google27eaa3905ca3fee3.html

Nedávno mi rozprával priateľ o tom, ako mu na diskotéke nožom dobodali syna, ktorý ani nepil, ani neprišiel s partiou, ktorá si „chcela udrieť“. Bol iba v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Odvtedy prešiel týždeň a ja neustále dumám nad tým, či sa predsa len nedalo niečo urobiť. Niekedy totiž pri hádke človek nechtiac vyprovokuje agresora, hoci veci sa dali riešiť aj inak. Neviem či som našla návod, ale zaujal ma článok o tom ako sa chrániť pri agresii. Autor – Al Marrewa.

Upokojovanie

Pri konfrontácii nám pomáha upokojovanie ( či skľudnenie ), pomáha nám nájsť tú správnu polohu na reakciu. Pomáha nájsť niečo medzi pasívnym a agresívnym jednaním. Ak totiž jednáte príliš pasívne, posmeľujete agresora, ak jednáte príliš agresívne môžete v ňom vzbudiť hnev a vyhrotiť situáciu tak, že dôjde k hrubému násiliu. Ukľudňovanie nie je geniticky dané, môžeme sa ho naučiť. Nasledujúce tipy vám pomôžu rozvíjať túto metódu.

Tip 1: Neoponujte!

Nehádajte sa, nevyhrážajte sa, ani nezvyšujte hlas. Nepoužívajte vulgárne výrazy, ani tomu druhému nedávajte ultimáta. Na druhej strane ho ani neignorujte.

Uvolnite sa, vyhnite sa zatínaniu pästí alebo škrípaniu zubov. Neohrozujte druhého svojou pritesnou fyzickou blízkosťou, ani bojovým postojom. A nepokúšajte sa hrať na tvrďasa a púšťať agresívne reči a posmešky. Nerobte grimasy, nevysúvajte dopredu bradu, nežmúrte oči. Namiesto toho uvoľnite svalstvo a ukazujte pokojnú vyrovnanú tvár. Ruky majte pri tele otočené prázdnymi dlaňami k útočníkovi. Kedysi tento postoj znamenal signál, že človek nie je ozbrojený , dnes sa považuje za postoj prinášajúci všeobecný symbol mieru

Tip 2: Načúvajte!

Pozorne počúvať iných, je neoceniteľná vlastnosť. Ak človek čelí niekomu, kto je rozrušený alebo sa neovláda, je načúvanie nutnosť. Snažte sa počúvať – ale skutočne počúvať – čo ten druhý hovorí. Položte si otázku: Čo odo mňa tento človek chce? V čom spočíva jeho problém? Je to len zúrivosť, alebo mi chce fyzicky ublížiť?

Keď nebudete pozorne počúvať , postavíte toho druhého do opozície. Povedzme si úprimne, že nič človeka tak nevyvedie z miery, ako keď hovorí a cíti, že druhá strana neprijíma. Na znak toho, že počúvate, nezvyšujte hlas a neskáčte do reči. Nedívajte sa bokom ani nemajte ruky skrížené cez prsia. Tieto gestá vyjadrujú nezáujem. Namiesto toho, sa prihovorte slovami : „Počúvam pozorne“ , alebo „Rozumiem“. Psychológovia nazývajú túto polohu aktívnym načúvaním. Ak chcete niečo poznamenať, nech je to stručné a k veci. Buďte rozhodní, ale úprimní a nesprávajte sa povýšenecky. Majte na pamäti jedno: Aktívne počúvanie neznamená vidieť veci očami toho druhého. Neznamená to sympatizovať s agresorom, znamená to pozornosť, prejavenie súcitu. Tento spôsob vám pomôže rozpustiť hnev agresora a udržať situáciu pod kontrolou.

Tip 3: Sledujte varovné znamenia.

