Čo treba na šitie odevov (1.časť): Výber látky, alebo kožky

Je to ľanové, alebo konopné plátno, ktoré bolo kedysi pestované bez použitia chémie
VÝBER LÁTOK
Šijeme buď z látky , alebo z kožky (kože, kožušiny). Duchovne najčistejšie látky sú domáce plátna z pôjdu od prababky. Je to ľanové, alebo konopné plátno, ktoré bolo kedysi pestované bez použitia chémie. Ľanové, alebo konopné rastliny sa najprv močili, potom lámali, česali, vyrobilo sa pazderie a z toho sa na kolovrátku priadla priadza. Z nej sa na tkáčskom stave tkali látky, spravidla okolo 60 – 70 cm široké. Takéto plátno – vyše 10 m dlhé – sa uskladňovalo v baloch v drevených súsekoch (truhliciach), kde bolo chránené pred prachom. Pri troche šťastia sa dá ešte zohnať domáce plátno v bale, alebo v podobe posteľného plátna – teda zošité z dvoch pásov. Dnes už takéto plátno bežne nikto nevyrába. Tiež sa ešte vzácne dá objaviť staré súkno, alebo kúpiť tenšie – nové. Súkno sa netká z rastlinných vlákien, ale z ovčej vlny. Ovčia vlna sa dá tiež ubiť do menej pevného filcu. Z ľanového plátna, z jemnejšieho, šijeme skôr košele a šaty. Z konopného, hrubšieho , skôr nohavice, kapsy a vesty. Plátno môže byť aj ľanovo konopné. Zo súkna sa šili nohavice – hološne, vesty i kabanice. Viac ubité – hustejšie plátno, vydrží dlhšie.
SKÚŠKA OHŇOM
Rozvoj priemyslu napomohol tkaniu ľanu a konopy továrenskými strojmi. Tkáčsky priemysel bol u nás už v období socializmu nahradený chemickým . Ľan a konopu vytlačili z ropy vyrobené umelé vlákna, ktoré nesú v sebe okrem chemicky spracovaných uhľovodíkov aj duchovné stopy ropných vojen. Ako prírodná látka je dnes najrozšírenejšia bavlna. Tá sa pestuje azda najchemickejším spôsobom v dejinách – dnes je už zväčša geneticky upravená, aby zniesla vysoké dávky herbicídov, ktoré v krajine ničia, poškodzujú, alebo ohrozujú všetko živé, čo tam predtým rástlo. Pestovanie ľanu a konopy sa žiaľ, ani po páde socializmu na Slovensku už nepodarilo obnoviť. Toto odvetvie priemyslu takmer zaniklo, avšak našťastie nie úplne. Ako zistíme, či je látka naozaj prírodná, bez pridaných ropných, a teda umelých vlákien? Najistejšia je ohňová skúška, stačí zapáliť malý kúsok (pásik) látky. Prírodná tkanina zhorí na tlo, kým umelá, alebo čiastočne umelá, sa škvarí. Z fabrických prírodnejších látok sa dnes dá zohnať napríklad bielené i nebielené režné plátno, tiež posteľné bielizeň, obrusy a podobne. A samozrejme metrový textil. Ak je to chemicky príliš vybielené, môžeme to spätne prifarbiť bylinkami, čiernym čajom, drevnými hubami a podobne. Staré prírodné plátno chránime pred chemickým bielením bežnými pracími práškami s avivážou a podobne, pfú. Perieme v jadrovom mydle alebo v pracej sóde, prípadne jemne v „jari“ . Najšetrnejšie je bezpohybové pranie v zliatom popolnom lúhu. Najlepšia je na pranie dažďová voda.
VÝBER KOŽIEK

Najlepšie, z duchovného hľadiska, sú kožky zo zvierat, ktoré neboli úmyselne zabité
Najlepšie, z duchovného hľadiska, sú kožky zo zvierat, ktoré neboli zabité (boli uhynuté), alebo zo zvierat, ktoré neboli zabité úmyselne (napríklad na ceste). Lepšie sú, z duchovného hľadiska, kožky zo zvierat, ktoré neboli zabité kvôli kožke (dajú sa zohnať z prírodných chovov, alebo od poľovníkov, ktorí ich vyhadzujú (zakopávajú). Duchovne najmenej vhodné je kúpiť kožky zo zvierat zabitých kvôli kožušine. S výnimkou oviec je veľký rozdiel medzi zimnou a letnou kožušinou. Kožušina je teda koža so srsťou. Na zimný kožuštek je teplejšia zimná kožušina, ktorá je hustejšia a väčšia, alebo má navyše okrem bežných chlpov aj podsadu . Dobrá je kožušina prechodová. Začiatočník (i skúsenejší) si môže zohnať na šitie aj poškodené kožky, ktoré sa dajú opraviť (podlepiť , podšiť , zošiť…). Kožku alebo kožušinu vie vypracovať kožkár (garbiar), alebo si ju môžeme vypracovať sami (je to veľmi náročná vec). Kožušina sa spracúva čerstvá, alebo vysušená. Nemala by sa spariť. Nasolená sa ľahšie udrží, ale je menej pevná. Kožka sa dá odsrstiť pôsobením popolného luhu, alebo vápennej vody. Prírodne sa dá spracovať napríklad v dubovom triesle – napríklad kravská na opasky. Takáto má krásnu hnedú farbu. Ak je odsrstená časť hladká, nazýva sa hladenica – nespracúva sa celkom do mäkka. Mäkšia – napríklad na švihle (remence) je mazľavá kravina. Na bubon sa používa celkom surová, len odsrstená koža. Voláme ju „surovizňa“ (niekto „rohaid“).
