google27eaa3905ca3fee3.html

Kto som? A kým chcem byť dnes ráno? Tieto otázky sa nám formulujú v hlave dosť často, aj keď nie vedomo. Otázka identity nás fascinovala od pradávna. Venovali sa jej doktori, psychológovia, rôzni analytici. Z čoho sa skladá osobnosť? Prečo sme takí, akí sme? Čo nás vystihuje?

Sú to zložité otázky. A ani si nemyslím, že na ne zodpoviem týmto článkom. Čo ma však začalo fascinovať je to, že existujú fragmenty nášho života, ktoré poukazujú na to, kým sme alebo kým chceme byť. Pretože veľakrát to nie je to isté. Koľkí z nás sa naozaj poznáme? Koľkí z nás sme ochotní sa prijať takí akí sme? Koľkí z nás chceme na sebe všeličo vylepšovať? Ukazovať smerom k svetu niečo lepšie, krajšie, vyblýskanejšie a viac „cool“? Poteším vás. Je to drvivá väčšina. Aj keď miera tejto snahy sa líši. My nie len pre seba chceme byť dobrí, pekní, úspešní, atď., ale veľakrát pre iných. Pre rodinu, pre priateľov, známych, kolegov, šéfa, pre spoločnosť.  Vytvoríme si obraz o sebe, akým chceme byť. Tento obraz sa snažíme dennodenne vylepšovať,  prezentovať navonok. Volá sa to aj maska. Najjednoduchšie si to vieme predstaviť ak si predstavíme hereckú rolu napr. v divadle. So všetkým čo k tomu patrí. V živote patrí k tejto role oblečenie, spôsob myslenia, hodnotový systém, spôsob vyjadrovania, naše činy, a v neposlednom rade naše neviditeľné oblečenie, vôňa. Vôňa je impulz, ktorý vnímame ako prvý, keď niekoho stretneme. Máme to tak dané už od prírody.

Čuch sa nám vyvinul ako prvý zo zmyslov, aby sme prežili. Aj bábätká keď sa narodia, ako prvé vedia rozoznať vône.  Vôňa nás vystihuje, prezrádza, dotvára, podporuje, podčiarkuje našu osobnosť. Nevieme to oklamať, pretože ak by sme si na seba dávali vôňu, ktorá nám nie je príjemná, dlho by sme s ňou nevydržali. Automaticky si totiž volíme vône, ktoré nám robia dobre aj na fyzickej úrovni. V aromaterapii je známy výrok: „Čo nám vonia, to nás aj lieči.“ Lieči nás na rôznych úrovniach tela (mentálnej, emocionálnej, fyzickej a iste aj ostatných). Platí to samozrejme len pre prírodné vône, nie syntetické, ktorých je v obchodoch neúrekom. Našťastie máme tu aj prírodné esenciálne oleje, ktoré nesú v sebe vôňu prírody, rastlín, stromov, kvetov, plodov. Vráťme sa ale k téme vôní a osobnosti. Tá správna vôňa, ktorá je nám príjemná a zároveň liečivá, sa stane našou súčasťou. Splynie s prirodzenou vôňou nášho tela, cez kožu sa dostáva do krvi a do všetkých orgánov, do každej bunky tela. Je tu ako naše fluidum. Vytvára naše vyžarovanie. Niečo, čo nie je popísateľné slovami, čo nevieme uchopiť hlavou, logikou, myslením,  ale cítením. Tak ako všetko, čo pôsobí na pravú hemisféru nášho mozgu. Je našou vizitkou, ktorá obsahuje množstvo informácií o nás.

Už sa vám stalo, že ste vstúpili do výťahu,  v ktorom sa tesne pred vami niekto viezol a zanechal po sebe svoju vôňu? Behom niekoľkých sekúnd ste pred sebou videli osobu, ktorá tam bola? Jej postavu, oblečenie, doplnky, make up, výraz tváre? Ako je to možné? Môže za to čuchová pamäť. V živote sa stretneme s množstvom voňavých vnemov. Tieto spájame s nejakou udalosťou, osobou, vonkajšími vplyvmi. Informácia, ktorá vznikne týmto spojením, sa nám ukladá do mozgu. Počas nášho doterajšieho života sme ich tam ich uložili obrovské množstvo. Keď zacítime vôňu, v mozgu nám usilovná archivárka začne pátrať po podobných záznamoch. Nájde, vytiahne a my už máme v rukách podklady k novému objavu. Preto vidíme obraz, ktorý sa k tomu môže blížiť, dokonca môžeme cítiť emócie, ktoré máme uložené v spise „ Voňavá spomienka č. 35 789.“ Pripájajú sa dokonca aj fyzické reakcie. Možno nám tá vôňa pripomenie prísnu pani učiteľku a nám sa stisne žalúdok, že nás vyvolá a nebudeme vedieť odpovedať.  A možno budeme mať šťastie, a zacítime vôňu, ktorú spájame s niečím, čo máme radi a nejak sa nám deň začne veselšie, pretože zrazu sa nám vyrojí množstvo hormónov šťastia. Vytvára vôňa identitu? Alebo identita vytvára vôňu? Vôňa identitu dotvára.  Zapadne ako posledná mozaika do obrazu. S ňou je zrazu kompletná. Celá. Hodí sa ku všetkému, čo v sebe a na sebe nosíme.

A keďže to vnútro aj to vonkajšie vychádza z nás, preto my sami sme tí, ktorí si vieme pre seba vybrať tú najsprávnejšiu vôňu, vytvoriť tú našu jedinečnú vonnú kompozíciu. Tak ako naša osobnosť je vytvorená z rôznorodých zdrojov a napriek tomu výsledok je kompaktný celok, tak osobný parfém je zložený z rôznych vôní, z ktorých vznikne jedna výsledná vôňa. Tak ako sa za rôznych podmienok prejaví naša osobnosť rôzne, vynikne stále nejaká iná časť, tak sa objavuje stále iný tón v kompozícii vône.Identita môže vytvoriť vôňu. Svoju jedinečnú vôňu svojim jedinečným spôsobom a výberom.

Viac informácií o aromaterapii nájdete na www.facebook.com/prirodnevone

Zuzana Subovicsová


Tip našej redakcie na knihu: 

Erna Droesbecke von Enge – Vonné tyčinky a jiné aromatické látky – Existuje množstvo publikácií o aromaterapii, ale nie výslovne o vonných tyčinkách, ktoré sú pritom u nás najpoužívanejšie. Máte možnosť dozvedieť sa, aký účinok má a na aké účely je vhodná určitá vôňa či zmes, nájdete tu námety na vlastné malé rituály s konkrétnym zámerom, a ak patríte k domácim kutilom či alchymistom, objavíte dokonca presný návod na výrobu vlastnej vonnej zmesi!

Pôvodná cena: 5.90 EUR, Naša cena: 1.18 EUR, Zľava: 80.00 %, Ušetríte: 4.72 EUR


(Prečítané 627 krát, 1 dnes)

Comments are closed.