Ak na vás niekto jačí a pritom vám máva päsťou pred očami je každému jasné , že o chvíľu vybuchne. Ale nie vždy musia byť varovné signály také jasné. Agresor môže pokojne šepkať a pritom sa k vám nebezpečne približovať. Pozorujte aj to, či náhle neočervenel, či nežmurká, či sa viac nepotí, či nemá sklený pohľad ponad vás, či mu nemyká kútikmi úst. To všetko sú nebezpečné signály. Rovnako ako predlžovanie pomĺk medzi slovami, stíšenie, či vybudenie hlasu, zrýchľovanie reči. To všetko môže byť znakom toho, že vaše upokojovanie nefunguje a vy musíte zmeniť taktiku.(Najlepší útok je útek, povedal kedysi Napoleon).

Tip 4: Nedávajte najavo strach.

Nech už cítite vo vnútri čokoľvek, platí len to, čo ukážete navonok. Takže si chráňte svoje územie a nedávajte najavo obavy a strach. Neustupujte, neodvracajte zrak. Nezrýchľujte dych. Pár razy sa radšej zhlboka nadýchnite a potom prehovorte pokojným, hlbokým hlasom, pričom udržujte očný kontakt.

Tip 5: Komunikujte jasne.

Jasne dajte vedieť, čo chcete a čo nie: „Pusťte mi ruku, ustúpte atď. Chápem, že ste naštvaný, ale musíte to riešiť inak‚ ja sa nemienim biť a chcem, aby ste to rešpektovali.

Tip 6: Zostaňte nad vecou

Niekedy môže mať človek, ktorý zachováva pokoj pred hnevom agresora pocit, že ustupuje, ak neodpovedá agresivitou na agresivitu. Práve tento spôsob sa mu môže zdať prijateľnejší. Potrebuje si potvrdiť, že je rozhodný a neústupný. Treba však vedieť, že upokojovanie situácie nie je zbabelosť, ale boj o život. Ak sa vzdáme pocitov a emócií a budeme mať nadhľad nad vecou, môžeme situáciu zmanipulovať vo svoj prospech. Vaše ego a pýcha sú v prípade konfrontácie vašimi najhoršími nepriateľmi. Prekážajú jasnému uvažovaniu, pretože zatemňujú váš úsudok a zdravý rozum. Ego a pýcha môžu vyvolať mocenský boj o nadvládu. Dôležitý je emočný odstup. Zapamätajte si, že upokojovanie je nástrojom bezpečnosti. Vaším cieľom nie je zvíťaziť v hádke, alebo ovládnuť toho druhého, ale zastaviť konfrontáciu, skôr ako sa stane fyzickou. Čím máte väčšiu schopnosť upokojovať situáciu, tým je väčšia pravdepodobnosť, že si nebudete musieť vyskúšať cviky z kurzu sebaobrany. Ak pochopíte, že jediné na čom záleží, je vaša bezpečnosť, vyhrali ste.

Tip 7: Zaujmite vhodnú pozíciu.

Aj keď je systém upokojovania veľmi produktívny, nie vždy funguje. Napriek vašej snahe a dobre mienenej rade ukončiť spor, vás môže agresor napadnúť fyzicky. Buďte na to pripravený. Váš postoj nech je uvoľnený, ale bdelý. Nohy majte rozkročené na šírku ramien, čo vám dodá stabilitu a držte sa aspoň na šírku dvoch ramien od agresora. Nestojte kolmo pred ním, ale kúsok bokom. Stranu si vyberte podľa toho, či ste ľavák alebo pravák. Vďaka takémuto postoju nebude také jednoduché sotiť do vás, alebo vás buchnúť. Budete mať výhodu aj v prípade, že sa rozhodnete utiecť. Nezabúdajte, ide o vašu bezpečnosť.

Tip 8: Pamätajte na svoje ďalšie možnosti.

Upokojovanie situácie si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť, napriek tomu, že využijete všetky možnosti, môžete zrazu nadobudnúť dojem, že to už nemá význam, vtedy sa snažte rýchlo použiť inú taktiku. Taktizovaním nestratíte nič zo svojej sily.

 

 

 

.

 

(Prečítané 798 krát, 1 dnes)

Comments are closed.