google27eaa3905ca3fee3.html

Ľudia typu kapha sú uvoľnení a pokojní. Základnou vlastnosťou dóše kapha je dodávať stabilitu, odolnosť a pocit vnútornej istoty. Preto ľudia tohto typu disponujú vytrvalosťou, nepretržitou fyzickou silou a neobyčajnou tvrdohlavosťou. Dokonca aj ich fyzická forma sa dá charakterizovať ako pevná a ťažká. Mnohí ľudia typu kapha sú robustní a nízki, iní mávajú dobrú súmernú postavu so širokými ramenami a bedrami (ženskú postavu tohto typu nazývame „piesočné hodiny“). Žena typu kapha je žena renesancie, so širokými bedrami a hrudníkom s výraznými oblinami. Muži typu kapha sú zavalitými klátmi, zavše „hranatí“ ľudia, pevne stojaci na vlastných nohách. Pritom muži i ženy tohto typu majú dosť ladné pohyby a ľahkú chôdzu.

Ak sa naruší rovnováha stavby tohto typu, objavujú sa sklony k tučnote. Ak človek typu kapha priberá, dokáže zhodiť nadbytočné kilá iba za cenu neskutočnej námahy. Ak dóša kapha vypadne príliš z rovnováhy, začnú títo ľudia priveľmi priberať. Ako už bolo povedané, ľudia bežnej telesnej stavby sa tiež môžu zaradiť k typom kapha a ak sa v konštitúcii človeka stretávajú princípy kapha a váta, môže mať štíhle a driečne telo. Pokožka ľudí typu kapha je chladná, bledá, hladká, skôr mastného typu. Zvyčajne mávajú veľké oči. Tvár býva spravidla pokojná, je to tvár vyrovnaného človeka so stabilným životom. Ľudia typu kapha dávajú veľmi veľký dôraz na chuť a vôňu, teda jedlu. V ňom hľadajú emocionálnu útechu. V dôsledku svojej prízemnosti skúmajú okolitý svet nie intelektuálne, ale prostredníctvom telesných pocitov.

Sú to ľudia, ktorí si zakladajú na skúsenostiach. Dóša kapha dodáva pomalosť. Ľudia typu kapha pomaly jedia, pomaly rozmýšľajú a uprednostňujú pomalé rozhovory. Majú šťastie v tom, že sú od prírody spokojní a sebestační, nemajú radi konflikty, preto sa zriedkakedy hnevajú a majú sklon všetkým odpustiť. Ťažko ich „vytočíte“. Keďže títo ľudia majú pomalé trávenie, tak spravidla nemávajú vlčí hlad a môžu pokojne vynechať príjem jedla. Ľudia typu kapha majú veľmi stabilnú energiu. Je to jediný typ, na ktorý ťažká fyzická práca nedolieha, dokonca ju majú radi. Medzi nimi je veľa robotníkov a ľudí pracujúcich so zemou. Títo ľudia sa dlho neunavia, ich vytrvalosť je ohromujúca. Ľudia tohto typu sú často šporovliví a majú sklony k hromadeniu.

Nejde len o peniaze, snažia sa nahromadiť a uschovať toho čo najviac, či už oblečenia, nazbieranej úrody, jedla v chladničke alebo tuku na bokoch. Ostatne, tuk sa u nich hromadí v oblasti bedier a zadku, a nie na páse ako u ľudí typu váta. Ľudia typu kapha, vďaka výraznej energii, mávajú zvyčajne pevné zdravie, dóša kapha dodáva silu a prirodzenú odolnosť voči chorobám. Ak sú aj chorí, tak sú ich choroby spojené s hlienmi a prejavujú sa na slizniciach, keďže kapha zodpovedá za vlhké tkanivá tela a hlieny.

Pri narušení rovnováhy ľudia typu kapha často trpia chronickou nádchou, sú nachladnutí, majú sklony k alergiám, astme a ochoreniu kĺbov. Najhoršie sa cítia od februára do mája. Prevaha dóše kapha spravidla napomáha dobrému krvnému obehu, preto ľudia typu kapha mávajú zvyčajne teplé ruky a nohy. Nemajú radi chladné a vlhké počasie, pretože spomaľuje procesy v ich organizme, vtedy začínajú ťažšie uvažovať a upadávajú do depresie. Ľudia typu kapha spia dlho, viac ako osem hodín a mávajú hlboký spánok. Ťažko sa ráno prebúdzajú, dlho ležia v posteli, kým vstanú, ale po istom čase sa „rozhýbu“ a sú do neskorého večera plní energie. K potrebám iných ľudí sú najpozornejší a trpezliví k nedostatkom tých, čo ich obklopujú, ľudia typu kapha sa zameriavajú na to, aby vôkol nich bolo všetko pokojné a nerušené. Sú dobrými matkami a otcami, chápajúci a pokojní.

