google27eaa3905ca3fee3.html

makovice-bieleho-maku

Ešte pred štyridsiatimi rokmi pri spomienke maku sa nám všetkým vybavila lákavá predstava dobrých kysnutých koláčov, ktoré sa piekli v čase žatvy alebo nejakého sviatku. Taktiež sme poznali aj makový olej na prípravu kulinárskych špecialít, ako aj na prípravu rôznych maliarskych farieb.

V dnešných časoch pri spomínaní maku i makového oleja na mojich prednáškach na Slovensku a v Rakúsku sa publikum zasmeje, hlasno komentujúc ako sa z toho vyrába opium.

Informácie o vojnách kartelov z Kolumbie a bojoch o makové polia v Afganistane zaplavili médiá a potlačili informácie o pravých hodnotách maku a makového oleja, ktoré nám v našej stresovej dobe môžu veľmi silno pomôcť.

Zo starých spisov z dôb antických olympijských hier a príprav bojovníkov pred samotným zápasom vieme, že účastníci hier varili mak vo víne a pridávali med aby dostali silu a čo je ešte dôležitejšie, zbavili sa strachu a dosiahli toľko potrebný pokoj a koncentráciu.

Mak a makový olej získavajú z toho istého maku, z ktorého sa získava aj opium. Latinský názov Papaver somniferum hovorí, že mak prináša sen. Opium sa získava z rôznych sort makov ktoré obsahujú priemerne 10% alkaloidov morfia, thebaina, kodeina, i oripavina. Ešte zelené makovice sa narežú a dlhú dobu z nich vyteká surové opium. Počas výroby opia nesmie 2-3 mesiace pršať, inak je úroda zničená. Teraz je už jasné, prečo sú spomínané suché krajiny zaujímavé pestovaním maku, kvôli výrazne suchej klíme. Ak sa mak nechá aby dozrel, ako je to obyčaj u nás, už sa viac z maku nemôže vylúčiť surové opium, maximálne tak z niektorých častí suchých stoniek. Australia, Turecko i India sú hlavnými pestovateľmi maku na zdravotné účely a želanie je zapojiť aj Afganistan kvôli myšlienke, aby sa týmto spôsobom legalizovala výroba opia a zabránilo ilegálnemu obchodu.

Teraz, keď vieme o maku o niečo viac nie je čudo, že starí grécky lekári používali rovnakým dielom mak ako sedatívny prostriedok, ale tak isto sa vraví že makový olej dávali /niekedy aj v kombinácii s olivovým olejom/ na zmiernenie fyzickej aj psychickej bolesti a ženám ešte doporučovali natierať prsia ako prevenciu rakoviny prsníkov ktorá bola známa už aj v tých časoch. Na svojich prednáškach sa hlavne odvolávam na makový olej získavaný výlučne lisovaním za studena pri teplote medzi 17-20 C stupňov, koľko je i predpokladaná najnižšia teplota v noci v čase vegetácie maku v našich podmienkach.

A tiež je zaujímavé vedieť niečo aj o chemickom zložení makového oleja. Olejný mak obsahuje v priemere 30-55% kvalitného makového oleja. Ak sa olej lisuje na nízkych teplotách výdatnosť je nižšia. V 100g maku máme 1400mg kalcia a vo veľkom množstve mak obsahuje fosfor, železo, zinok, vitamíny B1, B12, fytosteróny, tokoferol, ako aj minimálne množstvo alkaloidov. Zrelé semeno neobsahuje ópium a preto sa netreba obávať konzumácie makového oleja.

Zloženie:

 • Palmitová kyselina C16 : 0 8 – 18,7 % nasýtená mastná kyselina
 • Stearová kyselina C 18:0 1,9-4,3% nasýtená mastná kyselina
 • Olejová kyselina C 18:1 11 – 30% nenasýtená mastná kyselina omega-9
 • Linolenová kyselina C 18:2 52,6 – 75% nenasýtená mastná kyselina omega-3
 • Alfa-linolenová kyselina C 18:3 0,16-5% nenasýtená mastná kyselina omega-3

makový olej harmonizuje ducha

Makový olej je svetložltej až pomarančovožltej farby. Aróma je maková a pripomína aj lieskový orech. Je to chuťovo veľmi jemný olej, ktorý si z hľadiska čínskej medicíny nesie v sebe jinovú – ženskú energiu.

