytáme za hlavu a trochu musíme v rovnakom čase robiť na jine a trochu na jangu. Výsledky prichádzajú, ale veľmi pomaly.

Ak sa človek narodí zdravý,tak potom, keď je zdravú stravu, pije čistú vodu a dýcha čistý vzduch, mal by zostať zdravý do konca života. Tak by to malo byť. Ale v praxi je to trochu inak. Náš jang silne poskočí, keď si napríklad spomenieme na šéfa a vtedy potlačí jin. A keď tento animozitét dlhšie trvá, psychický komponent jang vplýva na vnútorné orgány (oni sú aj jin aj jang), ktoré začínajú pracovať všelijako a tá práca môže problém ešte viac zvýrazniť. V takýchto prípadoch, keď cítime nenávisť, stráda srdce, slezina, pankreas a žalúdok. Nezabudnime, že myseľ pramení zo sleziny, formuje sa v srdci a rozhodnutie sa berie z pečene a žlčníka. A už sme blízko hlbokej filozofii ČTM o začiatku choroby.

Tiež nezabudnime, jang ducha a jin tela zďaleka nezávisí len od toho, či niekto niekoho nenávidí. Máme toho ešte celú hŕbu, čo nás môže položiť do postele. Mali by si byť vedomí, že človek sa rodí, rastie a umiera v súlade s piatimi elementmi a priestore v ktorom žije. V honbe za zárobkom sa viac namáhame než nám to organizmus dovolí, dlhšie pracujeme a tým nám menej času zostáva na pasívny a aktívny odpočinok. A samozrejme ani netušíme, že prepracovanosť vedie k disharmonickej Qi. Síce chápeme, že sme unavení po dlhej fyzickej námahe, ale nezabudnime, že môžeme byť poriadne vyžmýkaní aj po psychickej práci, ako aj po nadmernej sexuálnej aktivite.

Výskumy ukázali, že psychická vyčerpanosť je horšia pre telo, lebo telo sa nie je schopné natrénovať na tento typ záťaže. Prakticky sa duch nemôže vycvičiť na dlhú záťaž, lebo prichádza ku strate Qi a disharmónii niektorých orgánov, v prvom rade srdca. Ono je z jednej strany pumpa, ktorá pumpuje krv do krvného obehu, z druhej strany srdce je sídlo ducha Šeň, ktorý je citlivý na dlhú duševnú záťaž. Vidíme, že duch Šeň, niečo, čo je v našom ponímaní imaginárne, abstraktné, zatiaľ, sídli v tvrdej časti tela. Tá čínska myšlienka zodpovedá aj nášmu ľudovému mysleniu, že má tvrdé, kamenné srdce, alebo je ten človek bez srdca. Od činnosti sleziny a srdcy závisí náš duševný život. V ideálnom prípade ľudská qi môže zvíťaziť nad všetkými chorobami. Ale už sme rozprávali o tom, že to nie je vždy tak. Rovnako ako v kartách, človek kvôli hlúposti môže prehrať svoje zdravie, kvôli duchovnému fiasku a vyčerpávaniu esencie v ľadvinách. Samozrejme, že sa choroba nemanifestuje hneď. Ona musí prejsť v niekoľkých fázach. Od duchovno – mentálnej sféry k energetickej, funkčnej a orgánovej poruche.

Niekedy môže prejsť aj 20 rokov od prvej do poslednej etapy. Číňania povedia, že patogénny faktor, napr. vietor, fúka na naše telo a nakoľko náš ochranný Qi nie je dosť silný, aby zadržal vietor na povrchu, vietor útočí na meridiány a trochu hlbšie do organizmu. Keď tá brána padne, ide sa ešte hlbšie do tela cez meridiány, krv, do vnútorných orgánov. Ak je ochranná Qi aj naďalej slabá, prichádza k bolestiam. Dalo by sa uzavrieť, že je dôvod všetkých našich problémov neschopnosť vnútorností nášho tela bojovať s pôvodom ochorenia. A duch Šen? Veľa krát ľudia, ktorí prichádzajú k nám na vyšetrenie budú prekvapení, keď im povieme, že by bolo najlepšie, keby odišli k svojmu kardiológovi na vyšetrenie, lebo sa vidí veľká záťaž na srdce. Srdce sa zdá byť zdravé, ale energetický status ukazuje na možnosť skorého problému. Ľudia poslúchnu a po pár dňoch sa vrátia s úradným EKG a nálezom. Vtedy im povieme, že EKG a vyšetrenia ukazujú na problémy, kedy už prešli všetky fázy a vtedy ich aj laboratórium môže objaviť. My dokážeme odhaliť náchylnosť na problémy, keď sa choroba ešte ani neprejavila. Pulz na ruke, vysoká presnosť Imago diagnostiky, doteraz najviac pomohli našim klientom vyhnúť sa  nebezpečenstvu. Niekoľko neveriacich sa ohlásilo po mesiacoch alebo roku, že sme mali pravdu, že nás prídu navštíviť hneď po tom, ako sa vrátia z nemocnice. Tí, ktorí počúvajú naše rady, bývajú po určitej dobe spolu so svojim kardiológom dosť prekvapení, lebo naozaj prišlo k radikálnym zmenám v ich zdraví a správaní. Človek rozhodnejšie chodí, pevnejšie stisne ruku, silnejšie hovorí, má pokojnejšie sny a je ich menej, zmierený výraz tváre. Niekedy sme schopní odhadnúť aj päť rokov dopredu, ako sa bude nejaký organizmus správať. A vidieť to aj spätne.

