google27eaa3905ca3fee3.html

pregfeetg_600x450Opuchnuté nohy nie sú vecou starnutia, hoci je veľa ľudí ochotných uveriť tomu. Pravdou je, že opuchnuté nohy vznikajú z nadváhy, zlej životosprávy a nedostatku pohybu. Okrem toho opuchy, ktoré väčšinou postihujú obe nohy rovnako, sú príznakom nejakej vážnejšej choroby. Sú sprievodným znakom poruchy srdca, pečene, sleziny. Nedostatočnej funkcie ľadvín, pľúc alebo iných orgánov s vnútorným vylučovaním, či s bielkovinou v ľadvine.

Často súvisia s činnosťou pohlavných orgánov. Je veľmi nebezpečné, ak si ľudia, ktorí majú opuchy po celom tele a tvári povedia, že len trochu pribrali a oči, že majú opuchnuté od únavy, inak nič vážne. Lekára obvykle navštívia až vtedy, keď už nenájdu topánky, do ktorých by sa zmestili ich unavené nohy.

Rovnako nebezpečné sú asymetrické opuchy nôh. Tie zväčša spôsobuje žilová nedostatočnosť a zlá práca cievneho systému. To znamená, že krv nie je dokonale odvádzaná z nôh k srdcu, nie je prefiltrovaná do medzibunkového priestoru, teda do miest kam patrí, a tak vytvára opuchy. Zlú funkciu žíl často oznamujú krčové žily, ktoré nemusíme vždy vidieť aj navonok.

Ešte nebezpečnejšie sú tie, ktoré postihnú len hlboký vnútorný cievny systém a my laici nemáme ako zistiť, že ich tam máme. V prípade krčových žíl je najnebezpečnejšia možnosť vzniku krvnej zrazeniny, ktorá sa potom môže dostať do srdca alebo do pľúc a spôsobiť embóliu a smrť. Ak máte opuchnuté nohy a Dr. Subotič sa vás spýta na hemoroidy, nemyslite si o ňom nič zlé, on už vie čo robí.

Hoci sa opuchnuté nohy vyskytujú hlavne u ľudí po päťdesiatke, nemyslite si, že je to nutnosť starnutia. Hlavná spojitosť medzi pacientmi s opuchmi nôh je, ich životný štýl. Obzvlášť náchylný na toto ochorenie sú pacienti s nadváhou, milovníci mastných mäsitých jedál, ľudia, ktorí veľa solia, ľudia so sedavým zamestnaním, alebo s neliečenými chorobami srdca a pľúc. Ak je opuch väčší ráno, dajú sa predpokladať problémy s ľadvinami a pľúcami ak cez deň smerom k večeru, ide skôr o srdce a cievny systém. Samozrejme, že tu hrá rolu aj genetika.

Vo všeobecnosti sa opuchnuté nohy viac vyskytujú u žien ako u mužov. Je to preto, že muži majú od prírody lepšie vyvinutý svalový korzet ako ženy. A preto ak sa nechcete stať pacientkami Centra tradičnej čínskej medicíny alebo slovenských zdravotníckych zariadení, hor sa na šport. Nič však nesmiete preháňať.

Spracoval(a) : Mária Novická

Zdroj: lady.sk


Image-for-Swollen-feet-article


Súvisiace články:


thumb


(Prečítané 12 198 krát, 1 dnes)
 

3 Responses to Tradičná čínska medicína – opuchnuté nohy

 1. Zdenka píše:

  V článku sú pekne spomenuté ochorenia, ktoré môžu spôsobovať opuchy nôh. Tiež sa mi páči upozornenie, aby to ľudia nebrali na ľahku váhu. Doplnila by som možno ďalšie príčiny opuchy nôh z pohľadu maséra, kde problém tkvie v lymfatickom systéme a na to sú výborné lymfodrenážne masáže.

  Z pohľadu indickej medicíny ájurvédy je zas problém v nevhodne zvolenej strave. Viac o tom píšem v článku.

 2. Katka píše:

  ja mam opuchnute nohy vacsinou kvôli krcovym zilam jedno sa mi spaja s druhym, moja rada je priessnitz gel na zily a cievy, najlepsie mi pomaha

 3. Shaq píše:

  Mária Novická – čo je to „ľadvina“?