Alergie na makový olej sú možné tak, ako aj na čokoľvek iné, ale sú veľmi zriedkavé. Napriek tomu treba olej najskôr vyskúšať tak, že sa natrie predlaktie, počká sa určitý čas a potom sa prejde na užívanie malej lyžičky a až potom na normálne množstvo predpísané odborníkom.

Makový olej v kombinácii s liekmi predpísanými od lekára pomáha v nasledujúcich situáciách:

 • Angína pektoris a pri spazmoch vaskulárnej sústavy. Vtieraním makového oleja do kože sa normalizuje práca kapilárnej sústavy a následok je normalizácia krvného tlaku. Pre ten účel sa môže makový olej miešať s ružovou vodou. Jedna lyžica makového oleja a tri lyžice ružovej vody zamiešať a v ťažších prípadoch podľa možností natrieť viac krát denne celé telo.
 • Migréna. V prípade migrény treba piť denne dostatočné množstvo vody, ktoré sa rozlišuje od osoby do osoby. 3x denne pred jedlom rozpustiť čajovú lyžicu makového oleja v ústach a zhltnúť. Čelo, spánky a zátylok podľa možnosti viac krát natrieť hore uvedenou zmesou.
 • Neuropatia. V prípade takejto diagnózy, berte 2x denne, ráno a večer, 1 čajovú lyžicu makového oleja a na obed 1 polievkovú lyžicu vždy pár minút pred jedlom. Viac krát denne natrieť choré miesto so zmesou ružovej vody a makového oleja.
 •  Spazmolitický účinok. Pri takejto diagnóze platí postup ako pre neuropatiu.
 • Chronická únava. Makový olej v relatívne krátkom období odbúrava syndróm chronickej únavy, ale pozor, pri takejto diagnóze musíte podozrievať možnosť, že v sebe máte viac parazitov, húb, plesní, diabetes a pod.
 • Stresové podmienky. Makový olej zo srdca odporúča ľuďom ktorí pracujú a žijú v stresových podmienkach. Pod tým myslíme aj psychické aj fyzické námahy.
 • Zvlášť by som zdôraznil výborný vplyv makového oleja pre športovcov, ktorí sú pod psychickým a fyzickým nátlakom. Použitie makového oleja vrelo odporúčame práve pri emotívnych záťažiach a podráždenosti. Napríklad v prípade straty partnera, príbuzných, z hocijakých dôvodov sa odporúča užívanie makového oleja. Po verbálnom dueli alebo nejakej inej konfliktnej situácii siahnite radšej po makovom oleji, ako po čokoláde, alebo tabletke na upokojenie. Ako rýchlo makový olej začne účinkovať, závisí od optimálnej úrovne vášho cholesterolu. Tá v žiadnom prípade nemôže byť nízka.
 • Reumatické ochorenia. Už je veľmi známe ako lieky oficiálnej medicíny na túto chorobu negatívne vplývajú na naše telo. Preto máme z toho radosť že v makovom oleji máme zdravý alternatívny spôsob liečby. Z jedálneho lístka musíme vyradiť všetky bielkoviny živočíšneho pôvodu. O tom sa poraďte s vaším konzultantom. Makový olej berte 3x denne, ako sme uviedli predtým. Viac krát denne natrite postihnuté miesta zmesou ružovej vody a makového oleja. Odporúčajú sa aj obklady s hlinou.
 • V tehotenstve sa odporúča piť a potom aj v čase dojčenia.
 • V masérstve je to vysoko cenený olej, ktorý výrazne pomôže pri problémoch s cirkuláciou.
 • Starostlivosť o malé deti. Prosíme vás pred kúpou oleja pre malé deti prezrite zloženie oleja na etikete. 99% oleja pre vaše deti sú vyrobené z nafty /parafín/. Moje odporučenie pre vás, obráťte sa radšej na prírodné oleje lisované za studena. Pri prebaľovaní vám zo srdca odporúčam natrieť vaše bábätko zmesou 3-5 polievkových lyžíc ružovej vody a jednou lyžicou makového oleja lisovaného za studena. Výsledky vás príjemne prekvapia. Rôzne zápaly a menšie ekzémy sa z kože vášho dieťaťa môžu veľmi rýchlo stratiť.
 • Kozmetika:
  • makový olej veľmi dlho udržuje vlhkosť kože. Zvyšuje vlhkosť a minerálnu rovnováhu v koži.
  • pre suchú a citlivú pokožku v kozmetických prípravkoch ako aj samotný olej pomiešaný s ružovou vodou. Koži dodá zamatový vzhľad.
  •  iba makový olej ako i kombinácia s ružovou vodou vyhladzuje drobné vrásky okolo očí.

