google27eaa3905ca3fee3.html

happy-fitness-girl

Všetci vieme, že by sme mali cvičiť, ale málo z nás to naozaj robí. Áno, sú toho plné médiá, všade sa môžete dočítať, že cvičiť treba. V reklamách vidíme nové pomôcky, ktoré nám pomôzu udržať telo v kondícii, okolo nás je množstvo posilňovní, plagáty, reklamy, aerobic, spinning, karate, joga a mnoho iných možností na zdokonalenie tela.

Ale prečo sa musíme k cvičeniu alebo jednoduchému pohybu nútiť? Čím to je, že len zriedkavo považujeme cvičenie za prirodzenú súčasť svojho života? Prečo je toľko ľudí obéznych a chorých? Prečo máme toľko problémov s pohybovým aparátom, potrebujeme lieky , mastičky, kosmodisk a podobné vecičky na úľavu od bolesti? Čo poviete na čoraz častejšie sa vyskytujúce zranenia? Naše telá sú neohybnejšie a okolo pása sa objavujú “michelini” alebo iný druh pneumatík. A tak radšej veselo sledujeme televízne športové podujatia a obdivujeme skvelé výkony športovcov. Avšak aj títo “profesionáli” sa veľmi často stretávajú zo zraneniami, siahajú po dopingu, aby zlepšili svoju výkonnosť. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko “odpadu” sa skrýva za ľuďmi, ktorých máte možnosť vidieť na televíznych obrazovkách pri vrcholových športových výkonoch? Ako je možné, že čoraz viac mladých ľudí má problémy s chrbticou, kolenami, skoliózou atď.? Veda postúpila vo svojich objavoch ďalej. Dnes vám na počkanie vymenia bedrový kĺb, zreparujú koleno, čí dodajú iné “súčiastky”.

Je tu Nový rok a prichádzajú predsavzatia. Sme odhodlaní zmeniť svoje telo. Niekto sa rozhodne odstrániť už spomínané “pneumatiky”, iný si posunie latku vyššie – “moje telo bude ako má ta slávna modelka či Silvester Stallone”. A nabudení a odhodlaní valíme do posilňovní, na spinning či plávanie. Fitnes centrá a plavárne sú plné vypracovaných a relatívne zdatných tiel. Nikto z nás sa nechce dať zahanbiť. Náš mozog spúšťa vnútorný dialóg:

  • tak tu sú iní borci
  • ja to nezvládnem
  • čo si o mne pomyslia
  • nebuď zbabelec, veď si to kedysi vedel tak ako oni
  • len zaber, ukáž že na to máš!!!
  • dobre som si dnes dal… aj som sa dobre zapotil
  • držal som s nimi krok… hm tak to je ono… som dobrý
  • koľko už zdvíham… ešte si priložím nejaké to kilečko
  • o chvíľu je zo mňa profík

v priebehu jedného tréningu chceme byť bez “pneumatík”, chceme byť profíci. Ak vydržíme cvičiť dlhšiu dobu, zažívame pocity šťastia – veď endorfíny sa vyplavujú. Alebo to „zabalíme“ a utiahneme sa s nejakým náradím a videokazetou do pohodlia domova. Zopár dní videokazetu púšťame, poctivo vyťahujeme cvičebné náradie objednané cez teleshoping a cvičíme. Postupne nadšenie upadá a odhodlanie ustupuje pohodliu a inými, „dôležitejším“ činnosťami. Permanentka do posilňovne prepadá, kazeta končí na polici a posilňovací stroj či bicykel slúži na vešanie predmetov a začne naň sadať prach.

Moja otázka znie – prečo je to tak? Skúste sa opýtať seba samých. Na čo ste prišli, čo vám našepkala vaša myseľ? Možno niečo takéto:

– Aj by som rád cvičil, ale to sa nedá stíhať, opäť mám veľa povinnosti

– opäť veľa práce

– však som ubolený ešte z minulého cvičenia, dám si pauzičku

Teraz vám dám jednoduchú odpoveď:

CVIČENIE NIE JE PRE NÁS ZÁBAVA

Je to drina založená na predpoklade, že pred vypracovaním je telo nutné poriadne zničiť a rozlámať. Riadime sa heslom, ktoré do nás vštepovali už v škole “čo bolí, to rastie”. Veď v posilňovni sme videli zvraštené tváre a ťažko fučiace telá, v telke vidíme ako sa pri výkonoch športovci mračia a napínajú svaly čo to dá. Pod rúškom túžby o zdokonalenie sa, ničíme svoje telá. Spomeňme si, koľkokrát sme mali bolesti svalov, ako sme boli unavení nasledujúci deň. A tu opäť siahame po podporných prostriedkoch ako sú rôzne chemické vitamíny a minerály. Utekáme za masérom, nech nás dá aspoň trochu do kopy.

Pozrite sa na malé deti. Keď sa učia chodiť, alebo aj predtým či potom. Celý deň sa hýbu, celý deň sa pokúšajú urobiť nový krok. Padajú a opäť vstávajú a skúšajú to znovu a znovu. Neúnavne deň za dňom, bez podporných látok bez vyčerpania a čo je najpodstatnejšie s úsmevom a radosťou.

JEDNODUCHO JE TO PRE NICH ZÁBAVA.

Takúto zábavu sme kedysi zažívali aj my. Vráťme sa k zábave s pohybu!

Autor textu: Marek Trávniček


Tip našej redakcie na knihu:

Monnica Hackl – Omlazovací cvičení čínských císařů – Súbor cvičení, ktorý vypracovali taoistickí mnísi. Slúži na predĺženie života a mladistvej pružnosti. Sú to veľmi jednoduché pohybové a dychové cviky, založené na 16 ľahkých pohyboch, ktoré si môžete osvojiť počas niekoľkých hodín a cvičiť ich kedykoľvek a kdekoľvek. Kniha obsahuje názorné ilustrácie. Pri každom cviku je vysvetlený jeho účinok.

Úryvok: Oživování srdce Příprava: Postavte se rovně s nohama u sebe tak, aby se kotníky zlehka dotýkaly. Ruce visí uvolněně podél těla, díváte se před sebe. Při myšlence na své mládí a svěžest se pro sebe tiše usmíváte. Cvik: Zdvihněte pomalu ruce a spojte dlaně před hrudí, přičemž prsty směřují vzhůru. Předloktí by měla tvořit vodorovnou linii; proto pozor, ruce nesmějí být příliš vysoko. Poklesněte zlehka v kolenou a posuňte v této poloze sepjaté ruce jemně, ale důrazně doleva tak daleko, až dosáhnete koncového bodu pohybu. Zároveň vysuňte boky a kolena opačným směrem, tedy doprava. Dívejte se stále před sebe. Totéž učiňte i na pravé straně. Cvičení proveďte na každé straně osmkrát. Účinek: Jak již naznačuje jméno tohoto cviku, je velmi stimulující pro celý systém srdce a krevního oběhu.

Pôvodná cena: 6.60 EUR, Naša cena: 4.95 EUR, Zľava: 25.00 %, Ušetríte: 1.65 EUR


Súvisiace články:


(Prečítané 1 096 krát, 1 dnes)

Comments are closed.