VÝROBA KOŽIEK
Najstarší spôsob výroby kožky je žuvaním. Človek sa nasýti šťavami a tukom a ostane po ňom vyžuvaná kožka. Toto asi robiť nebudeme. Ďalší spôsob výroby kožky je s pomocou mozgu zvieraťa (s prípadným pridaním rozdrtenej pečene). „Mozgovica“ je bez pomoci skúseného a aj s jeho pomocou náročná a spočiatku zdĺhavá. Tiež je náročná na priestor. Toto asi teraz tiež robiť nebudeme. Prírodne sa dá kožka spracovať aj s pomocou popolného lúhu a tuku. Alebo s pomocou mydla, ktoré je v jadrovej podobe vlastne spojením tuku s luhom. Toto si môžete doma skúsiť. Je to tiež náročné, a na rozdiel od „mozgovice“ to nepáchne. Najmenej chemicky sa dá kožka, alebo kožušina spracovať s pomocou silne riedenej kyseliny mravčej. Najtenšie kože aj s pomocou octu. Chemické spôsoby popisovať tu nebudeme. Robia ich kožkári (garbiari) rôznymi spôsobmi. Čím je koža chemickejšie spracovaná, tým je menej pevná. Taká sa ľahko trhá a po výrobe aj dosť chemicky smrdí. Dnes sú dovážané najlacnejšie a najchemickejšie kožky z Poľska, niektoré sa dajú roztrhnúť ako papier, treba si dať na to pozor. Ak chceme z kože šiť, zdôrazníme kožkárovi, aby kože vôbec neorezával. Ak ideme šiť zo starých kožušín, súkna a podobne, dajme si pozor, aby v nich neboli mole. Surové kože okrem molí ohrozujú aj kožojedi. Vetranie a dym pomáhajú udržať ich v poriadku.
—
Súvisiace články:
Tip redakcie Eugenika:
Peter Weleslaw Kuzmišín – Bohovia starých Slovanov
Jedinečné dielo! Slovami autora:
„Svarog, Perún, Veles – kto by nepoznal tieto staré slovanské božstvá? To som si myslel pôvodne i ja predtým, než som začal pracovať na tejto knihe. Prišiel som však na to, že väčšina z nás vie o božstvách našich predkov veľmi málo. Poznáme rôzne staroveké mýty: grécke, rímske… poznáme množstvo božstiev indických či tibetských, ba aj o Ódinovi alebo Thórovi toho vieme viac, ako o našich pôvodných slovanských božstvách. A tak som sa podujal na napísanie tejto knihy, ktorá nemá byť vedeckou publikáciou, ale skôr takou slovanskou Odyseou. Nájdete tu staré, takmer zabudnuté legendy, ako aj opisy bohov a démonov slovanského panteónu. Dozviete sa, ako asi naši predkovia svojich bohov vzývali, ako sa k nim modlili aj čo im obetovali.
Pri písaní som čerpal informácie z rôznych zdrojov. Nielen zo slovenských či českých, ale aj z poľských, a v neposlednom rade ruských a ukrajinských.“
Pôvodná cena: 13.20 EUR, Naša cena: 11.88 EUR, Zľava: 10.00 %, Ušetríte: 1.32 EUR
Nájdete nás aj na facebooku:
Zaujímavá informácia pre čitateľov:
„Affinity proces“ je dôležitý nástroj, ktorý sa používa v práci Paula Ferriniho, aby ľuďom pomohol vyjadrovať sa zodpovedným a súcitným spôsobom. Ak by ste mali záujem vyskúšať si tento proces nezáväzne a zadarmo (buď osobne, alebo aj telefonicky), kontakt:
Libor Modrovský, liboreg@gmail.comKategórie
- Ako ďalej?