Príklad 1
Po podrobnej anamnéze sme prišli k vyšetreniu. Pacientka povedala, že jej odstránili maternicu kvôli rakovine. Keď sa maternica objavila na obrazovke, povedal som jej, že si vážim myslenia kolegu, ale v tomto prípade by som nikdy neoperoval maternicu, lebo nešlo o rakovinu, ale o eróziu maternice a zápalu krčka maternice. To nie je dôvod na takú radikálnu operáciu, lebo maternica v tele ženy má viac funkcií. Vtedy sa priznala, že jej primár povedal, že už má deti a že by to niekedy možno mohlo prejsť na rakovinu. Teda rakovina to nebola. Išlo iba o Môže byť niekedy. No mohli sa nohe tejto pacientky objaviť veľké škaredé krčové žily. Aby sa to nestalo, preventívne by možno bolo, podľa logiky oficiálnej medicíny, potrebné odrezať nohu. A  pre každý prípad obe. Možno viete, že sa v Nemecku ročne operuje 170 000 rúk, nôh, pŕs, materníc, a z toho 100 000 zbytočne. No na našu medicínu sa nesmieme hnevať, aká je, taká je, lepšiu nemáme. Ale práve preto, lebo nie je taká, akú by sme chceli mať, musíme dať  možnosť aj inej ceste. Jednou z nich je aj TČM. Keď ide o urgentný stav, prosím vás, nezaváhajte a okamžite choďte na kliniku. Ale keď ide o chronické choroby, kde všetko má čas, príďte k nám. V spolupráci vás, vášho lekára a nás môže byť výsledok prekvapujúco dobrý.

Príklad 2
U jedného pacienta z Bratislavy sme po podrobnej anamnéze dokázali  všetky problémy, ktoré boli uvedené ako diagnózy v lekárskej správe. Ale upozornil som človeka aj na niektoré chybné skryté možnosti, ako aj na problém kŕčových žíl pravej nohy, ľavú stratil pri náraze kamiónu, ktoré môžu byť aj následkom skrytej jemnejšej formy cukrovky. Ale aj srdca, t.j. duševnej nerovnováhy, nespokojnosti, ktorá môže spôsobiť, že sa prasknutá kŕčová žila nikdy nezahojí, kým sa znovu nedostaví duchovný mier. Avšak nepomohlo, že sa ten človek rokmi presvedčil o kvalite môjho vyšetrenia. Na obrazovke videl obraz žlčníka, ktorý mu vyoperovali kvôli kameňom žlčníka pred mnohými rokmi. Na základe tohto obrazu som mu povedal, že to nemuseli operovať, lebo by mu  každý liečiteľ na dedine dal túto vrstvu kameňov preč bez operácie a bezpečne. Okrem toho som mu vysvetlil, že vlna zo slúchadla nejde do brušnej dutiny, ale bezpečne komunikuje s mozgom a mozog má všetky informácie o tele. A na obrazovke vidím zdravotný stav jeho žlčníka, takého, aký si ho mozog pamätá. Keby sa vyliečil bez operácie, mozog by akceptoval novú informáciu o vyliečení žlčníka a po operácií všetko ostane po starom. Samozrejme to nechcel pochopiť kvôli predsudkom, ktoré pramenia zo srdca. Duch Šen mu nepovolil, že to, čo vidí a počuje, môže byť pravda a preto to tak vojde do jeho srdca. Pri rozlúčke som mu povedal, nech si dá pozor na slezinu, pankreas a srdce, lebo by skoro mohol ísť do nemocnice, kvôli nohe. Nepočúval ma, lebo stále rozprával o obraze žlčníka na obrazovke, ktorý si nechal vyoperovať pred rokmi. Žiaľ, odišiel hlboko nespokojný. Po týždni sme sa od jeho manželky dopočuli, že je pán v nemocnici kvôli kŕčovým žilám aspoň na dva týždne. Zatiaľ. Inak vždy sa snažím vysvetliť, že zmyslom dobrého vyšetrenia je zistiť, ako ďalej, aby sme ustrážili náš Qi (zdravie) v tele. 

Pri pomoci ľuďom s problémami srdca  sme postupovali nasledujúcim spôsobom

  • hneď sme sa snažili psychicky uvolniť pacienta,
  • premeniť spôsob stravovania a určiť spôsob prijímania tekutín počas dňa,
  • múdrami (pozíciami prstov – indický spôsob) mu umožniť permanentné cvičenie aj doma, ktoré ho chránia od infarktu a straty energie,
  • naordinovali sme akupunktúru, aby sme urobili energetický balans v meridiánoch, ako aj shiatsu a tui-na,
  • navrhli sme určité bylinky a kúpele na ruky,
  • úmysel bol vždy zmieriť duch Šen a viazať ho na srdce a zlepšiť činnosť sleziny a pankreasu,
  • pomocou huby reishi sme doteraz vo všetkých takých situáciách dosiahli prekvapujúce zlepšenia, jediný problém je v tom, že reishi je vzácne, zriedkavé a drahé


Tip našej redakcie na knihu:

Wang Čchuan-Kuej – Automasáž podél meridiánů a akupunkturních bodů – Praktická príručka vás od základov zoznámi s jednoduchou a účinnou liečebnou metódou. Prehľadné ilustrácie a jasné vysvetlenia, konkrétne postupy rozdelené na preventívnu a regeneračnú starostlivosť o zdravie (dlhovekosť, zníženie nadváhy, zdravé zuby atď.) a na pomoc pri konkrétnych ťažkostiach (bolesť hlavy, nádcha, vysoký tlak, cukrovka a ďalšie).

Pôvodná cena: 9.90 EUR, Naša cena: 7.92 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 1.98 EUR

 


(Prečítané 3 065 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.