google27eaa3905ca3fee3.html

mind-powerSám seba som sa pýtal, prečo tak nerád chodím na návštevy k mame. Klamal som sa, že to je jej chyba, lebo sa so mnou nevie rozprávať a necítim z nej lásku ku mne. Ale opak bol pravdou, ktorú som si po čase kajúcne natrel na chleba: „Veď to ja sa s ňou nechcem rozprávať! V skutočnosti jej nedávam lásku ja!!!“ Keď som vydoloval zo seba tento trpký poklad, zostal som ako obarený.

Rany osudu sú ako cukríky. Obal je bolesť spojená s trpkou udalosťou, sladké jadro je prichádzajúca pravda a celoživotné ponaučenie pre našu bytosť. Zmenil som postoj. Začal som mamu objímať a častejšie jej hovoriť, ako ju ľúbim. Úprimne, nie z vypočítavosti. Prijal som ju takú, aká je. Prestal som sa snažiť zmeniť ju a nechal ju radiť mi. A neustále jej ďakujem, že ma porodila a vychovala.

Pochopil som, že vzťah s hocikým môžem zmeniť jedine tak, ak ja sám v sebe niečo opravím. Prestal som hľadať chyby na iných. Ak mi začína niečo na niekom vadiť, v prvom rade sa pozriem do svojho vnútra. Znie to paradoxne, ale skutočne to funguje. Je to ako s chorobami – možno nám je v skutočnosti zle práve z liekov. Keď bol v Taliansku štrajk lekárov, znížila sa úmrtnosť o osemdesiat percent. Áno, čím sa vám zdá nejaký čin šialenejší, tým väčšiu mieru očistnej energie spustí. Vypnite rozum, konajte.

Nefunguje vám manželský vzťah? Nemeňte nasilu manžela či manželku. Ak by ste nejakú zmenu dosiahli touto formou, bude to iba záležitosť mejkapu, a to je falošné riešenie. V skutočnosti dosiahnete partnerovu kapituláciu, ktorou iba predĺžite agóniu trápenia sa.

Skúste zmeniť seba. Len čo v sebe dáte nejakú vlastnosť na poriadok, váš partner to cez princíp zrkadlenia po čase podvedome prevezme. Samozrejme predpokladám, že býva pri zmysloch, lebo ak čakáte, že on ako notorický pijan si všimne a odkuká vašu každodennú triezvosť, tak ste na omyle. Teraz sa snažíme opraviť vlastnosti, nie závislosť.

Váš partner je napríklad dosť zaťažený na peniaze. Stále ich od vás pýta, ale sám mincu nepustí, nepozve vás na obed, nekúpi vysnívanú dovolenku. Pravdepodobne bude časť tejto vlastnosti aj vo vás. Povedali sme si, že mu nebudete dohovárať ani ho za to kritizovať, súdiť, haniť, zosmiešňovať či vydierať plačom, odchodom alebo naopak príchodom svokry. Zmeňte seba. Skúste byť štedrejšia v prepitnom, začnite viac dopriavať sebe i jemu, a to bez komentovania: „Som zvedavá, kedy mi to vrátiš.“ – „Čo nemáš svoje peniaze?“ – „Nič ti nedám, nemal si si minúť!“ – „To si celý ty, zasa si si naschvál nezobral peňaženku!“

Psychický mechanizmus totiž funguje takto: ak chcete peknú, vernú, spoľahlivú, láskyplnú, dobre gazdujúcu, pokojnú a veselú manželku, ktorá vám porodí krásne, zdravé a múdre deti, mali by ste čo najrýchlejšie začať rozvíjať tieto kvality sami v sebe, aby ich vaša polovička mohla odrážať a zrkadliť. Zákon príťažlivosti rovnakého neoklamete. Pretvorte teda zlobu na mravnú čistotu, strach na silu, nenávisť na lásku.

Myslíte si, že nedokážete meniť svoje vnútro? Zistil som, že s vlastnou dušou môžem pracovať presne tým istým spôsobom ako s telom. Prišiel som na to v posilňovni. Telo samo cítilo, keď som nejaký cvik robil zle. Po čase, bez toho, aby som nad tým rozmýšľal, opravilo úkon a do ďalšieho cvičenia si to zapamätalo. O mesiac neskôr som zistil, že skutočne namáham iba tú partiu, ktorú chcem, a ostatné časti tela netrpia. Svaly sa začali zdokonaľovať.

Vo vnútornom dialógu je to podobné a stačí na to iba myšlienka! Napríklad si pomyslíte: „chcem byť láskavejší a menej kričať na iných“ a myseľ to začne vykonávať. Nemusíte si to opakovať stokrát denne, stačí s tým byť iba čo najviac stotožnený. Meniť seba je práca na roky, ide to len krôčik po krôčiku, ale nezabúdajte, že už myšlienka je čin. Okolo štyridsiatky sa v človeku prebúdza chuť, nutkanie nastúpiť duševnú obrodu, kráčať, stúpať cestou duchovna.

Jeden pán sa ma pýtal, ako má začať proces sebaobnovy. Odvetil som mu jednoducho:

– Už na tej ceste ste. Myšlienka, že sa chcete stať iným človekom, je len dôkazom, že vaše podvedomie na tejto veci už dávno pracuje. Nerobte nič, iba chcite. Všetko sa začne diať samo. Spoznáte ľudí, ktorí vás budú fascinovať a posunú vás. Čítajte knihy, v ktorých objavíte vám sympatické pravdy a dajte ich do praxe. Proces sa už dávno začal. Začal vnútornou túžbou, myšlienkou, pokračoval chcením, konaním, dianím a uzatvára sa prichádzajúcimi zmenami.