Celkovo sa dá povedať, že materinský inštinkt je prejavom dóše kapha. Ľudia typu kapha ostávajú pokojní dokonca i vtedy, keď všetci ostatní podliehajú panike. V časoch, ktoré ostatní ťažko zvládajú, sú príkladom pokoja a racionálneho prístupu k situácii. Vedia, že trpezlivosťou a prácou sa všetko vyrieši. Vo všeobecnosti sú ľudia tohto typu dosť zhovievaví. Avšak je možné, že pod vplyvom veľkého stresu sa neovládnu, zvyčajne v dôsledku straty niečoho, či niekoho pre nich blízkeho. Ich typickými nedostatkami sú lakomosť a príliš silné „lipnutie“. Ak človek nedokáže vyniesť na smetisko svoje staré veci, ležia v skrini a zaberajú miesto, vypovedá to o silnom prebytku dóše kapha. Kapha, ktorá sa dostala z rovnováhy, vyvoláva v človeku baraniu tvrdohlavosť, robí z neho životom nespokojného, lenivého a ospalého človeka.

Kým ľudia typu váta a pitta majú pružné myslenie, dobrú pamäť a rýchlo sa učia(hoci časom len krátkodobo), tak u ľudí typu kapha to tak nie je. Učia sa veľmi pomaly, ale intenzívne si osvojujú látku, ktorú sa učia a potom môžu tie vedomosti využívať po celý život. Ťažko získavajú nové informácie, preto sú pri učení veľmi dôslední. Práve ľudia typu kapha sa učivo bifľujú, vďaka čomu sú z nich jednotkári. Avšak stratou rovnováhy, výrazne ohlúpnu a ťažko si osvojujú dokonca elementárne materiály.

Celkovo majú ľudia tohto typu sklon dlho premýšľať, skôr ako podniknú nejaké kroky. Pre ľudí typu kapha je kontraindikáciou stagnácia, ktorá ich stabilitu mení na neprekonateľnú zotrvačnosť. Je potrebné, aby sa naučili neviazať sa príliš na minulosť, k ľudom a k veciam; mali by sa prestať báť zmien a vtedy bude pre nich a ich blízkych ich konštitučný typ skutočným požehnaním. Kapha sa dostáva zo stavu rovnováhy, ak človek:

  • 1. Príliš málo, alebo naopak, príliš veľa fyzicky pracuje.
  • 2. Spí cez deň alebo spí viac ako 10 hodín denne.
  • 3. Vedie sedavý spôsob života.
  • 4. Má sklony k lenivosti a nad ničím sa nezamýšľa.

Dóšu kapha zvyšuje strava sladkej a kyslej chuti a taktiež slané, mastné, ťažké, a nie celkom čerstvé jedlo. Spravidla je to mlieko, jogurt, kefír, smotana, cukor, tuky a oleje, vrátane masla, sladké druhy ovocia, chlieb, ryby a morské produkty a alkohol. Dóša kapha vypadáva zo stavu rovnováhy najčastejšie v pochmúrne, daždivé rána, na jar alebo na jeseň, cez deň alebo v noci a po jedle.


Tip na knihu:

Valerij Sineľnikov – Harmonická strava – Populárny ruský autor zostavil vynikajúcu praktickú kuchársku knihu, založenú na princípoch blahodarne pôsobiacej a veľmi chutnej vegetariánskej stravy. Dozviete sa veľa zaujímavého a dôležitého o strave i jej príprave. Zistíte, aký ste konštitučný typ (z troch možností, podľa východnej filozofie). Získate prehľadné tabuľky vhodných a nevhodných potravín, ako aj správneho kombinovania prísad pre jednotlivé typy. Objavíte veľké množstvo receptov na pomerne neznáme vynikajúce jedlá, z ktorých mnohé sú tradičné ruské.

Úryvok: Ľudia typu váta sú spravidla ušetrení nadbytočného tuku, čo zasa celý život môže trápiť typy pitta alebo kapha. Niektorí ľudia typu váta sa kvôli tomu dosť trápia, ale nedokážu pribrať. Typy váta, ktoré sú so svojou telesnou stavbou spokojné, možno nazvať šťastlivcami, pretože zostanú driečni, dokonca i keď sa budú oddávať labužníctvu. Môžu jesť všetko – mäso, tuky a cukry, a pritom sa ich váha nezmení. U niektorých ľudí typu váta sa váha predsa len vekom mení. Zhodiť nadbytočné kilogramy je pre takýchto ľudí dosť ťažké, keďže to v skutočnosti nezávisí od množstva zjedenej potravy. Pôvodnú váhu môžu dosiahnuť vyvážením princípu váta.

Pôvodná cena: 11.60 EUR, Naša cena: 10.67 EUR, Zľava: 8.00 %, Ušetríte: 0.93 EURSúvisiace články:


 

(Prečítané 6 784 krát, 1 dnes)

Comments are closed.