- Alternatívne zdroje energie
- Astrológia
- Ayurvéda a India
- Celostná medicína
- Cestovanie
- Channeling
- Čo čítam
- Deti a rodina
- Ego a vedomie
- Egypt a pyramídy
- Feng shui, Vastu a architektúra
- Filozofia a teológia
- Hravo zdravo
- Hudba a spev
- Humor
- Hypnóza a regresná terapia
- Indigové deti
- Iné dimenzie
- Jóga, Tai Chi, Qi Gong
- Karma a reinkarnácia
- Kniha týždňa
- Knihy
- Láska a vzťahy
- Liečiteľstvo
- Ľudia
- Meditácia
- Modlitba
- Moje najmilšie knihy
- Mystika
- Nezaradené
- O anjeloch
- Pedagogika po novom
- Poézia, umenie
- PR články
- Pránická strava
- Príčiny chorôb
- Psychológia
- Recenzie kníh
- Recepty zdravej kuchyne
- Rodinné konštelácie
- Rodné duchovno
- Rozhovory
- Šamanizmus
- Sexualita a tantra
- Spoločnosť
- Strava a očista
- Tao a Čína
- Tarot a veštenie
- Terapia
- Tibet
- Tip na knihu
- Tradičná čínska medicína
- Umenie života
- Veda a technika
- Video
- Záhady
- Zdravá výživa
- Zen
- Životný štýl
Autori
Prihlásiť/Odhlásiť sa
Archív
O autorovi:
Slovenský hudobník, spisovateľ, šíriteľ vedomectva a pôvodnej duchovnej kultúry. Viac na www.ved.skNajčítanejšie články:
- Zapomeňte na plomby, raději si regenerujte zuby (206 820)
- 5 Tibeťanov – cvičenie, ktoré vás nabije energiou (175 225)
- Antiparazitiká – zoznam najsilnejších… (125 548)
- Recepty na jablkové koláče (110 725)
- Sexuální život starých Slovanů (107 295)
- Strava, ktorá ma vyliečila z rakoviny (105 140)
- Depresia – jej príčiny a liečenie (96 311)
- Rodičia vychovávajú generáciu narcistov a egomanov (89 995)
- Sóda bicarbóna všestranná pomocníčka (85 245)
- Najvýznamnejší zdroj vápnika – mak. Recept na makové mlieko (81 282)
- VŠECHNO, CO CHCETE VĚDĚT O ŠIŠINCE..A CO VÁM DOPOSUD… (75 788)
- Mumio – zázračné orientálne liečivo (75 328)
- Tohoto broučka jíme v jogurtech, sušenkách i bonbonech! (74 485)
- Kováč kostí János Olajos – Náprava chrbtice a… (73 610)
- Čo môžeme liečiť Himalájskou soľou (66 459)
- Test či ste vy, alebo niekto vo vašej rodine,… (61 656)
- Sexuální vztahy nejsou nikdy náhodné (60 478)
- MANIPULÁTOR: AKÝ JE A AKO SA PREJAVUJE? (52 119)
- ČESNEK + OCET + MED = Zázračný přírodní lék (49 734)
- Ľanový olej a ľanové semienka – skvelý zdroj… (48 762)
- Proč je potřeba nosit sukně a oblékat a svlékat je… (48 339)
- Javorová očistná kúra, alebo tiež limonádová… (47 342)
- Jak vypadá denní jídelníček Jaroslava Duška (43 053)
- Nevera je mýtus, ktorý vymysleli duševne chorí ľudia (39 750)
- Depresia – najčastejšie používané liečebné postupy (39 123)
- 5 důvodů proč chodit občas nahý (35 828)
- Bůh již nedopustí vztahy, kde by následně vznikla závislost (34 961)
- Pozor na mandle! (34 432)
- Čo o človeku hovoria jeho oči (33 204)
- Energetická očista bytu (31 888)
- Prírodný liek na rakovinu – annona šupinatá (31 636)
- Vedci odfotili astrálne parazity (31 370)
- NAPSAL JSEM DOPISY NA ROZLOUČENOU (31 175)
- Svérázný ruský mystik a jogín Porfirius Ivanov (30 902)
- TIETO LIEKY NEKOMBINUJTE (30 408)
- Magický Modrý úplněk (29 924)
- Šungit, věčný kámen zdraví, jeden z nejzáhadnějších… (28 998)
- Jak na tantrický orgasmus prakticky aneb ženská… (28 817)
- Jarná očista pre zdravie mladosť a krásu (dajte… (28 790)
- Vztahy z pohledu taoistické astrologie (28 311)
- Bylinky, koreniny a potraviny s antibiotickým účinkom (27 942)
- 7 neuveriteľných príčin únavy (27 738)
- Parazité, kteří nejvíce ovlivňují život člověka (26 898)
- Od karmického partnera k partnerovi duše… (25 998)
- Základy novej vedy – prevratná technológia… (25 983)
- E-shop Eugenika (25 696)
- Ani deň bez uhorky! (24 838)
- Neexistuje zdravá duše a nemocné tělo, tak jako… (24 117)
- Bobkový list – čistí a pomáha (23 612)
- Ako liečili mykózu naše staré mamy… (23 556)
- Jaroslav Dušek: Učíme se hovadiny (22 921)
- Podprsenky a ochablost prsou (22 811)
- Čo je to stres? (22 251)
- Jaroslav Dušek – Čtyři dohody a Pátá dohoda (21 900)
- Odblokování čaker – cvičení pana K. Sherwooda (21 757)
- Astrológ Emil Václav Havelka – Osud si vytvára… (20 480)
- Ajurvéda: Mudry – jóga prstov (20 361)
- ŽIJEME TAK, JAK PŘICHÁZÍME NA SVĚT (19 750)
- Prečo naši slovanskí predkovia nedarovali rezané kvety (18 749)
Kategórie
google27eaa3905ca3fee3.html