V človeku musí aj tak všetko dozrieť. U mňa to tak bolo pri každom rozhodnutí. Napríklad som si povedal, že sa začnem každé ráno sprchovať studenou vodou. Vydržal som mesiac. O rok, keď prichádzala jeseň a chrípkové obdobie, už som toľko netrpel. Povedal som si, že v pondelok začínam, a šlo to oveľa hladšie. Už dlho každý koniec kúpania či sprchovania završujem studeným koncom bez toho, aby som sa trestal strachom, „aké to bude ťažké“. Naopak, teším sa najmä na večerné otužovanie, ktoré preberie telo, očistne zmyje nánosy z celého dňa, človek sa krásne preberie k poslednej etape dňa, lepšie sa mu zaspáva, myšlienky sú čistejšie. A duša spieva, že som pochopil, čo mi radila. Tak to bolo aj s obmedzením mäsa a so stovkami iných opráv, ktoré som na sebe vykonal. Duša aj telo musia na všetko prirodzene dorásť. Ak začnete robiť niečo umelo či prirýchlo, neskôr sa aj tak všetko zosynchronizuje s vaším skutočným presvedčením. Každý sme iný, počúvajte svoje vnútra, ony najlepšie vedia, čo potrebujete.

Kto má vnútornú slobodu, dáva slobodu iným. Kto ju nemá, ostatným berie. Každým dňom vstupujem do života ako do hry. Sledujem, čo sa mi deje, a pýtam sa, čo mi má tá či oná udalosť napovedať. Môjmu vnútru, mne samému, mojej bytosti. Už mi nikto neubližuje, všetkým ide o moje šťastie. Aj nepriateľom. Toto je môj nový sen. Pozitívny. Ľudia, svet, ďakujem vám!

Buďte šťastní, Hirax

Článok je úryvok z knihy: Šlabikár šťastia


Tip redakcie Eugenika:

David D. Burns – Cítit se dobře s druhými – Profesionálny psychiater a terapeut vám s pomocou množstva príkladov z praxe vysvetlí, v čom spočíva tajomstvo dobrej komunikácia a naopak, aké chyby v komunikácii a empatii robíme. Naučí vás, jako jednať s ľuďmi spôsobom, ktorý vám pomôže výrazne zlepšiť a prehĺbiť vaše vzťahy. Nezáleží na tom, s kým máte problém: s manželom/manželkou, rodičom, súrodencom alebo kamarátom. Najpozoruhodnejšie na tejto knihe sú hĺbka a detailnosť, s akými Dr. Burns rozoberá rôzne formy efektívnej aj neefektívnej komunikácie. Úryvok: Pohlazení je pátým tajemstvím efektivní komunikace. Pohlazení znamená vyjádření pozitivní úcty druhé osobě, nehledě na to, jak moc jste naštvaní. Všichni toužíme po lásce a respektu, ale někdy prostě lásku a respekt nechceme dávat. A to zvláště tehdy, jsme-li naštvaní, cítíme se zranění, nebo pokud si s někým nerozumíme. Někteří lidé nechtějí používat techniku pohlazení jen proto, že se bojí, že budou znít strojeně. Nicméně při použití techniky pohlazení nemusíte jednat falešně ani nemusíte popírat nebo potlačovat své skutečné pocity. Předpokládejme, že jste naštvaná na svého manžela. Můžete svůj vztek vyjádřit přímo, ale s respektem, aniž byste zněla falešně, třeba takto: „Gregory, jsem na tebe naštvaná. Ale taky vidím, že i ty jsi na mě naštvaný. Opravdu tě miluju a vadí mi, že se spolu takhle hádáme. Pojďme si o tom promluvit. Můžeš mi říct, čím tě tak štvu?“

Pôvodná cena: 11.90 EUR, Naša cena: 9.52 EUR, Zľava: 20.00 %, Ušetríte: 2.38 EUR


Súvisiace články:


change-yourself


(Prečítané 4 533 krát, 1 dnes)
 

6 Responses to Chcete zmeniť vzťah? Zmeňte najprv seba

 1. ja som píše:

  dakujem za clanok – zakon pritazlivosti funguje 100% – potreboval som prave toto dnes precitat 🙂

 2. Andrea Sajenková píše:

  Myslíte si, že nedokážete meniť svoje vnútro? Zistil som, že s vlastnou dušou môžem pracovať presne tým istým spôsobom ako s telom. Prišiel som na to v posilňovni.

 3. Natalia Telekova píše:

  Kto má vnútornú slobodu, dáva slobodu iným. Kto ju nemá, ostatným berie. Každým dňom vstupujem do života ako do hry. Sledujem, čo sa mi deje, a pýtam sa, čo mi má tá či oná udalosť napovedať. Môjmu vnútru, mne samému, mojej bytosti. Už mi nikto neubližuje, všetkým ide o moje šťastie. Aj nepriateľom. Toto je môj nový sen. Pozitívny. Ľudia, svet, ďakujem vám!

 4. …Baričák…ten vie písať zaujímavo, šokujúco, ale dokáže krásne "pohladiť" aj dušu…však Adušienka 😉

 5. …ďakujem za "Šlabikár šťastia"… 😉

 6. …ďakujem za "Šlabikár šťastia"… 😉