Hydratujúci spray na tvár a telo Marushka maková

Makový olej odporúčam premieľať (mlgať) v ústach, pri ťažších chorobách a silných psychických záťažiach päť krát denne jednu až dve polievkové lyžice, pätnásť minút/5×15/ a potom BEZPODMIENEČNE vypľuť, pretože iba tak dosiahneme cieľ. Toto pätnásť minútové mlganie musíme rozlišovať od užívania makového oleja pred jedlom, kedy sa nechá olej rozpustiť, t.j. pomiešať so slinami v ústach a prehltnúť.

Mali sme prednášku v Martine. Od jednej milej a veľmi vďačnej pani sme dostali jednu Marlenku, ktorá bola na stole a už ju niekto trochu nahryzol. V tej chvíli prišla za nami pani Jana a povedala, že nám ďakuje za koláč, ktorý sme jej ponúkli, ale nechce. Vravela, že dva týždne brala jeden náš prostriedok a prestala mať chuť na sladké. „Spravila som ho podľa návodu. Upravila som stravu a beriem prípravky aj oleje a riadila som sa vašimi radami. Už nekrvácam.“

Tejto pani som poradil, nech si ešte spraví klystír so sódou bikarbónou a nakoniec nech si dá pol až jeden dcl makového oleja do konečníka a nech to zadrží ako najdlhšie môže. A dnes jej, aj vám ponúkam recept, ako pripraviť fazuľové struky s  makovým olejom.

RECEPT

 • Do rozpálenej panvice pridať 3-4 PL vody a jednu malú lyžicu makového oleja. Pridajte 250g fazuľových strukov. Po pár minútach pridajte jeden strúčik prelisovaného cesnaku, opražte ešte 2-3min. Nezabudnite šetrne posoliť. Po ukončení dajte do sklenej misky a prelejte 1Pl makového oleja a citrónovou šťavou. Servírujte na veľkom tanieri a k tomu pridajte tvaroh s ľanovým olejom podľa návodu Dr. Budwigovej.

Buďte mi zdraví.

Dr. SubotićOdporúčané knihy:

Barbara Temelie – Výživa podle pěti elementů – Praktické rady a odporúčania, na základe ktorých môžete prostredníctvom stravy dosiahnuť fyzickú aj psychickú rovnováhu, čo znamená mimo iné aj prevenciu proti chorobám, prípadne doplnok liečebného procesu. Autorka opisuje prejavy nerovnováhy energií jin a jang. Chce upozorniť na určité princípy a zákonitosti, ktoré majú svoje opodstatnenie. Mnohí z nás už vedia, že celý vesmír, a teda aj náš vlastný organizmus, funguje na princípe vzájomnej rovnováhy dvoch energií – jin a jang. Strava a spôsob jej úpravy výrazne vplýva na rovnováhu týchto energií v našom tele. Vaša celodenná vitalita a nálada bude závisieť od toho, čo si dáte na raňajky, alebo čím si zaťažíte organizmus počas dňa. Aj keď sa asi nedá prejsť na tento výživový systém naraz, určite každého pri čítaní napadnú aspoň drobné zmeny, ktoré by sa mohli objaviť vo vašom jedálnom lístku. A malé zmeny sú vždy základom veľkých zmien. Táto kniha vám k nim určite dopomôže. Po jej prečítaní v sebe pocítite novú silu a chuť cielene sa postarať o svoje zdravie.

Pôvodná cena: 7.60 EUR, Naša cena: 6.46 EUR, Zľava: 15.00 %, Ušetríte: 1.14 EUR

+

Barbara Temelie – Kuchařka podle pěti elementů – Skvelá príručka pre všetkých, ktorí sa zaujímajú o zdravú výživu, ako aj o čínsku medicínu. V prvom rade tu nájdete množstvo receptov. Na konci každého receptu sa uvádza liečivé pôsobenie daného jedla a odporúčania v súlade s princípmi tradičnej čínskej medicíny. Prílohou knihy je prehľadný plagát a abecedný zoznam potravín, kde sa uvádza, k akému prvku potravina patrí a aký má tepelný účinok.

Pôvodná cena: 11.55 EUR, Naša cena: 9.24 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.31 EURSúvisiace články:


 

(Prečítané 7 472 krát, 1 dnes)
Tagged with:
 

Comments are closed.